استاد دوانی هیچ گاه اجازه نداد در بیان تاریخ انقلاب اسلامی تحریفی رخ دهد

استاد دوانی هیچ گاه اجازه نداد در بیان تاریخ انقلاب اسلامی تحریفی رخ دهد

راستابلاگ: به اعتقاد فرزند مرحوم استاد دوانی، وی در آثار خود صداقت در روایات داشته و هیچ گاه اجازه نداده است که تحریفی در روایت انقلاب اسلامی رخ دهد.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، محمدحسن رجوی دوانی فرزند استاد علی دوانی در نشست تخصصی مورخ فرزانه؛ بزرگداشت شانزدهمین سالگشت ارتحال استاد علی دوانی که در محل مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم برگزار شد، با اشاره به سیر تاریخ نگاری در جهان اسلام، اظهار داشت: در تاریخ جهان اسلام، وقایع نگاری به شدت تحت تاثیر علم حدیث قرار داشت و از این نظر خیلی از مورخان در قرون گذشته، در شیوه تاریخ نگاری، محدث بودند.
وی افزود: در این شیوه تاریخ نگاری مورخان پیش از آنکه استباط عقلی از رویدادهای تاریخی را مد نظر داشته باشند، بر نقل اخبار برمبنای نقل کنندگان موثق تکیه داشتند.
دوانی تصریح کرد: بدین جهت به سبب علاقه مسلمانان به تاریخ نگاری نقلی و ادامه این شیوه، به درک جدیدی دراین زمینه منجر نشد و ابن خلدون به عنوان بانی تاریخ نگاری اسلامی، بر این نظریه تاکید داشت که باید به امور منقول پرداخت و به تبیین تاریخی رویدادها پرداخته شود.
فرزند استاد دوانی، با اشاره به نحوه تاریخ نگاری از دوران صفویه، اشاره کرد: در آن دوران علمای شیعه فرصت یافتند که در حوزه بازنشر آثار شیعی اهتمام ورزند، ولی آنها نیز همانند محدثان اهل سنت، به تاریخ نگاری متاثر از علم الحدیث توجه داشتند، به شکلی که علامه مجلسی نقل می کند که ضمن اشاره به ادامه دولت صفوی به دو حدیث اشاره می کند که حکومتی پیش از ظهور اسلام در مشرق زمین ظهور می یابد و سرانجام کیان پادشاهی به امام عصر تحویل می دهد که منظور حکومت صفویه بوده است.
وی افزود: این در حالیست که در آن زمان به اندازه ای دولت صفویه ضعیف شده بود که با یک حمله خارجی ساقط می شد، ولی این امر از چشم علما دور مانده بود و همین مورد سبب شد که در حمله ای که به صفویان شد نتوانند این حمله را پیش بینی و از آن جلوگیری نمایند.
دوانی با اعلان اینکه در زمان قاجاریه علمای شیعه در ایران و عراق مبادرت به وقایع نگاری کردند، تصریح کرد: تنها اثر مستقل که توسط روحانیون تدوین شد، وقایع تنباکو است که یک سال پس از این واقعه توسط روحانیون نوشته شد و متاسفانه این آثار از چشم مورخان دور مانده است.
وی وقایع نگاری بمباران حرم امام رضا توسط قوای روس را از دیگر آثاری دانست که توسط روحانیون نوشته شده و اظهار داشت: ولی کتاب وقایع نگاری شده در واقعه جنگل از طرف روحانیون نوشته نشده است.
وی به بیان وقایع نگاری استاد دوانی پرداخت و اظهار داشت: مرحوم ابوی از شروع نهضت مبادرت به گردآوری اسناد کرد، به این صورت که سخنرانی های امام خمینی ضبط می شد و با پیاده کردن این سخنرانی ها، متن نهایی به دفتر امام ارسال می شد و با تایید وی، متن ها جمع آوری شده و کتاب سخنرانی های ایشان به چاپ می رسید.
دوانی با اعلان اینکه استاد دوانی هیچ گاه اجازه نداد تاریخ انقلاب تحریف شود، تصریح کرد: وی پس از رحلت آیت الله بروجردی خاطرات وی را گردآوری کرد و در مراسم چهلم وی، عرضه نمود.
وی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، امام خمینی اعلام نمودند حوادث انقلاب تدوین شود تا به فراموشی سپرده نشود و مرحوم استاد دوانی دراین زمینه اقدام نمود و به جمع آوری اسناد پرداخت و در نهایت مجموعه کتاب تاریخ انقلاب اسلامی را تدوین کرد و این کتاب پس از وقایع هفتم تیر در ۱۰ مجلد به انتها رسید.
فرزند استاد دوانی با تأکید بر این که ایشان در آثار خود صداقت در روایات داشته است، اشاره کرد: در زمانی که وقایع بوسنی هرزگوین رخ داد، در صورتیکه ایشان در بستر بیماری قرار داشت، برمبنای منابعی که در اختیارش بود، کتاب علما و شعرا و ادبای بوسنی هرزگوین را تدوین کرد. برای تدوین این کتاب، جملات را بیان می کرد و خواهرم آنها را به رشته تحریر در می آورد.
به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، روز ۲۵ دی ماه از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان روز تاریخ نگاری انقلاب به ثبت رسیده است. دلیل این نامگذاری از آن رو است که امام خمینی در سال ۶۷ نامه ای به حجت الاسلام روحانی ارسال کرد و در آن حجت الاسلام روحانی مامور تدوین تاریخ انقلاب اسلامی شد.
منبع:

1401/10/25
14:41:25
5.0 / 5
182
تگهای خبر: تخصصی , فرهنگ , كتاب , مراسم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴