سنجد برمی گردد

علاقه بازیگر پوست شیر به عروسک

علاقه بازیگر پوست شیر به عروسک

به گزارش راستابلاگ، هادی حجازی فر، بازیگر سینما و تلویزیون از علایقش به حوزه کودک و آثار عروسکی می گوید و تاکید می کند: نفوذ کار کودک از نفوذ پدر و مادر بیشتر است. وقتی پای عروسک به میان می آید تماشاگر مهربان تر می شود.


به گزارش راستابلاگ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سیما، اختتامیه نخستین دوره جشنواره نمایش عروسکی تلویزیونی با حضور هادی حجازی فر، محمد بحرانی و مریم سعادت در کانون پرورش فکری برگزار شد.
این مراسم عصر چهارشنبه، ۶ اردیبهشت در مرکز آفرینش های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همینطور با حضور محمدصادق باطنی مدیر شبکه کودک، مریم کاظمی و فاطمه امینی از مجریان برنامه «عروسک خونه» همراه بود.


مریم کاظمی در ابتدای مراسم با توضیحی در رابطه با نمایش عروسکی تلویزیونی اظهار داشت: خوشبختانه هم گروههای عروسکی خیلی از این جشنواره استقبال کردند و هم کودکان و خانواده هایشان که آمار و رای گیری ها نشان داده است که چقدر بچه ها، عروسک ها را دوست دارند. نخستین دوره جشنواره نمایش عروسکی تلویزیونی با حضور ۲۰ گروه شرکت کننده از ۱۴ استان ایران در برنامه عروسک خونه برگزار شد.
وی اظهار نمود: نمایش عروسکی تلویزیونی با نمایش های عروسکی صحنه ای تفاوت هایی دارد که برای کار تلویزیونی باید این ها را بدانید. امیدواریم این جشنواره قدمی باشد که برگردیم به عصر طلایی نمایش های عروسکی در تلویزیون که خیلی مورد استقبال مردم قرار می گرفتند.

حجازی فر: مردم با عروسک ها مهربان ترند


سپس هادی حجازی فر، بازیگر سینما و تلویزیون در سخنانی تصریح کرد: وقت هایی شده کارهایی می بینیم علیرغم این که در تنهایی به آن کارها می خندم اما وقتی پسرم هست ترجیح می دهم کانال آن اثر را عوض کنم. نفوذ کار کودک از نفوذ پدر و مادر بیشتر است و احتیاج به مطالعه و تحقیق دارد. جنس شوخی ای که این کارها با بچه ها دارند نباید از محیط مدرسه عقب تر و نه جلوتر باشد.
حجازی فر خاطرنشان کرد: در حوزه بزرگسال هم وقتی پای عروسک می آید تماشاگر مهربان تر می شود؛ هم اکنون هرچه بگویید مخاطب ایراد می گیرد اما مردم با عروسک مهربان ترند و راحتتر او را می پذیرند. میتوان قراردادهای جدید را بدون توضیح خاص با مخاطب ببندیم. من در مقام بازیگر باید مقدمه چینی کنم اما عروسک امکان بی نظیری به فانتزی و تخیّل می دهد.

جناب خان خوش آمدی به شبکه کودک
در ادامه محمدصادق باطنی، مدیر شبکه کودک با تشکر از حضور جناب خان این نکته را مطرح کرد: جناب خان خوش آمدی به شبکه کودک و رونق جدیدی دادی. بچه های از طریق های دور آمدند از زاهدان گرفته تا تنکابن و بسیار از این حضور خوشحال شدند. همیشه عروسک ها طرفداران بسیاری داشته اند و شادی و نشاط را به مخاطبین انتقال داده است.
در ادامه جناب خان این نکته را خطاب به مدیر شبکه کودک اظهار داشت که این کار عروسکی را جدّی بگیرید تا این نمایش ها به رونق برسند. نمایشگران عروسکی واقعاً مظلوم هستند.

«سنجد» برمی گردد


مدیر شبکه کودک همینطور در رابطه با برگزاری جشنواره عروسکی هم اظهار داشت: زبان کودک زبان رویاست؛ عروسک ها بچه ها را به دنیای رویاها می برند. در واقع عروسک ها بچه ها را به دنیای خیال انگیز رویاها دعوت می کنند. با کودک باید ساده صحبت کرد و ما از حضور عروسک ها در سبد مصرف کودکان مان استقبال می نماییم. روز اول که این جشنواره آغاز شد بسیاری از بچه های عروسکی آمدند و بسیاری از مخاطبان هم استقبال کردند. ۲۰ گروه آمدند و از خود کودکان رای جمع آوری شد ۲۰ میلیون رای نشان داده است ما باید با تمام وجود به کمک پیشکسوتان و بزرگان حوزه کودک اتفاق تحولی در حوزه عروسکی رقم بزنیم.
محمدصادق باطنی همینطور اطلاع داد که عروسک «سنجد» به شبکه کودک برخواهد گشت.
در بخشی از مراسم سه نفر برتر جشنواره که به انتخاب کودکان برگزیده شدند، مورد تقدیر قرار گرفتند.

مریم سعادت: انتخاب اولم کار عروسکی بوده


سپس مریم سعادت، بازیگر و کارگردان باسابقه بعد از دریافت جایزه خود این نکته را مطرح کرد: نمایش عروسکی طرفداران بسیاری دارد. من خودم با این کار شروع کردم و سال ها در کنار بازیگری ام، این رشته هنری را عاشقانه دنبال کردم. تا این لحظه انتخاب اولم کار عروسکی است و بشدت کار عروسکی را دوست دارم.
در ادامه از محمد اعلمی، پیشکسوت دیگر حوزه کارهای نمایشی عروسکی تقدیر گردید.

محمد بحرانی: تصویر هادی حجازی فر را می بینم چشمم خیس می شود


محمد بحرانی، صداپیشه جناب خان هم در سخنانی اشاره کرد: من خودم را همیشه مدیون خانم مریم سعادت می دانم که در دوران تئاتر دانشجویی کشف کردند. تا زنده هستم خودم را مدیون خانم سعادت می دانم. نخستین بار عروسک گردانی تلویزیونی را هم در کار ایشان انجام دادم و از آقای اعلمی هم عروسک گردانی آموختم. بعنوان یک شهرستانی از شیراز آمده بودم و در خوابگاه آقای حجازی فر را دیدم بخشی از تندرستی ام را مدیون ایشانم. هم اکنون که تصویر هادی حجازی فر را در تلویزیون، شبکه نمایش خانگی و سینماها می بینم چشمم خیس می شود و او را افتخار هنرهای زیبا می دانم.
او سپس خطاب به مدیران عرصه فرهنگ و هنر خصوصاً سیاستگذاران حوزه کودک این نکته را خاطرنشان کرد: نمایشگران عروسکی فلسفه شان در دیده نشدن است تا عروسک ها روح داشته باشند. اما مدیران باید این ها را ببینند؛ در واقع این دیده نشدن از سوی مدیران نباشد. من برای مدیاها تفاوتی قائل نیستم فقط همیشه می گویم کارهای کودک را بفهمید. چون کار کودک در جهان جزو پردرآمدترین است؛ فقط حواشیِ کارهای کودک به لحاظ اقتصادی این درآمدزایی را بوجود می آورد. ازاین رو کار کودک را جدّی بگیرید؛ بچه ها گناهی ندارند. یک زمانی غول های بزرگی در این حوزه فعالیت نموده اند و امیدوارم غول های جدیدی خلق شوند.
حامد علامتی، رئیس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هم به این نکته اشاره نمود که بسیار خوشحالم برخی از برگزیدگان این جشنواره از اهالی کانون پرورش فکری اند و ما هم برای آنها جوایزی قائل می شویم.

به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، جزئیاتی از نفرات برگزیده جشنواره به شرح ذیل آمده است:
- گروه منتخب اول: عمو زنجیرباف از شهر جوین خراسان- کارگردان: هادی آریانا
- گروه منتخب دوم: دختر کوچولو از شهر همدان- کارگردانان: طیبه آنجدانی، احمد آکشته
- گروه منتخب سوم: جیک جیک کی منو می خوره؟ از شهر ماکو آذربایجان غربی- کارگردان: سمیه حسین نژاد
- صداپیشگی: در جستجوی خدا از شهر دلیجان کارگردان: وحیده کریمی- صداپیشه: وحیده کریمی
- طراحی صحنه: نقش زندگی از شهر زاهدان کارگردان: مهدیه زراعتی- طراحی صحنه: مهدیه زراعتی
- نمایشنامه: بی بی نبات و قندک از شهر تنکابن کارگردان: رضا محزون- نمایشنامه نویس: رضا محزون
- کارگردانی: مورچه های بامزه از شهر اراک- کارگردان: رضا یونس فرد
- عروسک گردانی: معجزه ی آب از شهر نیشابور کارگردان: یلدا دهجوریان- عروسک گردان: گروه عروسک گردانان
- عروسک گردانی (گروه دوم): فیجیل از شهر همدان کارگردان: سعیده دلیلیان- عروسک گردان: گروه عروسک گردانان
- طراحی و ساخت عروسک: بچه زرنگش خوبه از شهر تهران کارگردان: فاطمه عرب- عروسک ساز: زهرا مناهلی
- موسیقی: زاغی و پدربزرگ از شهر بم کارگردان: محمد پورصالحی- آهنگساز: محمد پورصالحی
- خلاقیت و نوآوری: بز کینه ای از شهر تهران- کارگردان: فاطمه اعظمی
- خلاقیت و نوآوری (گروه دوم): یک روز جوجه ای از شهر زاهدان- کارگردان: فاطمه موسوی ثابت
- تقدیر ویژه عروسک خونه: نقاشی ریزه از شهر دامغان- کاگردان: مهدیه عبداللهی.1402/02/07
02:31:35
5.0 / 5
322
تگهای خبر: جشنواره , زندگی , سینما , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴