سرپرست پژوهشكده محیط زیست جهاد دانشگاهی:

فعلا قضاوت درباره ورود به ترسالی زود است

فعلا قضاوت درباره ورود به ترسالی زود است

به گزارش راستابلاگ سرپرست پژوهشكده محیط زیست جهاد دانشگاهی با بیان این كه نمی توان با یك بارش یك هفته ای گفت وارد ترسالی شده ایم اظهار داشت: اگر پنج سال متوالی از میانگین بارش های سالیانه خود به صورت تقریبی ۳۰ درصد به بالا افزایش بارش داشته باشیم، می توانیم بگوییم كه دوره خشكسالی ما تبدیل به ترسالی شده است.


فریبرز جمال زاد فلاح در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: ترسالی مفاهیم خویش را دارد. میانگین های سالیانه، میانگین های تفاوت پنج ساله را می خواهد. خیلی زود است كه بگوییم گرفتار تغییر اقلیم شده ایم. فعلاً نمی توان قضاوت كرد كه ما وارد ترسالی شده ایم یا نه. اگر این روند به صورت میانگین های سالیانه ادامه پیدا كند ترسالی امكان دارد.
وی افزود: همین حالا از بالانس آبی كشور نزدیك به ۱۷ میلیارد مترمكعب اضافه تر مصرف می نماییم. الان خیلی زود است كه با یك بارش ۲۴۰ میلی متری در خلال ۴۸ ساعت بگوییم كه كشور وارد ترسالی شده است. فعلاً قضاوت خیلی زود است.
جمالزاد فلاح با اشاره به این كه این اولین بار نیست كه چنین بارش هایی در فروردین ماه داریم، اظهار داشت: پیش تر هم چنین بارش هایی داشتیم حتی به صورت جامد. همیشه هم بارش های ما دو حوزه غرب - جنوب غرب و شمال را تحت تأثیر قرار می داده یعنی روال روالی عادی بوده ولی اگر این بارش ۲۴۰ میلی متری كه طی ۴۸ ساعت رخ داده در طول این سه یا ۴ ماه تكرار شود ما می توانیم بگوییم كشور ما دارد به سمت ترسالی می رود اما باز هم باید صبر كرد و با یكی دو ماه نمی توان قضاوت كرد. این بارش ۲۴۰ میلی متری در ۴۸ ساعت اوج بارش ها بوده است.
سرپرست پژوهشكده محیط زیست جهاد دانشگاهی در پاسخ به این سوال كه در فضای مجازی مطالبی انتشار یافته كه گویای پیش بینی این وضعیت از جانب پژوهشگران بوده، آیا در پژوهشكده محیط زیست هم به چنین مواردی برخورد شده بود، اظهار نمود: نمی توانم در مورد بارش ها پیش بینی خاصی داشته باشم چون كه این در تخصص حوزه های هوا شناسی و بررسی الگوهاست. در این كه تغییرات اقلیمی الگوهای بارش كشورهای مختلف را تغییر می دهد شكی نیست. اما بررسی این كه ما به كدام سمت وسو می رویم در تخصص من نیست. ما یك كشور خشكسالی بودیم كه تغییرات اقلیمی در یك دهه گذشته به نفع ما كار نكرده؛ یعنی ما خشكسال تر شدیم، میانگین بارش های ما كاهش پیدا كرد، بالانس آب در گردش ما بالاتر رفت و دستبردی كه اصطلاحاً به آن ذخیره آب مجازی باید می زدیم بیشتر شد. تغییرات اقلیم تا امروز به نفع ما نبوده پس از این را من نمی توانم پیش بینی كنم. اگر بارش ها به همین صورت ادامه یابد و قابل كنترل هم باشد به نفع ما است ولی فعلاً كه قابل كنترل نبوده است.
وی درباره فعالیت های پژوهشكده محیط زیست جهاد دانشگاهی درباره تغییرات اقلیمی اظهار داشت: ما در مورد پیش بینی چنین بارش هایی مطالعه ای در پژوهشكده محیط زیست نداشتیم اما در الگوی تغییرات اقلیمی بحثی به نام ترسیب كربن در دنیا دنبال می شود. فرایند تغییرات اقلیمی به نشست و بازخاست كربن و این كه چه میزان ترسیب می شود و چه میزان به اتمسفر برمی گردد مرتبط می شود. ما در ارتباط با ترسیب كربن و فعالیتش در حوزه شمال كشور پروژه ای در دست اجرا داشتیم تا دریابیم وضعیت ترسیب كربن چه قدر است و نقش و اثرگذاری شمال كشور در ترسیب كربن چه مقداری است چون این به الگوهایی كه در جهان دارد دنبال می شود كمك می نماید. اگر كربن طی فرآیندهای مختلف در اتمسفر رها شود می تواند تغییرات اقلیمی را به همراه داشته باشد. ترسیب كربن یا به دام انداختن كربن یعنی كربنی كه رها شده را در چارچوب گیاهان و با تكنولوژی های نو درگیر نماییم و دوباره به زمین بازگردانیم. در نگاه كلان می توان جلوی تغییرات اقلیمی را با همین فرآیند بگیرید. ما نقش جنگل ها را در رهاسازی و ترسیب كربن در پژوهشكده دنبال كردیم. بحث ترسیب كربن و فرار كربن را به صورت كلی سازمان ملل در چارچوب ایستگاه های مختلف در سراسر جهان دنبال می كند.1398/01/11
15:23:26
5.0 / 5
5066
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲