برنده نوبل شیمی ۲۰۲۱:

به خاطر برنده شدن نوبل ۱۰۰۰ دلار متضرر شدم اما خوشحالم!

به خاطر برنده شدن نوبل ۱۰۰۰ دلار متضرر شدم اما خوشحالم!

راستابلاگ به خاطر برنده شدن نوبل ۱۰۰۰ دلار متضرر شدم اما خوشحالم!


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از نوبل پرایز، مک میلان در گفتگوی خود با آدام اسمیت می گوید: بهترین ایده ها در علم بطور معمول همان هایی هستند که کمترین شانس موفقیت را دارند. او از لحظه ی شنیدن خبر می گوید و اینکه فکر می کرده با او شوخی می کنند.
اسمیت: سلام من آدام اسمیت از سایت نوبل پرایز هستم.
مک میلان: سلام آدام
اسمیت: بسیار به شما تبریک می گویم.
مک میلان: خیلی ممونم.
اسمیت: آیا شما تماسی از استکهلم دریافت کردید؟
مک میلان: خیر من پیامکی از یکی از حاضرین در استکهلم دریافت کردم که در آن اسم من اشتباه بود و تصور کردم که این یک شوخی باشد. بدین سبب به رخت خواب برگشتم.
اسمیت: بدین سبب چه زمانی خبر را دریافت کردید؟
مک میلان: برنده ی دیگر نوبل، "بنجامین لیست" به من این خبر را داد اما من حرف او را نیز باور نکردم برای اینکه تصور می کردم شخص مشابهی با هردوی ما شوخی می کند. من حتی با او هزار دلار شرط بستم که چنین چیزی امکان ندارد و به خواب برگشتم و با زنگ خوردن فراوان تلفنم از خواب بیدار شدم. هزار دلار باخته بودم اما بسیار خوشحال بودم.
اسمیت: زمانی که ما با "بن لیست" صحبت کردیم او با همسرش "سابین" در یک کافه بود و تعطیلات خودرا سپری می کرد. بدین سبب این خبر به طرز عجیبی به شما رسید.
مک میلان: بله اما واضح است که چنین خبری برای هرکسی عجیب و خوشایند است و من هنوز در تلاشم تا آنرا هضم کنم. مطمئنم شما با افراد زیادی در موقعیت من صحبت کرده اید و پاسخ هایی مشابهی دریافت کرده اید.
اسمیت: فکر می کنم شما روز شلوغ و پرهیاهویی را پشت سر گذاشته اید.
مک میلان: بله درست از لحظه ای که از خانه خارج شدم خبرگزاری ها در آنجا بودند. چنین اتفاقی بطور معمول در بامداد روز چهارشنبه برای من رخ نمی دهد. بعد از آن هم زمانی که به محل کارم رفتم و خبرنگاران در پارکینگ بودند همه چیز متفاوت و پرهیاهو بود. اما آن چیزی که عالی است حضور افراد فوق العاده ای است که در کنار من هستند. همکارانم در دانشگاه‌ رینستون که متخصصین درجه یک در اینگونه موارد هستند. آنها من را تحت نظر دارند و این خوب است.
اسمیت: بله من با دستیار شما صحبت کردم و او به من اظهار داشت که شما درحال مصاحبه با گروه خودتان هستید.
مک میلان: بله اما این یک مصاحبه نبود یک جلسه گروهی بود. ما هر روز در ساعت ۹ بامداد جلسه گروهی داریم و من امروز هم این کار را انجام دادم. ما برای یک ساعت تنها در مورد علم صحبت کردیم که جالب بود. ما همین طور جشن گرفتیم و آنها کیک آوردند.
اسمیت: از آن جا که خلق چنین چیزی که برای آن جایزه دریافت کرده اید یعنی "ارگانوکاتالیز نامتقارن" کمی غیرمعمول است می خواهم از شما بپرسم ایده آن از کجا به ذهن شما رسید؟
مک میلان: نمی دانم، فکر می کنم این جواب بدی است و همه دلشان می خواهد یک جواب خوب و سر راست بشوند. همه دانشمندان از اینگونه ایده های عجیب دارند که تعدادی از آنها موفقیت آمیز است و برخی نیست. این یکی از ایده هایی بود که موفقیت آمیز بود و باید بگویم ما خوش شانس بودیم، خیلی خوش شانس بودیم. ایده های بسیاری وجود دارند که شکست می خورند. ما در ابتدا فکر می کردیم که امکان موفقیت آن خیلی کم باشد.
اسمیت: بله من فکر می کنم به صورتی با کار کردن بر روی نظریه هایی که معین نیست موفق می شوند یا خیر قمار می کنید.
مک میلان: بله، ما باید این ریسک را بپذیریم و بنا بر این است که به نظر من دانشمندان بزرگ ترین کارها را در جهان انجام می دهند. ما هر روز این ریسک را می نماییم که بر روی مواردی کار نماییم که ممکنست هیچ گاه موفقیت آمیز نباشند. همیشه قسمتی از دانش وجود دارد که بیشتر مورد توجه قرار گرفته یا به آن بی توجهی شده است. بدین سبب مواردی وجود دارد که افراد فکر می کنند هیچ گاه موفقیت آمیز نخواهند بود اما شانس فوق العاده ای برای رسیدن به آنها وجود دارد. و من از آن دست کسانی هستم که فکر می کنم ما تازه اول راه قرار داریم.
اسمیت: بله مطمئنا در زمینه مولکول های آلی که باید ساخته شوند ما هنوز اول راه هستیم و یک جهان کامل برای کاوش وجود دارد.
مک میلان: درست است. یکی از جالب ترین بخش ها زمانی است که با دانشجویان سال اول صحبت می کنید زمانی که آنها در روز اول یک مولکول که تا حالا در جهان ساخته نشده را می سازند و شما برای آنها توضیح می دهید و آنها بسیار هیجان زده می شوند. ما نمی دانیم که این حوزه و علم چقدر گسترده است و این چیزی است که به نظر من شیمی و علم را رو به جلو پیش می برد.
اسمیت: امیدوار هستم در آینده بتوانیم بیشتر در مورد این مساله باهم صحبت نماییم اما مطمئنم که مردم می خواهند بدانند بن فهرست هزار دلار خود دریافت خواهد کرد؟
مک میلان: من بسیار خوشحال می شوم که این پول را به او بدهم. خوشحالم که اون این شرط را برده است.
اسمیت: بسیار عالی، ممنونم که با من صحبت کردید. روز خوبی داشته باشید.1400/07/15
14:14:24
5.0 / 5
1267
تگهای خبر: تخصصی , دانشگاه‌ , سایت , گفتگو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱