علی نصیریان:

نشد که با بیضایی و کیمیایی کار کنم

نشد که با بیضایی و کیمیایی کار کنم

راستابلاگ: علی نصیریان اظهار داشت که عمدی نبوده که در طول سالهای فعالیتش با مسعود کیمیایی و بهرام بیضایی کار نکرده است برای اینکه فرصتی برای این همکاری پیش نیامده است.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، این بازیگر همین طور یادآوری کرد که در دوران جوانی او بیشتر کتابهای اموزشی در دسترس هنرمندان بوده است و حال آنکه بازیگران امروز از نظر منابع اطلاعاتی دست شان بازتر است.
موزه سینمای ایران در ادامه انتشار سلسله برنامه های تاریخ شفاهی خود به مناسبت زادروز «علی نصیریان»، بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون بخش هایی از گفتگوی این هنرمند نامدار را منتشر نموده است که در زیر می خوانید.
به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی موزه سینما، علی نصیریان با اعلان اینکه بیشترین کارهایی که انجام داده با صداقت و انگیزه بوده است، اظهار داشت: در سینما کارکردن یک ریسک است و در عین حال که ممکنست فیلمنامه و کارگردانی خوب باشد اما تا کار به اختتام نرسد معین نیست نتیجه کار چه چیزی می شود.
وی افزود: در بیشتر فیلم هایی که به خاطر متن و تا حدودی به خاطر کارگردان حضور داشتم بطور معمول با آنها درمورد نقش مشورت می کردم. یادم می آید ناصر تقوایی برای فیلم «ناخداخورشید» به من گفت دو شخصیت در فیلمنامه وجود دارد که می توانم آنها را بازی کنم یکی مستر فرحان و دیگری ناخدا که من از او پرسیدم خود شما کدام را برای من پیشنهاد می دهید و وی گفت به نظرم مستر فرحان برای شما بهتر است و من در پاسخ به او گفتم همان نقشی که شما می گویید را بازی می کنم.
نصیریان درباره ی نسل جوان مشتاق حضور در سینما و تئاتر نیز اظهار داشت: نسل جوان را دوست دارم و معتقدم در سینما و تئاتر استعدادهای بسیار خوبی داریم. بخصوص در تئاتر که بازیگرها و نویسنده های خوبی درخشیدند همین طور در سینما. سینمای ایران بسیار رشد کرده است و آثاری که امروز ارائه می شود از زمان ما بهتر است برای اینکه ارتباط جمعی بسیار بیشتر شده است و با یک کلیک همه نوع اطلاعات لازم در اختیار بازیگران و غیره قرار می گیرد. در زمان ما بیشتر کتاب موجود بود و ما از کتاب های تخصصی الهام می گرفتیم اما امروز اوضاع بسیار متفاوت تر شده است.
او افزود: ما با دل و جان کار می کردیم اما دست مان خالی بود درحالیکه بازیگران امروز دست شان پر است. البته منظورم از دست پر از نظر مالی نیست بلکه از نظر اطلاعات است.
نصیریان در پاسخ به پرسش فریدون جیرانی که چرا در طول سال هایی که در سینما فعالیت داشته با مسعود کیمیایی کار نکرده است؟ پاسخ داد: عمدی نبوده. موقعیت آن پیش نیامده هم با مسعود کیمیایی و هم با بهرام بیضایی.
وی با اعلان اینکه در بازیگری اعتقاداتی دارد، اضافه کرد: من در ایفای نقش ها به انگیزه هایم همین طور حس خلاقانه و آفرینندگی که احساس می کنم، رجوع می کنم برای اینکه معتقدم بازیگر خودش نویسنده یک فیلم است و وسیله و اسباب دست کارگردان نیست. درست است که باید با کارگردان تعامل داشته باشد و به برداشت ها و نگاه هایی که به کارکتر دارد گوش کند اما آفریننده نقش بازیگر است و اگر بخواهیم به مرحله آفریننده نقش برسیم، بازیگر باید از قدرت خلاقانه ای که در درونش وجود دارد یاری بطلبد و نقش را بیافریند.1401/11/15
14:43:27
5.0 / 5
251
تگهای خبر: بازیگران , تخصصی , سینما , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲