پولی که ندانسته از جیب مسافران می رود

پولی که ندانسته از جیب مسافران می رود

راستابلاگ: با رشد شمار گردشگران بین المللی، تعدادی از مقاصد برای مقابله با رشد بی رویه گردشگر ها به دریافت مالیات گردشگری و یا پولی با عنوان «ورودیه» اقدام نموده اند و برخی دیگر نیز به زودی این مالیات را اعمال خواهند کرد.


به گزارش راستابلاگ به نقل از یورونیوز، تعداد مسافران به تدریج درحال رسیدن به سطوح پیش از همه گیری است و برخی نقاط مهم توریستی که در زمان اجرای محدودیت ها و بسته شدن مرزها در دو سال اخیر با چالش های فراوانی روبه رو بودند، حالا نگران پدیده (اُورتوریسم) و حضور بیش از اندازه گردشگران هستند و در نتیجه، برخی به اجرای مالیات گردشگری در سال ۲۰۲۲ متوسل شدند و برخی دیگر برنامه هایی برای سال جاری میلادی دارند.
البته خیلی از مقاصد هم اکنون مالیات توریستی اعمال می کنند و اگر به خارج از کشور سفر کرده اید، احیانا قبلاً آنرا پرداخت کرده اید و ممکنست هیچ گاه متوجه آن نشده باشید؛ برای اینکه گاهی اوقات این مالیات را همراه با بهای بلیت هواپیما یا هزینه هتل می پردازید.
در ادامه لیستی از مقاصد گردشگری را مشاهده می کنید که باید برای ورود به آنجا باید پول بپردازید:
بارسلون (اسپانیا) در سال ۲۰۲۳ مالیات گردشگری خودرا افزایش می دهد
مقامات شهر بارسلون اسپانیا اعلام نمودند که مالیات توریستی بارسلون در دو سال آینده افزایش خواهد یافت.
از سال ۲۰۱۲، بازدیدکنندگان پایتخت کاتالونیا، هم مالیات گردشگری منطقه ای و هم هزینه اضافی حضور در سطح شهر را می پردازند. حالا، مسؤولان شهری از افزایش عوارض شهرداری آگاهی داده اند و از اول آوریل ۲۰۲۳، بازدیدکنندگان باید ۲.۷۵ یورو بپردازند.
اما دومین افزایش سال آینده و در اول آوریل ۲۰۲۴ اعمال می شود و این هزینه به ۳.۲۵ یورو بیشتر می شود. این مالیات برای بازدیدکنندگانی که در اقامتگاه های رسمی توریستی اقامت دارند، اعمال می شود.
درآمد حاصله از این مالیات از گردشگران برای تامین مالی زیرساخت های شهر، همچون بهبود جاده ها، خدمات اتوبوسرانی و پله برقی استفاده خواهد شد.
والنسیا در سال ۲۰۲۳ مالیات توریستی وضع خواهد کرد
شهر والنسیا در اسپانیا نیز اعلام نموده برای مسافرانی که در تمام انواع اقامتگاه ها در این منطقه از هتل ها، خوابگاه ها، آپارتمان ها تا کمپینگ ها اقامت دارند، مالیات توریستی در نظر خواهد گرفت و این قانون در آخر سال ۲۰۲۳ یا اوایل سال ۲۰۲۴ اجرا می گردد.
بدین سبب بازدیدکنندگان باید بین ۵۰ سنت تا ۲ یورو برای هر شب برمبنای محل اقامت انتخابی خود و تا حداکثر تا ۷ شب، مالیات بپردازند. مقامات این شهر می گویند که این درآمد صرف توسعه پایدار بخش گردشگری منطقه و همین طور تهیه مسکن ارزان تر برای ساکنان بومی در مناطق گردشگری استفاده خواهد شد.
در اسپانیا اگر به ایبیزا یا مایورکا می روید، باید مالیات توریستی بپردازید. مالیات گردشگری پایدار که برای اقامت در تعطیلات در جزایر بالئاریک اسپانیا (مالورکا، منورکا، ایبیزا، فورمنترا) برای افراد ۱۶ سال به بالا اعمال می شود و در فصل شلوغی تا ۴ یورو برای هر شب می رسد.
تایلند از اوخر سال ۲۰۲۲ هزینه توریستی دریافت می کند
تایلند نیز در آخر سال ۲۰۲۲ میلادی، هزینه توریستی ۳۰۰ بات (۸ یورو) را در نظر گرفت. مقام مسؤول اداره گردشگری تایلند به رویترز گفته که قسمتی از این هزینه برای مراقبت از گردشگران استفاده می شود؛ برای اینکه مواردی وجود داشته که بیمه درمانی آنها را پوشش نمی دهد. همین طور از محل دریافت این مالیات برای توسعه بیشتر جاذبه های گردشگری، مانند کاخ بزرگ در بانکوک استفاده خواهد شد.
ونیز گران تر می شود
ونیز ایتالیا از توریستهایی که از تابستان ۲۰۲۳ به این شهر سفر کنند، هزینه دریافت خواهدنمود. روزنامه ایتالیایی لا استامپا در ماه آگوست گزارش داد که اقدامات مختلفی برای کنترل تعداد گردشگران پیشنهاد شده است، مانند سیستم رزرو آنلاین، اما باید کوشش های بیشتری برای محدود کردن شمار گردشگران، همچون پرداخت هزینه برای ورود به شهر صورت گیرد.
این هزینه پیشنهادی بین ۳ تا ۱۰ یورو باتوجه به فصل متغیر است.
مالیات توریستی در ایتالیا بستگی به مکانی دارد که در آن هستید و همانطور که گفته شد ونیز از تابستان امسال این مالیات را وضع می کند. در همین حال، این هزینه در شهر رم بسته به نوع اتاق از ۳ تا ۷ یورو برای هر شب متغیر است، اما تعدادی از شهرهای کوچکتر هزینه بیشتری دریافت می کنند.
اتحادیه اروپا نیز از امسال از گردشگران ورودی می گیرد
تا نوامبر ۲۰۲۳، شهروندان غیر اتحادیه اروپا، همچون آمریکایی ها، استرالیایی ها، بریتانیایی ها و سایر مسافران خارج از منطقه شینگن، برای ورود به کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید هزینه ۷ یورویی پرداخت کنند. افراد زیر ۱۸ سال یا بالای ۷۰ سال مجبور به پرداخت این هزینه نخواهند بود.
هرچند قبل از اجرای این قانون، خیلی از کشورها در اتحادیه اروپا به دلیلهای مختلف از گردشگران ورودی هزینه توریستی یا به صورتی مالیات ورود دریافت می کرده اند. این کشورها این هزینه ها را مالیات پایداری برای هر بازدیدکننده در نظر می گیرند و پول این مالیات ها صرف حفظ و توسعه امکانات گردشگری و صیانت از منابع طبیعی می شود.
اتریش مالیات اقامت می گیرد
در اتریش نیز از گردشگران، مالیات اقامت شبانه دریافت می شود که مبلغ آن بسته به استانی که گردشگران در آنجا حضور دارند، متفاوت می باشد. در شهرهای وین یا سالزبورگ به ازای هر نفر، ۳.۰۲ درصد اضافی تر از هزینه اقامت در هتل، دریافت می شود.
هر شب اقامت در بلژیک مالیات دارد
این هزینه گاهی اوقات در نرخ اتاق هتل لحاظ می شود، اما برخی این هزینه را بصورت جداگانه دریافت می کنند، بدین سبب باید صورت حساب خودرا به دقت بررسی کنید. هزینه این مالیات در شهرهای آنتورپ و بروژ برای هر اتاق یکسان است، اما این نرخ در بروکسل بسته به اندازه و رتبه هتل متفاوت می باشد. بطور کلی این هزینه حدود ۷.۵۰ یورو است.
بوتان گران ترین مالیات سفر را دارد
در صورتیکه مالیات های توریستی بیشتر کشورها کمتر از ۲۰ یورو است، مالیات کشور بوتان در مقایسه با دیگران بسیار بالاست. حداقل هزینه روزانه برای بیشتر خارجی ها در این کشور ۲۵۰ دلار (۲۲۸ یورو) برای هر نفر است، اما موارد زیادی همچون اقامت، حمل و نقل در کشور، راهنما، غذا و هزینه ورودی را پوشش می دهد.
مالیات سفر در دیگر کشورها چگونه است؟
بلغارستان هم برای اقامت شبانه مالیات اعمال می کند، گرچه این رقم خیلی کم است و بسته به منطقه و طبقه بندی هتل متفاوت می باشد و تا حدود ۱.۵۰ یورو می رسد.
در بیشتر جزایر کارائیب، مالیات توریستی به هزینه هتل یا هزینه خروجی مسافران اضافه می شود. آنتیگوا و باربودا، آروبا، باهاما، باربادوس، برمودا، بونیر، جزایر ویرجین بریتانیا، جزایر کیمن، دومینیکا، جمهوری دومینیکن، گرانادا، هائیتی، جامائیکا، مونتسرات، سنت کیتس و نویس، سنت لوسیا، سنت مارتن، سنت وینسنت و گرنادین ها، ترینیداد و توباگو و جزایر ویرجین ایالات متحده همگی یک نوع هزینه برای بازدیدکنندگان اعمال می کنند که از ۱۳ یورو در باهاما تا ۴۵ یورو در آنتیگوا و باربودا متغیر است.
کرواسی، مالیات توریستی خودرا در سال ۲۰۱۹ افزایش داده و البته این نرخ افزایشی فقط در فصل اوج گردشگری در تابستان اعمال می شود و بازدیدکنندگان برای هر نفر در هر شب حدود ۱۰ کونا (۱.۳۳ یورو) پرداخت می کنند.
در کشور چک تنها برای بازدید از پایتخت این کشور، پراگ، باید مالیات توریستی پرداخت کنید. این هزینه بسیار ناچیز (زیر ۱ یورو) و برای هر نفر در هر شب است و تا ۶۰ شب اعمال می شود. این مالیات برای کودکان زیر ۱۸ سال در نظر گرفته نمی شود.
فرانسه هم مالیات اقامت از گردشگران می گیرد که بصورت حساب هتل شما اضافه می شود و بسته به اینکه در کدام شهر هستید، متفاوت می باشد. نرخ ها از ۰.۲۰ یورو تا حدود ۴ یورو برای هر نفر در هر شب متغیر است. نقاط مهم گردشگری مانند پاریس و لیون از این پول برای حفظ زیرساخت های گردشگری استفاده می نمایند.
آلمان در شهرهایی، مانند فرانکفورت، هامبورگ و برلین چیزی با عنوان "مالیات فرهنگی" دریافت می کند که این هزینه حدود ۵ درصد از قبض هتل شما را شامل خواهد شد.
مالیات توریستی در یونان بر اساس تعداد ستاره های هتل یا تعداد اتاق هایی است که اجاره می کنید که تا سقف ۴ یورو می رسد. این مالیات از طرف وزارت گردشگری یونان برای مساعدت با کاهش بدهی این کشور معرفی شده است.
در ژاپن این مالیات بصورت مالیات خروج از مسافران دریافت می شود و گردشگران ۱۰۰۰ ین (حدود ۸ یورو) هنگام خروج از کشور پرداخت می کنند. وب سایت رسمی گردشگری ژاپن ادعا می کند که این مالیات کوچک، تاثیر قابل توجهی، در اقتصاد به وجود می آورد.
خیلی از گردشگران، افرادی که در تعطیلات کاری هستند و تعدادی از دانشجویان و کارگرانی که به نیوزلند می آیند باید هنگام ورود، مالیات بین المللی صیانت از بازدیدکنندگان و گردشگری بپردازند، اما مسافران استرالیا از پرداخت این هزینه معاف هستند. این هزینه ۳۵ دلار نیوزلند معادل حدود ۲۱ یورو است.
در هلند مالیات گردشگری زمینی و مالیات گردشگری آبی دریافت می شود. در آمستردام، این مبلغ ۷ درصد از هزینه یک اتاق هتل است.
پرتغال مالیاتی حدودا ۲ یورویی به ازای هر شب از هر نفر گردشگر دریافت می کند که این مالیات فقط برای مسافران ۱۳ سال و بالاتر اعمال می شود و تنها در هفت روز نخست اقامت نیاز به پرداخت آن دارید.
مالیات توریستی در اسلوونی برمبنای موقعیت مکانی و رتبه هتل متفاوت می باشد و در شهرهای بزرگتر و شهرهای تفریحی، همچون لیوبلیانا کمی بالاتر است و به حدود ۳ یورو می رسد.
مالیات توریستی در سوئیس نیز همچون خیلی از کشورهای دیگر باتوجه به موقعیت مکانی متفاوت می باشد و برای هر شب و هر نفر حدود ۲.۲ یورو است. قیمت های اقامت به طور معمول شامل مالیات توریستی نمی شود و بدین سبب پیگیری آن آسان تر است و و فقط برای اقامت های زیر ۴۰ روز اعمال می شود.
در آمریکا مالیات هتل یا اقامت برای مسافرانی که محل اقامت اجاره می کنند در بیشتر ایالت ها دریافت می شود که به آن "مالیات بر سکونت" می گویند. این هزینه ها در هتل ها، متل ها و مسافرخانه ها اعمال می شود. بر اساس گزارش ها، بالاترین نرخ مالیات سفر در هوستون پرداخت می شود که حدود ۱۷ درصد از هزینه هتل است.1401/10/21
08:18:32
5.0 / 5
238
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱