نمایش مستندی در رابطه با ترانه های ضد عاشقانه در سوئد

نمایش مستندی در رابطه با ترانه های ضد عاشقانه در سوئد

به گزارش راستابلاگ، مستند «خاطره های خط خطی» به کارگردانی ناصر صفاریان برای سومین بار در سوئد به نمایش درمی آید.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، این مستند در سالهای گذشته، دو بار در سوئد به نمایش درآمده بود و حالا در برنامه «شب فرهنگی آپسالا»، در تاریخ ۱۰ سپتامبر (۱۹ شهریور)، برای سومین بار در شهر آپسالای این کشور نمایش داده خواهد شد.
«خاطره های خط خطی» یکی از فیلمهای سه گانه ای ست که ناصر صفاریان چند سال قبل در رابطه با ترانه های ایرانی ساخت. این فیلم که در فاصله سالهای ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۸ کارگردانی شده، در سال ۱۳۹۳ مورد بازنگری باردیگر و تغییر اساسی قرار گرفته؛ طوری که به قول صفاریان به کلی فیلم دیگری شده: «همیشه معتقدم این شکل مستندهای گفت وگومحور و آرشیوی، احتیاج به تغییرات تکمیلی و ریزه کاری هایی دارد که باید با کمی فاصله زمانی انجامش داد. البته هیچ کدام از فیلم هایم این قدر گرفتار تغییر نشده؛ طوری که این دفعه، دیگر اسمش عوض کردن و حذف و اضافه یکی دو صحنه نبود و پنج سال پس از ساخت فیلمی که اسمش «خواب خورشید» بود، برگشتم سراغش و چیزی را که به دلایلی دل خواهم نبود، تبدیلش کردم به این فیلم. البته تغییر «خاطره های خط خطی» به همین جا محدود نماند و خودش شد دو نسخه متفاوت؛ یکی با تصویرسازی و حضور راوی و یکی در شکلی اطلاع رسان و در قالبی مناسب تر برای نمایش تلویزیونی ولی خب اولی به هر حال شد نسخه دل خواهم، چون که روایت شخصی هم دارد و به هر حال، یک جورهایی «دلی» هم هست.»
این فیلم به موج ترانه های ضدعاشقانه و استقبال از آن در دهه هشتاد خورشیدی می پردازد و پیشینه این گونه صحبت از نفرت به جای عشق در ترانه های گذشته ایرانی را یاد شده قرار می دهد.
در این نسخه، تصویرسازی هایی با حضور باران کوثری صورت گرفته و بابک بذرافشان تصویربردار فیلم بوده است. هماهنگی و برنامه ریزی با ماهور احمدی و صدابرداری با بابک سالک بوده و پیام پارسافر و سلمه اربابون تدوین گران فیلم هستند.
احمدرضا احمدی، جمشید ارجمند، شاهکار بینش پژوه، فؤاد حجازی، پری زنگنه، محمد سریر، محمدعلی شیرازی، علی رضا عصار، یغما گلرویی، علی رضا میرعلینقی و افشین یداللهی هم صاحب نظرانی هستند که در فیلم حضور دارند.
عکس پیوست خبر از پویان فقیری.منبع:

1401/06/18
11:27:39
5.0 / 5
204
تگهای خبر: فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵