پیام رئیس بنیاد مطالعات اسلامی روسیه به مناسبت درگذشت دكتر یانیس اشوتس

پیام رئیس بنیاد مطالعات اسلامی روسیه به مناسبت درگذشت دكتر یانیس اشوتس

راستابلاگ: رئیس بنیاد مطالعات اسلامی روسیه به مناسبت درگذشت دکتر «یانیس اشوتس» پیامی صادر کرد.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، در این پیام آمده است:
شنیدن خبر درگذشت دکتر «یانیس اشوتس» برای من خیلی مشکل بود خصوصاً که روز قبل حادثه با هم گفتگوی مفصلی درباره چند پروژه مهم داشتیم.
یانیس اشوتس از معدود اسلام شناسان دوره معاصر بود که در عین تسلط بر زبان های مختلف همچون لتونیایی، روسی، فارسی، عربی و انگلیسی، در زمینه فلسفه و عرفان اسلامی به ویژه آثار و اندیشه های حکما و عرفای ایرانی عصر صفویه به بعد، تحقیقات ارزشمندی را ارائه نمود. او مترجم و ویراستار علمی ترجمه روسی آثاری همچون حکمت عرشیه اثر ملا صدرای شیرازی، مفتاح الغیب اثر قونوی، انسان نورانی در تصوف ایرانی و تاریخ فلسفه اسلامی از آثار هانری کربن و همین طور یکی از مترجمین مثنوی معنوی مولوی به روسی بود. یانیس اشوتس همین طور از محققین همکار ترجمه لتونیایی قرآن بود.
بنیاد ابن سینا از شروع تاسیس در سال ۲۰۰۷ همکاری خودرا با دکتر اشوتس شروع نمود. یانیس نه فقط همکار بنیاد بلکه دوست نزدیک ما بود و در مباحث مختلف از مشورتهای او بهره می بردیم. در ضمن این سال ها ۲۲ پروژه پژوهشی را با هم به انتها رسانیدیم و دو پروژه نیمه تمام در دست داریم.
از پروژه های مهم بنیاد با همکاری دکتر اشوتس تولید و نشر سالنامه فلسفی عرفانی "اشراق " بود که تابحال نه شماره آن انتشار یافته و شماره دهم در دست انتشار است. بنیاد ابن سینا از سال ۲۰۰۹اقدام به تولید و انتشار سالنامه "اشراق" به سرویراستاری یانیس اشوتس و با همکاری انستیتو فلسفه مسکو و موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران نمود. هرشماره سالنامه اشراق دربرگیرنده مقالات تحقیقی با اهمیت ترین اسلام شناسان دنیا با محوریت یک موضوع بود که در نوع خود اثری بی نظیر می باشد.
یانیس اشوتس دیگر در میان ما نیست اما آثار علمی او سالیان سال مورد استفاده محققین و دانشجویان شرق شناس خواهد بود. یادش را گرامی می داریم و از خدا برای او آسایش و سعادت دنیای دیگر را خواهانم.
حمید هادوی
مدیر بنیاد ابن سینا مسکو.
منبع:

1400/04/06
11:11:17
5.0 / 5
1086
تگهای خبر: گفتگو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴