ارتقای عملكرد دوربین های شكاری با لنزهای نانوپوشش

ارتقای عملكرد دوربین های شكاری با لنزهای نانوپوشش

به گزارش راستابلاگ به منظور بهبود عملکرد دوربین های دو چشمی محققان یکی از شرکتهای فناور روی سطح عدسی از پوشش نابازتابنده نانویی بهره برد و نتایج نشان داد که اعمال پوشش دهی کمتر از ۱۰۰ نانومتر در سطح لنز میزان عبور نور مرئی را افزایش داد.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، یکی از شرکتهای دانش بنیان با استفاده از پوشش نابازتابنده نانویی موفق به بهبود عملکرد دوربین های دوچشمی شده است. لنز استفاده شده در ساخت این دوربین محصول شرکت صنایع الکترواپتیک است.
آزمون بررسی خواص بازتابش نور مرئی روی دوربین های انجام شده توسط این محققان نشان دهنده بهبود خواص نمونه پس از پوشش دهی با ضخامت کمتر از ۱۰۰ نانومتر در سطح لنز مورد استفاده در دوربین های شکاری این شرکت است، به شکلی که میزان عبور نور مرئی از حدود ۹۰ تا ۹۲ درصد به ۹۷ تا ۹۸ درصد افزایش پیدا کرده است. پیش از این خیلی از لنزهای دارای پوشش با قابلیت بازتاب نور از خارج تأمین می شد، اما با تولید این نوع لنزها در داخل کشور، بخشی از نیاز صنعت برآورده می شود.
حجم بالایی از صنعت اپتیک به انواع لنزهای محافظ چشمی، شیشه اتومبیل، آینه ها، شیشه عینک، انواع نمایشگرها، سلول های خورشیدی، ماسک های محافظ شفاف و دوربین های شکاری اختصاص دارد.
در دوربین های شکاری به منظور افزایش کیفیت و بازده، احتیاج به افزایش میزان نور عبوری و کاهش بازتاب نور از سطح لنز است. بدین منظور، روش های مختلفی همچون استفاده از مواد شفاف با قابلیت عبور کامل نور یا اعمال پوشش های ضد بازتاب، در ساخت تجهیزات اپتیکی مورد توجه قرار گرفته است.
با استفاده از مواد متفاوت و بهینه سازی دقیق میتوان لایه هایی با قدرت بازتابش بالا یا لایه های کاملاً ضدبازتابش به همراه مقادیر متفاوت انتقال و جذب نور در یک طول موج خاص یا یک محدوده پهن از طول موج تولید کرد. ساخت لایه با خواص تعیین شده نیازمند انتخاب عوامل بازتابش دهنده مناسب، ضخامت لایه و تعداد لایه ها است.
به نقل از ستاد نانو، استفاده از پوشش نانومتری حاوی تخلخل های با ابعاد مشخص می تواند ضریب شکست لازم را فراهم آورد. کاربرد نانو پوشش های چندلایه بر روی سطح جلویی سلول های فوتو ولتاییک یا وسایل اپتوالکترونیک، بازتاب نور فرودی را کاهش داده و به بهبود عملکرد این ابزارها کمک شایانی. اعمال چنین پوشش هایی که معمولا از جنس TiO۲ یا MgF۲ هستند، به روش هایی مانند سل ژل یا رسوب گذاری فیزیکی بخار (PVD) امکان پذیر است.1400/02/21
10:46:48
5.0 / 5
1369
تگهای خبر: شركت , صنایع , كیفیت , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳