درباره ستاره از نفس افتاده سینما

درباره ستاره از نفس افتاده سینما

از چهره اصلی در فیلم های ماندگار و کلاسیک موج نوی سینمای فرانسه تا مرد اول فیلم های کمدی و قهرمان فیلم های اکشن دهه ۷۰ و ۸۰؛ «ژان-پل بلموندو» بازیگری برای همه ژانرها بود.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، «بلموندو» در فیلم «از نفس افتاده» در نقش یک سارق حرفه ای خودرو، قاتلی بی اخلاق و عاشق یک مهاجر آمریکایی که نقش آنرا «جین سیبرگ» ستاره هالیوود بازی می کرد، با لقب «همفری بوگارت» فرانسوی شناخته شد و بسیاری هم او را چیزی بین «بوگارت» و «جیمز دین» توصیف می کردند.
او که در ۸۸ سالگی شامگاه گذشته دار فانی را وداع گفت، با بینی بوکسوری، موهای پُرپشت و لبخند محجوبش، معمولاً در نقش شخصیت های پروا و سرسخت فرانسوی بازی می کرد و در طول شش دهه فعالیت در سینما در بیشتر از ۸۰ فیلم از آثار هنری سینماگرانی چون «ژان لوک گدار»، «فرانسوا تروفو»، «آلن رنه»، «کلود سوته» و «ژان-پیر ملویل» بازی کرد و علاوه بر آن در تعداد زیادی فیلم اکشن هم مقابل دوربین رفت که بدلکاری های نقشش را هم خودش انجام می داد.
«بلموندو» در سال ۱۹۸۹ برای بازی در کمدی-درام ساخته «کلود للوش» با عنوان «سفرنامه ای از یک کودک لوس» جایزه سزار بهترین بازیگر را دریافت کرد، اما از پذیرفتن این جایزه امتناع کرد چون که جایزه سزار بوسیله ی یک هنرمند معروف به نام «سزار بالداچینی» طراحی شده بود که هیچگاه کار پدر بلموندو -که یک مجسمه ساز بود- را به رسمیت نشناخته بود.
این بازیگر در سال ۲۰۰۱ گرفتار یک سکته شدید شد که سمت راست بدنش را فلج کرد و حتی به مدت شش ماه قادر به صحبت نبود، اما او با این وجود در دو فیلم دیگر ظاهر شد که شامل نقش اصلی فیلم «یک مرد و سگش» (۲۰۰۹) بازسازی فیلم »کلاسیک نئورئالیستی «اومبرتو دی» ساخته «ویتوریو دسیکا» بود.
این سینماگر در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۱ یک نخل طلای افتخاری دریافت کرد و در سال ۲۰۱۶ هم شیر طلایی افتخاری جشنواره فیلم ونیز را به خانه برد و در سال ۲۰۱۷ هم در حالی جایزه سزار افتخاری دریافت کرد که روی صحنه تعداد زیادی از ستاره های سینمای فرانسه او را همراهی کردند.
«بلموندو» در سال ۲۰۱۶ و در حالیکه ۸۵ سال داشت در مصاحبه ای با مجله فیلم «پریمیر» در مورد حرفه خود اظهار داشت: «این شانس را داشتم که جزو آن دسته از بازیگرانی باشم که در انواع ژانرها بازی کردم، از فیلمهای روشنفکرانه موج نو گرفته تا کمدی های خنده دار و واقعاً پشیمان نیستم».
«ژان-پل بلموندو» در ۹ آوریل ۱۹۳۳ در محله ای مرفه نشین در خارج از پاریس متولد شد. آثار پدرش را میتوان در باغ تویلری در نزدیکی لوور و در نمای اپرای پاریس یافت. بلموندوی جوان دوچرخه سوار و دروازه بانی مشتاق فوتبال بود که در سال ۱۹۷۰ یکی از بنیانگذاران تیم فوتبال پاری سن ژرمن هم بود. وی همینطور در دوران نوجوانی به صورت حرفه ای بوکس کار می کرد و در ۹ مبارزه، چهار برد و یک تساوی به دست آورده بود.
در ۱۶ سالگی تصمیم گرفت بازیگر شود و سرانجام در کنسواتوار معتبر درام پاریس پذیرفته شد، جایی که با دوستان دیگر خوداز جمله «ژان روشفور»، «ژان پیر ماریل» و «برونو کرمر» آشنا شد. وی در سال ۱۹۵۶ فارغ التحصیل شد اما بعد از آنکه هیات داوران کنسرواتوار از اعطای نشان به وی خودداری کرد، از رسیدن به سالن نمایش کمدی-فرانسز پاریس محروم شد.
بعد از ایفای نقش های کوتاه در فیلم هایی چون «گناهکاران جوان» از «مارسل کارن» (۱۹۵۸) و «یکشنبه خنده دار» (۱۹۵۸) ساخته «مارک آلگرت»، با موج نوی تازه شکل گرفته سینمای فرانسه همراه شد و در سومین «اثر کلود شابرول» که یک درام جنایی به ندرت دیده به نام «تور دونفره» (۱۹۵۹) بود، حضور داشت و همینطور در فیلم کوتاه «شارلوت و دوست پسرش» (۱۹۶۰) ساخته «ژان لوک گدار» بازی کرد.
اما با بازی در فیلم «از نفس افتاده» به کارگردانی «گدار» بود که «بلموندو» را در فرانسه و خارج از کشور به اوج شهرت رساند. «بلموندو» در کنار «جین سیبرگ» در نقش گانگستری حیله گر به نام «میشل پوکارد» بازی می کرد که از روی شخصیت «همفری بوگارت» مدل برداری شده بود، درست همانطور که «گدار» فیلمهای عصر طلایی هالیوود را با ساختارشکنی به یک اثر جسورانه جدید و مدرن تبدیل می کرد.
سیگارهای پیاپی و صحبت مستقیم با دوربین، اجرای سرزنده، بامزه و فیزیکی «بلموندو» در این فیلم نه تنها یکی از برجسته ترین کارهای حرفه ای او شد بلکه فیلم «از نفس افتاده» را به یکی از تأثیرگذارترین فیلمهای تاریخ بدل کرد.
وی در سال ۱۹۶۰ در یک فیلم دیگر هم بازی کرد که در سال های بعد به اثری موفق در سینمای فرانسه تبدیل شد؛ نخستین فیلم بلند «کلود سوته» با عنوان «همه خطرات را در نظر بگیرید» که در آن «بلموندو» در کنار «لینو ونتورا» ظاهر شد.
از دید عموم مردم، «بلموندو» نماینده موج جدیدی از بازیگران با خصوصیت های معمول و معیوب بود. او سالها بعد اظهار داشت: «انقلاب "از نفس افتاده" این بود که بازیگر نفش اصلی و جوان آن زیبا به نظر نمی رسید». او راه برای ستاره هایی با ظاهر معمولی مانند «رابرت دنیرو»، «آل پاچینو» و «داستین هافمن» هموار کرد که در فیلمهای هالیوودی دو دهه بعد نقش پررنگی ایفا کردند.
وی در ادامه در بیشتر از ۳۰ فیلم از فیلمسازان سرشناس بازی کرد: «هفت روز... هفت شب» از «پیتر بروک» (۱۹۶۰) ؛ «دو زن» ساخته «ویتوریو دسیکا» (۱۹۶۰) ؛ «لئون مورین کشیش» و «کلاه» (۱۹۶۲) به کارگردانی «ژان-پیر ملیول»، «میمونی در زمستان» (۱۹۶۲) و «طمع در آفتاب» (۱۹۶۴) از «آنری ورنوی»، «مردی از ریو» (۱۹۶۴) ساخته «فیلیپ دو بروکا»، «آیا پاریس درحال سوختن است؟» (۱۹۶۵) ساخته «رنه کلمنت» و «پری دریایی می سی سی پی» (۱۹۶۹) به کارگردانی «فرانسوا تروفو».
بازی در دو فیلم به یاد ماندنی ساخته «ژان لوک گدار» شامل «زن زن است» (۱۹۶۱) و «پی یرو خله» (۱۹۶۵) هم در کارنامه پربار «بلموندو» دیده می شود که نقش آفرینی وی در «پی یرو خله» در کنار «آنا کارینا»، یکی از درخشان ترین نقش های وی را در سینما رقم زد.
در دهه ۱۹۷۰، «بلموندو» بیشتر به سمت سینمای تجاری روی آورد و در برخی از فیلمهای اکشن فرانسوی بازی کرد و در این فیلمها بدلکاری ها را هم خودش انجام می داد و چندین بار هم مجروح شد. جسورانه ترین کار وی در تریلر فیلم اکشن ساخته «آنری ورنوی» با نام «تماس گیرنده شب» (۱۹۷۵) بود، جایی که او از هلیکوپتر معلق شد و بالای یک متروی متحرک ایستاد.
«بلموندو» در اوایل دهه ۸۰ میلادی به بزرگترین ستاره گیشه فرانسه تبدیل شد و با فیلم هایی مانند «حرفه ای» (۱۹۸۱) ساخته «ژرژ لوتنر» و «سوپر آس» از «ژرار اوری» (۱۹۸۲) میلیونها تماشاگر فیلم را به سینماها کشاند، اما در نهایت صدمه جدی در فیلم کمدی پلیسی «دستبرد» ساخته «الکساندر آرکادی» در سال ۱۹۸۵، پایانی بر دوران سلطنت «بلموندو» بعنوان یک قهرمان اکشن بود.
وی در سالهای بعد به تئاتر بازگشت و در نقش اصلی نمایش «سیرنو دو برژاک» بازی کرد و در سال ۱۹۸۹ هم در نقش اصلی دو نمایشنامه نوشته «ژرژ فیدو» به روی صحنه رفت.
همینطور بعد از فیلم «سفرنامه ای از یک کودک لوس» (۱۹۸۸)، «بلموندو» این دفعه در اقتباسی از رمان «بینوایان» با «کلود للوش» همکاری کرد و در نقش «ژان والژان» بازی کرد. در سال ۲۰۱۸ اعلام گردید که او بار دیگر با «کلود للوش» در دنباله فیلم «سفرنامه ای از یک کودک لوس» بازی خواهد کرد، اما این اتفاق هیچ گاه روی نداد.
1400/06/16
11:22:32
5.0 / 5
977
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴