سیارکی بزرگ تر از ساختمان امپایر استیت به زمین نزدیک می شود

سیارکی بزرگ تر از ساختمان امپایر استیت به زمین نزدیک می شود

به گزارش راستابلاگ به نقل از ناسا، سیارکی که دوبرابر بزرگ تر از ساختمان ˮامپایر استیتˮ نیویورک است ماه آینده به فاصله ۱.۲ میلیون مایلی از زمین خواهد رسید.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این سنگ فضایی "۷۴۸۲" یا "۱۹۹۴ PC۱" نام دارد و تهدیدی برای زمین به حساب نمی آید چونکه فاصله آن از زمین پنج برابر فاصله زمین و ماه خواهد بود. این سیارک با سرعت ۴۳ هزار مایل بر ساعت(۶۹ هزار کیلومتر بر ساعت) در حرکت است. به نقل از مرکز اجرام نزدیک به زمین ناسا(CNEOS) این سیارک در دسته ی اجرام "به طور بالقوه خطرناک" قرار می گیرد و در حرکت خود به دور خورشید از مدار زمین عبور می کند.
این جرم آسمانی ۳۲۸۰ فوت(تقریبا هزار متر) قطر دارد و بعد از آن که در روز ۱۸ ژانویه سال ۲۰۲۲ در ساعت ۱۶: ۵۱ به وقت منطقه زمانی شرقی(۱: ۲۱ به وقت تهران) از کنار زمین عبور کند دیگر تا سال ۲۱۰۵ به زمین نزدیک نخواهد شد.
نمی توان این سیارک را با چشم غیر مسلح و دوربین های شکاری رویت کرد اما شاید بتوان آنرا با استفاده از تلسکوپ دید.


سیارک "۱۹۹۴ PC۱" که هر ۱.۵ سال مدار خورشید را دور می زند نخستین بار در سال ۱۹۹۴ توسط "رابرت اچ مک نات" (RH McNaught)، اخترشناس، با استفاده از رصدخانه سایدینگ(Siding) در استرالیا کشف شد. آخرین باری که این سیارک در چنین فاصله ای از زمین قرار گرفت سال ۱۹۳۳ بود. در آن زمان این سیارک در فاصله ۶۹۹ هزار مایلی از زمین قرار داشت. مدار این سیارک به خوبی شناخته شده است. به نقل از ستاره شناسان مدار آن از ۰.۹ واحد نجومی تا ۱.۸ واحد نجومی متغیر است. هر واحد نجومی معادل فاصله زمین تا خورشید است.
این یک سیارک سنگی رایج از "نوع اس"(S-type) است و هر بار که به زمین نزدیک می شود دانشمندان این فرصت را پیدا می کنند تا سطح آنرا مورد مطالعه قرار دهند و در مورد این سنگ فضایی باستانی اطلاعات بیشتری کسب کنند.
ناسا و سایر آژانس های فضایی به صورت منظم بیشتر از ۲۸ هزار سیارک شناخته شده را ردیابی می کنند. سیارک هایی که در مدار خورشید می چرخند و گاهی از مدار زمین عبور می کنند.
این سیارک ها به صورت منظم به زمین نزدیک می شوند. سیارکی که بزودی از مدار زمین گذر خواهد نمود "۲۰۲۱ YK" نام دارد. این سیارک با تنها ۳۶ فوت پهنا(۱۱.۵ متر) روز دوم ژانویه در فاصله ۱۱۸ هزار مایلی از زمین قرار خواهد گرفت.


سیارک "۱۹۹۴ PC۱" تنها سیارکی نیست که در روز ۱۸ ژانویه در فاصله ای نزدیک به زمین قرار می گیرد و سیارک دیگری با ۷۰ فوت پهنا(۲۱ متر) به نام "۲۰۲۱ BA" آنرا همراهی خواهد نمود. این سیارک در فاصله ۲.۳ میلیون مایلی از سیاره ما قرار می گیرد و دو برابر از سیارک "۱۹۹۴ PC۱" دورتر خواهد بود.
ناسا در کوشش برای مقابله با سیارک هایی است که امکان دارد روزی بیش از حد به زمین نزدیک شوند. این آژانس فضایی یک برنامه دفاع سیاره ای تشکیل داده است که شامل مأموریت دارت هم می شود. این مأموریت ماه گذشته شروع شد.
فضاپیمای دارت سوار بر موشک فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به فضا پرتاب شد و مقرر است خویش را به سیارکی در فضا بکوبد.
این فضاپیما به سمت یک قمر کوچک به نام دیمورفوس در حرکت است که خود به دور یک سیارک به نام دیدیموس می چرخد.
زمانی که دارت به محل مورد نظر برسد خویش را به آن می کوبد تا مدارش را تغییر دهد. درحالی که هیچ سیارکی زمین را تهدید نمی کند، مأموریت دارت اثبات می کند که یک فضاپیما می تواند به صورت خودکار به سمت یک سیارک رفته و به آن برخورد کند.
این مأموریت با استفاده از یک تلسکوپ زمینی برای اندازه گیری اثرات برخورد بر این منظومه سیارکی به بهبود مدل سازی ها و توانایی پیشبینی می پردازد تا به ما در آماده شدن برای تهدید یک سیارک واقعی که امکان دارد کشف شود، کمک نماید.
روش دارت می تواند برای تغییر مسیر یک سیارک سال ها یا دهه ها پیش از آن که برای زمین خطرآفرین شود، مفید باشد.
دانشمندان به صورت مداوم در جستجوی سیارک ها هستند و نقشه ی مسیر آنها را برای تشخیص احتمال برخورد با زمین ترسیم می کنند.
"لیندلی جانسون"(Lindley Johnson)، افسر دفاع سیاره ای ناسا می گوید: باآنکه هم اکنون هیچ سیارکی خطرناکی وجود ندارد، اما ما می دانیم که گروه زیادی از سیارک های نزدیک به زمین در فضا وجود دارند.
منبع:

1400/10/11
16:51:52
5.0 / 5
608
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲