توسط محققان دانشگاهی صورت گرفت

دستیابی به دانش فنی تولید نوعی فولاد برای صنعت خودروسازی

دستیابی به دانش فنی تولید نوعی فولاد برای صنعت خودروسازی

راستابلاگ: پژوهشگران گروه مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه اراك به دانش فنی تولید فولاد TRIP رسیدند.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، دكتر یوسف پاینده و دكتر بهمن میرزاخانی از اعضای هیئت علمی گروه مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه‌ راك و با همكاری مهندس عیسی خانی دانشجوی كارشناسی ارشد گرایش شناسایی و انتخاب مواد به دانش فنی یك نوع فولاد TRIP رسیدند.

فولاد TRIP نوعی از فولادهای پیشرفته پراستحكام است كه بطور همزمان استواری و انعطاف پذیری بالا از خود نشان می دهند. بیشترین كاربرد این نوع از فولاد در صنعت خودروسازی است؛ چونكه هم كارآمد از لحاظ مشخصات مكانیكی است و هم به سبب عناصر آلیاژی بسیار اندك بسیار مقرون به صرفه است.

این دانش كه ناشی از طراحی انتخاب عناصر آلیاژی و فولادسازی، ریخته گری، كار گرم و عملیات حرارتی نهایی است و منجر به تولید قطعاتی شده است كه در مقیاس صنعتی قابل استفاده می باشد.

همین طور استحاله ناشی از تغییر شكل پلاستیك، به تبدیل آستنیت باقیمانده ناپایدار به مارتنزیت در حین تغییر شكل در دمای اتاق برمی گردد. این خاصیت به فولادهای TRIP اجازه می دهد كه شكل پذیری مناسب با ماندگاری در استواری بالا را بطور همزمان داشته باشند. عناصر آلیاژی اصلی این فولادها بطور كلی شامل كربن، سیلیسیم و منگنز بوده و مجموع این عناصر بطور معمول بالای پنج درصد است.

هدف از این پژوهش تولید فولاد TRIP منگنز پایین در مقیاس صنعتی است. بدین منظور دو تركیب شیمیایی متفاوت طوری برگزیده شد كه مجموع عناصر آلیاژی اصلی كمتر از ۴ درصد باشد. بعد از آماده سازی مذاب، دو شمش به مقطع ۱۵ در ۱۵ و طول تقریبی ۶۰ سانتی متر ریخته گری شد. از آنجائیكه عملیات ترمومكانیكال چالش اصلی تولید این نوع فولادها محسوب می شود، ابتدا دما و زمان كار گرم بهینه شد و سپس شرایط عملیات حرارتی نهایی مورد بررسی قرار گرفت. در نهایت دما و زمان بهینه در هر دو مرحله و به صورت تابعی از ضخامت به دست آمد.
برمبنای اعلام روابط عمومی وزارت علوم، این پروژه در مقیاس نیمه صنعتی انجام شده است و قابلیت صنعتی شدن را داراست. پس افرادی كه تمایل به سرمایه گذاری در این صنعت را دارند، دانش فنی این دستاورد برای آنان موجود است.
منبع:

1398/12/15
19:08:59
5.0 / 5
3682
تگهای خبر: دانشگاه‌ , وزارت علوم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان راستابلاگ