نگاهی به ۶ فناوری برتر دهه آینده

نگاهی به ۶ فناوری برتر دهه آینده

راستابلاگ: فناوری های گوناگون، به سرعت در حال پیشرفت هستند و انتظار می رود كه در دهه آینده، به بهبود و گسترش بیشتری برسند.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، با ورود به دهه جدید میلادی، فناوری نیز به مراحل پیشرفته تری قدم می گذارد. بنظر می رسد كه مقرر است در دهه جدید، پیشرفت های شایان توجهی را در سفرهای فضایی، محاسبات كوانتومی و به خصوص تكثیر نرم افزارها شاهد باشیم.
از آنجائیكه همه چیز در اطراف ما پیوسته در حال تغییر و بهبود یافتن است، تصمیم گیری در مورد اینكه روند پیشرفت كدام یك از آنها را ببینیم، دشوار خواهد بود. برای درك بهتر این موضوع، بهتر است به فناوری هایی كه بنظر می رسد در سال آینده و دهه جدید رشد بهتری خواهند داشت، نگاهی بیندازیم.

خودكارسازی


خودكارسازی، اصطلاح مهمی در حوزه فناوری است كه اغلب نمی توان معنای آنرا به صورت دقیق مشخص كرد. این مفهوم را می توان نهایتا به فناوری هایی مانند رایانش ابری، فناوری رباتیك به روزرسانی شده و داده های گسترده نسبت داد. خودكارسازی هم اكنون برای بیشتر شركت های فعال در حوزه فناوری، یك محرك فنی اصلی در حوزه تجارت به حساب می آید.
بانكداری خودكار، ساخت و ساز خودكار و در نهایت خودكارسازی، نیاز به تلاش انسان را به حداقل می رساند و در مقابل، امكان سودرسانی را تا حد امكان بالا می برد.
هنگامی كه به آینده خودكارسازی نگاه می نماییم، احتمالات بسیاری را می بینیم. متخصصان باور دارند كه افزایش فناوری های پیشرفته ای كه با خودكارسازی همراه هستند، می تواند به بهبود یافتن زندگی و ساده تر شدن آن كمك نماید و با سرعتی بیشتر از سرعت كنونی ادامه یابد.

۵جی


فناوری "نسل پنجم شبكه تلفن همراه" یا "جی ۵"(۵G) كه سوژه اصلی خیلی از صحبت های نمایشگاه "CES" سال جاری بود، یك عامل محرك در رشد فناوری محسوب می شود. ۵جی در سال ۲۰۲۰، به بالاترین میزان كاربرد خود خواهد رسید برای اینكه خیلی از سازندگان، تلفن های همراه مجهز به این فناوری را ارائه می دهند و شركت های بزرگ مخابرات در جهان، از آن برای رسیدن به اهداف خود استفاده می نمایند.
استفاده از ۵جی در سراسر جهان، سرعت پهنای باند بالاتری را برای شبكه های بی سیم قابل اطمینان به همراه خواهد داشت. این فناوری، نهایتا می تواند سطح بالاتری از خودكارسازی و تكثیر فناوری را در شهرها و نواحی دورافتاده فراهم آورد. سرعت انتقال داده با ۵جی به راه اندازی خودرو های خودران نیز كمك می نماید برای اینكه خودرو های خودران با كمك این فناوری می توانند داده ها را در زمان واقعی از كل شهر دریافت نمایند.
شبكه های ۵جی فقط برای افزایش سرعت تلفن نیست بلكه می تواند سرعت همه فناوری ها را افزایش دهد. با استفاده از ۵جی امكان به كار بردن "وای فای ۶"(WiFi ۶) نیز وجود خواهد داشت. بااینكه این دو فناوری با هم تفاوت دارند اما هر دو می توانند اصول ارتباط بی سیم را بهبود ببخشند. وای فای ۶ می تواند سرعت دانلود داده ها را افزایش دهد و سرعتی بیشتر از وای فای ۵ داشته باشد. وای فای ۶، به ابزار متصل به اینترنت امكان می دهد تا میزان داده ها را گسترش دهند. افزایش حجم داده های مورد استفاده سبب می شود كه شبكه، كارایی بهتری داشته باشد و داده های بارگذاری شده را بهتر پشتیبانی كند.

هوش مصنوعی


هوش مصنوعی نیز در پروسه خودكارسازی نقش دارد اما پیشرفت های آن، فضا را برای بحث فراهم می كنند. این فناوری در سال های اخیر، در صدر لیست فناوری ها قرار داشته است و بنظر می رسد كه می تواند پیشرفت خودرا در دهه آینده نیز به همین شكل ادامه دهد. كامپیوتر ها می توانند مانند انسان ها، موضوعات بسیاری را از محیط اطراف خود بیاموزند و این قابلیت، قدرت محاسبه هوش مصنوعی را افزایش می دهد؛ در نتیجه كامپیوتر ها در آینده می توانند وظایف پیچیده انسانی را با سرعت نور انجام دهند.
پروژه های پژوهشی جدیدی كه در حوزه هوش مصنوعی انجام می شوند، به آن امكان می دهند تا از تشخیص چهره، فناوری های صوتی و درك پیام و گزارش استفاده نماید. بنظر می رسد كه در دهه آینده، فناوری های مبتنی بر هوش مصنوعی، به دخالت انسان نیازی نداشته باشند و این موضوع، چهره ای حدودا ترسناك به آنها می دهد.

صدا


در سال های اخیر، پیشرفت های بسیاری را در حوزه فناوری های مبتنی بر صدا مانند "سیری"(Siri) و "الكسا"(Alexa) دیده ایم اما این محصولات، اغلب بخش كوچكی از نیازهای انسان را برطرف می كنند و حتی در زندگی روزمره بی استفاده هستند.
صدا، وسیله ای است كه آزادانه جریان دارد و به راحتی نمی توان آنرا به فناوری دیجیتال تبدیل كرد. با پیشرفت هوش مصنوعی و برنامه های مبتنی بر یادگیری كامپیوتری در دهه آینده، انتظار می رود كه نرم افزارهای تفسیر و ایجاد صدا، حركت رو به جلو داشته باشند و بیشتر به قلمرو انسانی وارد شوند.
دستیارهای صوتی، در آینده می توانند در زندگی روزمره، كاربردی بیشتر از حال داشته باشند و نقش یك پل ارتباطی را میان انسان و فناوری بر عهده بگیرند. با بهبود فناوری هایی مانند هوش مصنوعی، پردازش صوتی و یادگیری ماشینی، اهمیت فناوری، بیشتر مشخص می شود.
یكی از جنبه های خاص در حوزه فناوری صوتی، "برنامه ریزی عصبی زبانی"(NLP) است. این شاخه از برنامه ریزی، به كامپیوتر ها و سیستم ها امكان می دهد تا مفهوم صوت را بهتر درك كنند. این برنامه ریزی جدید در حوزه زبان، امكان درك لحن، طعنه ها و بازی با كلمات را برای كامپیوتر ها فراهم می آورد و سرنخ هایی در بافت عمیق تر به آنها ارائه می دهد. برنامه ریزی عصبی زبانی می تواند زبان را به كارایی كامل فنی برساند.

زنجیره بلوكی


"زنجیره بلوكی" یا "بلاك چین"(Blockchain)، فناوری مهمی است كه اساسی برای رمزنگاری مورد نظر هر فرد محسوب می شود. در صورتیكه آینده رمزنگاری، نامشخص به نظر می آید، زنجیره بلوكی به قوت خود باقی است.
زنجیره بلوكی هم اكنون، در تعداد كم و متفاوتی از صنایع به كار گرفته می شود اما می تواند چارچوب مهمی برای خیلی از جنبه های دیجیتال زندگی عرضه نماید. زنجیره بلوكی، امكان ارتباط ایمن و درست را در حوزه فناوری فراهم می آورد و در عین حال، كار بزرگی در زمینه پیش گیری از اعمال بدخواهانه در حین انتقال داده انجام می دهد.
زنجیره بلوكی از سال ۱۹۸۰، به یك مفهوم تبدیل گشته است و بااینكه رمزنگاری، نقاط روشن بسیاری را در سال های اخیر به همراه داشته اما زنجیره بلوكی به آرامی در حال دستیابی به فناوری در سراسر جهان است.

تجزیه و تحلیل


تجزیه و تحلیل، نقش بسیار مهمی در رشد و سنجش شركت های سراسر جهان دارد. تجزیه و تحلیل نه تنها می تواند امكان موفقیت در بازار را اعلام كند، بلكه می تواند به پیش بینی مقصد آینده حركت بازار هم كمك نماید.
بااینكه تجزیه و تحلیل، در ظاهر ساده بنظر می رسد اما میزان قابل توجهی از داده های پردازش شده را به كار می گیرد تا نتیجه ای كارآمد عرضه نماید.
ابزار مبتنی بر تجزیه و تحلیل كه از یادگیری ماشینی استفاده می نماید، در آینده بیشتر مورد نیاز خواهند بود تا به داده ها مفهوم بهند، مشكل را شناسایی كنند و حتی اقدامی را پیشنهاد دهند. تجزیه و تحلیل، بهترین كاربرد را برای خیلی از فناوری های نوظهور دهه آینده به همراه خواهد داشت.
منبع:

1398/06/15
12:03:19
5.0 / 5
4757
تگهای خبر: اینترنت , زندگی , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱