ثبت ملی مراسم سنگ زنون، بزودی

ثبت ملی مراسم سنگ زنون، بزودی

به گزارش راستابلاگ آئین ۸۰ ساله سنگ زنون بامداد عاشورا در محله قدیمی كن منطقه ۵ بزودی در آثار ملی كشور ثبت می شود.به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا محله قدیمی كن كه از پنج بخش سرآسیاب، اسماعیلان، بالان، میان ده و دار قاضی تشكیل شده است، جلوه گاه سنت های دیرین محلی واجرای آیین های محرم است.

یكی از معتمدین محله كن، درباره شیوه اجرای آئین سنگ زنون كه قدمت آن به ۸۰ سال می رسد، اظهار داشت: در این مراسم عزاداران به نشانه اندوه با برهم زدن دوچوب یا سنگ و خواندن مرثیه در عزای سالار شهیدان، به سوگ می نشینند. این مراسم از دیرباز مورد توجه اهالی كن بوده و این آئین، نمادی از سنگ برسر زدن به نشانه عزا است و به قولی دیگر اهالی محلات كن با سنگ زنی به زیارت اهل قبور می روند تا یاد آور واقعه عاشورا شوند.

وی درباره علت نامگذاری این مراسم به سنگ زنون اظهاركرد: در روزهای گذشته، این مراسم با سنگهای یك دست انجام می شد و امروزه اهالی كن، به جای سنگ، با كوبیدن دو چوب استوانه ای شكل یكدست كه قبلا درون روغن مخصوص قرار گرفته تا صدایی شبیه به سنگ زدن به خود بگیرد، عزاداری می كتند و بعد ازاین اعلان عمومی، نوحه خوانی، سینه زنی و بقیه مراسم تا اذان ظهر ادامه می یابد. دراین میان خانم ها در حسینیه مشغول عزاداری هستند و فقط برای شام غریبان به داخل محله می روند.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ۵ امسال هم از ساعت ۹صبح روز عاشورا، دسته سنگ زنی از حسینیه محله سرآسیاب به سمت محله اسماعیلان و بالان ملحق شدند و در چارچوب هیئت سنگ زنی به میان ده و بعد از آن در حسینیه نور محله در قاضی با حضور حداكثری، مصیبت خاندان را به سوگ نشستند.
1398/06/20
22:47:21
5.0 / 5
4648
تگهای خبر: مراسم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱