فاطمه معتمدآریا:

یک لحظه هم برای انتخابم تردید نکردم

یک لحظه هم برای انتخابم تردید نکردم

به گزارش راستابلاگ فاطمه معتمدآریا اظهار داشت: یادم می آید تیرماه سال پنجاه و چهار تصمیم گرفتم بازیگر شوم؛ همان اندازه برایم مهم و جدی بود که امروز درباره آن صحبت می کنم. از همان روز اول می دانستم که در حرفه بازیگری جدی هستم و از سال پنجاه و چهار تا به امروز، یک لحظه هم برای انتخابم تردید نکردم.


موزه سینمای ایران در ادامه انتشار سلسله نشست های تاریخ شفاهی خود به مناسبت زادروز «فاطمه معتمدآریا» بازیگر سینما، تئاتر، تلویزیون بخش هایی از گفتگو با این هنرمند را منتشر نموده است که در زیر می خوانید.
به گزارش راستابلاگ به نقل از روابط عمومی موزه سینما، فاطمه معتمد آریا با اعلان اینکه دوران کودکی درخشانی داشته و در شمیران به دنیا آمده است، اظهار داشت: کودکی درخشانی با پدر و مادر استثنایی داشتم، پدرم به آقای ارحام صدر علاقمند بود و بیشتر از زمینه تئاتر به سینما علاقه پیدا کرد و کمدی های سعید افشار را خیلی تماشا می کرد. عمویم هم نمایش های خیمه شب بازی اجرا می کرد، بنا بر این من هم از کودکی با این فضا آشنا بودم.
وی با اعلان اینکه منعی برای فعالیت ما در عرصه فرهنگ و هنر وجود نداشت و تشویق خاصی هم نبود، اضافه کرد: پدرم به سبب این که خودش در سینما فعالیت داشت، خیلی دوست نداشت تا بچه هایش به سمت سینما بروند.
معتمدآریا اشاره کرد: از هشت سالگی به درخواست مادرم از بامداد تا ظهر در کانون به کلاس های موسیقی، نقاشی، مجسمه سازی، مقاله خوانی و... می رفتیم و تا 13 سالگی، تابستان ها هر روز و در پائیز هفته ای یکبار به کتابخانه می رفتیم و کتاب می خواندیم.
وی با اعلان اینکه در کودکی برای دیدن فیلم به سینما زیاد می رفته است، مطرح کرد: پدر و مادرم به سینما علاقمند بودند و یکی از تفریحات ما رفتن به سینما بود، درواقع علاقه من به هنر از همان دوران کودکی آغاز شد. البته به تئاتر هم علاقمند بودم و به تماشای تئاترهای مخصوص کودکان و نوجوانان می رفتم اما تئاترهای حرفه ای را از سال 54 به بعد دیدم.
معتمدآریا درباره علاقه به حرفه بازیگری نیز اظهار داشت: یادم می آید تیرماه سال 54 تصمیم گرفتم بازیگر شوم؛ همان اندازه برایم مهم و جدی بود که امروز درباره آن صحبت می کنم. از همان روز اول می دانستم که در حرفه بازیگری جدی هستم و از سال 54 تا به امروز یک لحظه هم برای انتخابم تردید نکردم.
وی درباره حضورش در عرصه سینما بیان داشت: با سینما از«شهر موش ها»آشنا شدم که جای نارنجی و خواهر عینکی صحبت می کردم اما نخستین بازی ام در فیلم «جدال» ساخته مهدی فخیم زاده بود.
معتمدآریا با اشاره به حضورش در دو فیلم «ریحانه» و «همسر» اشاره کرد: در تاریخ سینمای آن دهه فیلم «ریحانه» شروع کننده فیلم های عاشقانه با محوریت زن بود و فیلم «همسر»مربوط به دوره تاریخی است که زن در سینمای ما در کارهای اجتماعی زیاد دیده نمی شد و در حد منشی دفتر یا رفت و آمدهای جزئی بود. موضوع فیلم«همسر» مربوط به زنی بود که در شرکتی کار می کند و پس از مدتی رییس همسر خود می شود. یادم می آید زمانیکه با مخاطبان فیلم را در سینما می دیدیم، مردم برای دیالوگ هایی که نقش زن به همسرش می گفت، دست می زدند و از این که یک زن در کارش قدرت داشت احساس غرور می کردند.
وی با اعلان اینکه کار با فیلم اولی ها برایش اهمیت دارد، اظهار داشت: تصور می کنم کارگردان هایی که می خواهند همه عمر کار کنند، بیشتر انرژی شان را برای نخستین فیلمشان گذاشته اند و بطور معمول با این کارگردان ها کار کرده ام.
معتمدآریا درباره همکاری خود با علیرضا رئیسیان نیز اظهار داشت: «سفر» فیلمنامه خوبی داشت و طرح اصلی آن برای زنده یاد عباس کیارستمی بود که یکی دوبار با خود او درباره این طرح صحبت کرده بودیم و موضوع آنرا دوست داشتم، اما فیلم در زمان اکران به خوبی دیده نشد. پس از مدتی در جشنواره های زیادی شرکت کرد و به سبب این که در فیلم یک آرامش و شاعرانگی وجود داشت مورد استقبال قرار گرفت.
وی درباره همکاری خود با محمدرضا هنرمند در فیلم «مرد عوضی» نیز توضیح داد: آقای هنرمند از نظر شناخت بازیگر یک کارگردان خاص است و به سبب این که خودش هم به بازیگری علاقمند است این حرفه را خوب می شناسد. تجربه کار در فیلم «مرد عوضی» را با او داشتم و در این فیلم با خصوصیات اخلاقی هم آشنا شدیم. من فقط سر صحنه زمان فیلمبرداری جدی هستم و قبل و پس از آن با همکاران به گفتگو می نشینم و شوخی می کنم. در ابتدا آقای هنرمند با این کار من موافق نبود اما بعد متوجه شد که اینکار به من انرژی می دهد و هر روز درمورد صحنه های کمدی فیلم باهم گفتگو و تمرین می کردیم.
معتمدآریا اشاره کرد: آقای کیمیایی پس از فیلم «سرب» هر فیلمی را که می خواست بسازد، درباره حضورم در فیلمش با من مشورت می کرد اما یا سرکار بودم و یا فیلمنامه را دوست نداشتم و خود ایشان هم همیشه می گوید«آخر نشد باهم کار کنیم». با داریوش مهرجویی هم دو، سه بار درباره حضور در فیلم هایش صحبت کردیم و همیشه به من می گفتند«زمانیکه می خواهم فیلم بسازم برای فیلمم خیلی جوان و یا خیلی پیر هستی».
وی درباره افرادی که مشتاق بازیگری هستند نیز بیان داشت: نخستین چیزی که به علاقمندان این عرصه می گویم، این است که درس بخوانند برای اینکه هرچقدر دانش خودرا بیشتر کنند، متوجه انتخابشان برای پذیرفتن این حرفه می شوند و پیشنهاد می کنم حتما کلاس های بازیگری را بگذرانند.
این گفتگو بیش از سه ساعت به طول انجامید که بخش اصلی آن جهت ثبت در تاریخ در موزه سینمای ایران آرشیو می شود.
منبع:

1400/08/07
14:29:26
5.0 / 5
849
تگهای خبر: اكران , جشنواره , سفر , سینما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳