برای سرزمین كهن كمال تبریزی

قصه ناتمام سریالی با بازی نیکی کریمی و شهاب حسینی

قصه ناتمام سریالی با بازی نیکی کریمی و شهاب حسینی

به گزارش راستابلاگ، «سرزمین کهن» عنوان سریال تاریخی کمال تبریزی است که مدت ۱۰ سال است پرونده اش مدام روی میز مدیران صداوسیما باز و بسته می شود اما کسی در صداوسیما قصد یا شاید بتوان گفت جرأت روی آنتن بردنش را ندارد.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، از همان زمان که پخش قسمت های ابتدایی «سرزمین کهن» صدای اعتراض قوم بختیاری را درآورد و به تغییر چند مدیر در زمان ریاست سید عزت الله ضرغامی منجر گردید تا امروز که پیمان جبلی بر مسند کار است، روسای سازمان صداوسیما هر از چندگاهی حداقل در کلام کوشیده اند، با دادن وعده هایی در رابطه با پخش این سریال، پول رفته از بیت المال و تلاش از کف رفته عوامل تولید را زنده کنند، اما در عمل تابحال که این اتفاق نیفتاده است و تکرار این وعده ها، حتی امیدهای اهالی رسانه و سازندگان اصلی را کم رنگ و کم رنگ تر می کند.
با این همه باز هم اخیرا خبری از جانب پیمان جبلی در رابطه با پخش سریال انتشار یافته است. رئیس صدا و سیما گفته است: در رابطه با مشکلاتی که سرزمین کهن داشته اقدامات بسیار خوبی را انجام دادیم و حتما خبرهای خوبی در رابطه با آن خواهیم داشت. مجموعه ای که با هدف معرفی قهرمانان بختیاری ساخته شده است.
با این همه این رشته سر دراز دارد و ماجرای سرنوشت نامعلوم برخی سریال های تلویزیونی فقط مختص «سرزمین کهن» نیست. نمونه اخیر آن سریال «۸۷ متر» کیانوش عیاری است که پخش آن با چالش های زیادی مواجه گردید و همچنان در وضعیت نامعلوم به سر می برد و یا سریال «کتونی زرنگی» علی ملاقلی پور که به سبب آنچه که خطای فاحش کارگردان عنوان شده بود سه سال روی آنتن نرفت.
و ولی اکنون ماجرای پخش سریال «کتونی زرنگی» و همینطور اعلام جدید خبرهای خوب در رابطه با پخش «سرزمین کهن» از زبان پیمان جبلی پس از ۱۰ سال، این روزها امیدها را باردیگر زنده کرده و البته این سوال را در ذهن متبادر می کند که آیا تلویزیون برای مخاطبان از دست رفته خود به دنبال راه چاره است و این اقدام می تواند میانبری برای رسیدن به این هدف باشد؟


ماجرای ساخت «سرزمین کهن»
نیمه دوم سال ۸۷ بود که محمد مسعود مجری طرح و تهیه کننده سریال «سرزمین کهن» به کارگردانی کمال تبریزی از آغاز تصویربرداری این مجموعه تلویزیونی در سه فاز اطلاع داد. سریالی که تصویربرداری آن یک سال بعد برای ساخت دکور متوقف گردید و با گذشت ۱۴ ماهی که به اتمام ساخت فاز اول این مجموعه انجامید، اعلام گردید با اعمال ۶ ماه بعنوان پیش تولید، تصویربرداری فاز دوم مجموعه دیماه سال ۸۹ آغاز خواهد شد.
مدیران وقت تلویزیون زمان پخش «سرزمین کهن» را از سال ۹۰ اعلام نمودند که این امر تا سه سال بعد محقق نشد و با این که قرار بود تصویربرداری فاز سوم سریال در سال ۹۱ صورت گیرد و معاون وقت سیما پیشنهاد ساخت فاز چهارم آنرا هم عرضه کرده بود، اصلاحات زیاد به این اثر منجر به تصویربرداری مجدد کار و اعمال تغییر در فیلمنامه شد و کار از فاز دوم جلوتر نرفت.
تبریزی: چرا از اول نگفتند؟!
آن سال کمال تبریزی کارگردان سریال «سرزمین کهن» اتفاقات تلخی که بر سریال گذشت را بازگو و اظهار داشت: فیلمنامه ما به تصویب سازمان صدا و سیما رسید و ما هم بر مبنای همین فیلمنامه تصویب شده، فیلمبرداری را شروع کردیم و فیلمبرداری دو فاز هم به پایان رسید، اما در اواسط فیلمبرداری فاز دوم بود که اعضای شورای طرح و برنامه سازمان تغییر کردند و دیدگاه شان هم عوض شد. در آن زمان این مساله عنوان شد که فیلمنامه باید اصلاح گردد.
به قول وی این اصلاحات جزئی نبود بلکه جدی و مفصل بودند؛ یعنی یکسری نکات باید به متن اضافه می شد و فاز یک و دو را اصلاح می کردند.
تبریزی اظهار داشته بود: اصلاحاتی که به سریال ما وارد شده، اصلاحاتی هستند که اگر از ابتدا می گفتند، انجام می دادیم. اشکال کار در اینست که در نیمه راه مجبور شدیم این کار را انجام دهیم. بعلاوه تغییرات طوری نیست که ساختار را عوض نماییم بلکه تمایل بر اینست که نکاتی را در تاریخ اضافه نماییم که اگر از اول می دانستیم، نویسنده این کار را انجام می داد ولی چون اواسط کار است، کمی دشوار می شود.
دارابی وارد عمل شد
تا اینجا، سرنوشت سریال الف ویژه تبریزی کماکان نامعلوم بود تا این که علی دارابی معاون وقت سیما در رابطه با این که تکلیف «سرزمین کهن» چه می شود، اظهار کرده بود که فاز یک و دو این سریال تصویربرداری شده است. با این وجود از زمانی که من به معاونت سیما آمده قرار شده فیلمنامه سریال های الف ویژه آماده شود و پس از آن عوامل برای تصویربرداری اقدام نمایند. «سرزمین کهن» قبل از ورود من به معاونت سیما انجام شده بود. با این وجود فاز یک و دو آن به لحاظ برخی روایت های تاریخی احتیاج به اصلاحاتی داشت که با خود نویسنده و کارگردان برای این مورد توافق کرده اند.
معاون سیما دلیل آغاز نشدن فاز سه این سریال را اصلاحات لازم برای فاز یک و دوم عنوان کرده و اظهار داشته بود: «سرزمین کهن» بعنوان یکی از سریال های خوب معاونت سیما سال ۹۲ از شبکه سه پخش می شود.
آغاز داستان پرتلاطم سریال «سرزمین کهن»
داستان پرتلاطم سریال «سرزمین کهن» به تهیه کنندگی محمد مسعود از دیماه سال ۹۲ شروع شد. اولین قسمت «سرزمین کهن» پنجشنبه ۳ بهمن ۹۲ روی آنتن رفت تا تاریخ سیاسی و اجتماعی کشورمان را از سال ۱۳۲۰ تا انقلاب اسلامی در بستر زندگی یک پسربچه به تصویر بکشد؛ اما بعد از پخش چند قسمت، این سریال با حجم زیادی از اعتراضات از جانب قوم بختیاری مواجه گردید و این اعتراض ها تا آنجایی پیش رفت که پخش این سریال را متوقف کرد.
اعتراض نمایندگان بالا گرفت
به دنبال اعتراض های اولیه استان خوزستان، برخی از نمایندگان مجلس آن دوره هم در تذکرات جداگانه ای به عزت الله ضرغامی، رئیس وقت صداوسیما و شورای نظارت بر این سازمان توقف پخش سریال «سرزمین کهن» را به سبب آنچه اهانت به قوم بختیاری در این سریال خواندند، خواهان شدند.
در پاسخ به این اعتراض ها کمال تبریزی با انتشار یادداشتی واکنش نشان داد و به نقش همه اقوام کشور در مبارزات انقلاب ادای احترام کرد؛ در بخشی از این یادداشت آمده بود که «قهرمان اصلی سریال که نقش مهم و موثری در نهضت خرداد و همراهی با روحانیت و امام دارد، از خانواده بختیاری است و قضاوت در رابطه با شخصیت های مثبت و منفی این سریال به صبر و حوصله بیشتری احتیاج دارد.»
نامه تذکر ضرغامی و امیدواری به پخش
به دنبال ارسال گزارش توضیحی کارگردان، تهیه کننده، مدیرگروه فیلم و سریال شبکه سه سیما و ناظران مجموعه تلویزیونی «سرزمین کهن» به معاونت سیما در رابطه با برخی ابهامات پیش آمده در زمینه این سریال، عزت الله ضرغامی در نامه ای، تذکراتی را خطاب به علی دارابی، معاون وقت سیما ابلاغ نمود. این نامه ضرغامی اما رنگ و بوی اصلاح داشت و به دنبال راه کارهایی برای ادامه پخش این مجموعه بود.
بعنوان مثال در بخشی از این نامه ضرغامی سریال «سرزمین کهن» را مجموعه ای اثرگذار برای روشنگری و به تصویر کشیدن تاریخ انقلاب اسلامی برشمرده و گفته بود «متاسفانه برابر دانستن نام خانوادگی بختیاری با قوم بختیاری در بعضی دیالوگ ها، ظرفیت برداشت های متفاوت از این نام خاص را ایجاد کرده و باعث نگرانی و انتقاد هموطنان عزیز بختیاری ما شده است. توجه به این نگرانی امری ضروری می باشد. باید اطلاع رسانی تصویری در مورد حوادث قسمت های آینده سریال در رابطه با شخصیت قهرمان سریال که یک بختیاری اصیل است در دستور کار شبکه قرار گیرد.»
وی همینطور پیشنهاد کرده بود: «در برنامه های تحلیل هفتگی این سریال، با دعوت از کارشناسان ذی ربط بخصوص در حوزه تاریخ پرافتخار قوم بختیاری، مردم کشورمان را با فداکاری و سلحشوری های آنان بیشتر آشنا کنید.»
تذکر ضرغامی کافی نبود
اما این راه کارها برای جلب رضایت معترضان کافی نبود و به همین خاطر به دستور ضرغامی هیاتی برای گفتگو با ائمه جمعه و نخبگان استان هایی که مردم بختیاری در آنها ساکن هستند، اعزام شد. به قول سهرابی، مدیر کل روابط عمومی وقت صداوسیما، ادامه پخش این سریال منوط به نتایج تحقیقات و تحقق کامل دستورات رئیس سازمان صداوسیما بود.
در نهایت اواخر بهمن ماه، در نشست نمایندگان حوزه های انتخابیه ای که جمعیت آنها از قوم بختیاری هستند با ضرغامی، به صورت رسمی تصمیم گرفته شد که پخش سریال «سرزمین کهن» تا انجام برخی اصلاحات متوقف شود.
سال ۹۶؛ خبری از پخش «سرزمین کهن» بود اما اثری نه
مهر ماه سال ۹۶ و در دوره ریاست عبدالعلی علی عسکری بود که صداوسیما تلاشی باردیگر را برای پخش سرزمین کهن از سر گرفت. در همین راستا شبکه سه سیما اعلام کرد، سریال «سرزمین کهن» کمال تبریزی با عنایت به تغییرات و بازبینی هایی که در آن صورت گرفته، آماده پخش شده است. حتی اعلام گردید عنوان سریال هم به «سرزمین مادری» تغییر کرده است. اما با وجود جلسات گوناگونی که در سه سال (از سال ۹۳) با نخبگان، چهره های فرهنگی و همینطور نمایندگان قوم بختیاری صورت گرفت، باز هماین سریال در زمان مشخص شده روی آنتن نرفت که هیچ، هیزم این آتش هم بیشتر شد.
ماجرا از این قرار بود که برخی از نمایندگان حوزه های بختیاری نشین در همان زمان با معاون وقت سیما و قائم مقام سازمان صداوسیما دیدار داشتند و دغدغه هایشان را نسبت به لزوم حفظ وحدت ملی و احترام به همه اقوام مطرح نمودند. چنین بود که مقرر شد بازپخش سریال سرزمین کهن هم متوقف شود و از آن سال به بعد تلویزیون دیگر تلاشی برای پخش این اثر نکرد، یا حداقل خبری دراین زمینه رسانه ای نشد. فقط هر از گاهی رسانه ای صحبتی را در رابطه با سرزمین کهن پیش می کشد و روسای سازمان صداوسیما هم پاسخ هایی می دهند اما عملا سریالی تاریخی که با صرف بودجه قابل توجه ساخته و بابت آن زحمت ها کشیده شد، همچنان در تعلیق مانده است.منبع:

1401/11/26
09:55:20
5.0 / 5
257
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴