انصراف روسیه از میزبانی اکسپو و نامزدی آمریکا

انصراف روسیه از میزبانی اکسپو و نامزدی آمریکا

درحالی که کشور روسیه از نامزدی اکسپو جامع جهانی ۲۰۳۰ انصراف داده است، ایالات متحده آمریکا بار دیگر برای میزبانی اکسپو تخصصی بین المللی در سال ۲۰۲۷ نامزد شده است.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، روسیه که تا قبل از جنگ اوکراین برای کسب میزبانی نمایشگاه جهانی ۲۰۳۰ خیلی مصمم به نظر می رسید، تصمیم خویش را در خصوص انصراف داوطلبانه از نامزدی میزبانی این نمایشگاه در مسکو، به دفتر بین المللی نمایشگاه ها (BIE) اعلام نموده است.
میخاییل میشوستین - نخست وزیر فدراسیون روسیه - در نامه ای خطاب به دبیرکل BIE، دیمیتری اس کرکنتز، علل انصراف این کشور را از نامزدی اکسپو ۲۰۳۰ بیان و ابراز امیدواری کرده است که این کشور در آینده بار دیگر نامزد میزبانی اکسپو باشد.
میزبان هر دوره از اکسپوهای جامع جهانی معمولاً هفت سال زودتر، از میان پنج نامزد نهایی انتخاب می شود. کشور میزبان نمایشگاه جهانی ۲۰۳۰ هم توسط ۱۷۰ کشور عضو BIE طی یکصد و هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان که مقرر است در اواخر سال ۲۰۲۳ برگزار شود، انتخاب خواهد شد. نامزدهای میزبانی اکسپو ۲۰۳۰ تا ۷ سپتامبر ۲۰۲۲ فرصت دارند تا پروژه اکسپو خویش را در چارچوب یک پرونده توجیهی، برای حضور در این رای گیری ارائه کنند. سپس BIE از اوایل سال ۲۰۲۳ امکان سنجی و بررسی دوام هر پروژه نامزدی را ارزیابی می نماید.
روسیه (برای مسکو)، در کنار کره جنوبی (برای بوسان)، ایتالیا (برای رم)، اوکراین (برای اودسا) و عربستان سعودی (برای ریاض) یکی از پنج نامزد میزبانی اکسپو ۲۰۳۰ محسوب می شد. فعالیت جدی روس ها برای به دست آوردن این میزبانی، بخصوص تبلیغات پاویون این کشور در اکسپو ۲۰۲۰ دبی (که به سبب همه گیری بیماری کووید در ۶ ماه از سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ برگزار شد)، به شکلی بود که بسیاری تصور کردند بعد از میزبانی ژاپن برای اکسپو ۲۰۲۵ (در شهر اوزاکا)، میزبانی روسیه (مسکو) برای اکسپو ۲۰۳۰ حتمی است. حالا اما با این انصراف مشخص شد که نه تنها این طور نیست، بلکه در رقابت میزبانی آن دوره از اکسپو که همانند میزبانی جام جهانی یا المپیک، با رای گیری رسمی از نمایندگان کشورها برگزار می شود، روسیه اصلا دیگر حضور نخواهد داشت.
این درحالی است که درباره انصراف یا تداوم نامزدی دیگر نامزد پنج گانه ی این دوره از اکسپو، یعنی اوکراین که درگیر جنگ با روسیه است، هنوز اطلاعاتی منتشر نشده است.
از سوی دیگر، برای اکسپو تخصصی بین المللی (میان دوره ای) ۲۰۲۷ هم که آن هم مقرر است بنا بر شرایط جغرافیایی کشور برنده میزبانی، در ماه هایی از سال ۲۰۲۷ یا ۲۰۲۸ برگزار شود، ایالات متحده آمریکا (برای مینه سوتا)، اسپانیا (برای مالاگا)، تایلند (برای پوکت)، صربستان (برای بلگراد)، و آرژانتین (برای باریلوچه) پرونده های نامزدی خویش را به BIE ارائه کرده اند.
بنا بر اعلام، پرونده های نامزدی ایالات متحده با مبحث "افراد سالم، سیاره سالم: تندرستی و رفاه برای همه"، تایلند با مبحث "آینده زندگی: زندگی در هماهنگی، به اشتراک گذاری رفاه"، صربستان با مبحث "بازی برای بشریت: ورزش و موسیقی برای همه"، اسپانیا با مبحث "عصر شهری: به سمت شهر پایدار" و آرژانتین با مبحث "طبیعت + فناوری = انرژی پایدار" ارائه شده است.
در آخر مرحله بررسی پروژه ها، کشورهای عضو BIE، بر مبنای اصل یک کشور یک رای، کشور میزبان این دوره از اکسپو را با رای مخفی، در طول یکصد و هفتاد و دومین مجمع عمومی BIE در ماه ژوئن آتی انتخاب خواهند کرد.
نامزدی آرژانتین برای این دوره از اکسپو تخصصی بین المللی در حالی است که بعد از آخرین نمایشگاه اکسپو از این جنس در سال ۲۰۱۷ و در شهر آستانه (نورسلطان) قزاقستان با مبحث «انرژی آینده»، قرار بود دور بعدی آن در سال ۲۰۲۳ در بوینوس آیرس آرژانتین اجرا شود. این کشور در رای گیری ۱۵ نوامبر سال ۲۰۱۷ برای میزبانی این دوره از اکسپو برنده شده بود. این برای اولین بار بود که قرار بود نمایشگاه BIE در آرژانتین اجرا شود و همینطور برای اولین بار در آمریکای لاتین از زمان تاسیس BIE. با اینحال در اکتبر ۲۰۲۰ سال، آرژانتین در آغازین هفته های همه گیری COVID-۱۹ اعلام نمود که به دنبال این اتفاق و بحران مالی قابل پیشبینی متعاقب آن، برای این کشور مقدور نیست که اکسپو ۲۰۲۳ را طبق برنامه برگزار کند.
جالب است که در آن دوره از رقابت کسب میزبانی، آرژانتین برای میزبانی بوینوس آیرس، ایالات متحده آمریکا را برای میزبانی میناپولیس در ایالت مینه سوتا، به صورت قاطع شکست داده بود. ولی اکنون آرژانتین برای کسب میزبانی در شهر دیگری از این کشور، باید باردیگر با ایالات متحده آمریکا بعنوان یکی از کشورهای نامزد میزبانی برای همان شهر انتخابی خود در چند سال پیش، رقابت کند.

منبع:

1401/05/07
13:35:46
5.0 / 5
558
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵