گل برفی گیاهی جهت کمک به کاهش سرعت آلزایمر

گل برفی گیاهی جهت کمک به کاهش سرعت آلزایمر

به گزارش راستابلاگ گل برفی Galanthus nivalis L یا زنگوله برفی گیاه علفی است که متعلق به خانواده Amaryllidaceae است. پیاز ها و برگ های این گل حاوی ترکیب آلکالوئیدی به نام گالانتامین (Galantamine) است که به کاهش سرعت فرایندهای مخرب آلزایمر و زوال عقل کمک می نماید.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، گل برفی (Galanthus nivalis L ) یا "زنگوله برفی" گیاه علفی است که متعلق به خانواده Amaryllidaceae است. 21 گونه از گل برفی وجود دارد که از اروپا و آسیای میانه نشات گرفته اند و به این علت این که گل های آن در اواخر زمستان سر باز می کنند، Snowdrops هم نامیده می شود.
دکتر سعیده ممتاز، مدیر گروه فارماکولوژی و عضو هیات علمی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، درباره این گونه گیاهی اظهار نمود: پیاز ها و برگ های این گل حاوی ترکیب آلکالوئیدی به نام گالانتامین (Galantamine) هستند که به کاهش سرعت فرایندهای مخرب آلزایمر و زوال عقل کمک می نماید.
وی ضمن اشاره به این که این آلکالوئید با بازگرداندن تعادل انتقال دهنده های عصبی (فرستنده های شیمیایی) در مغز، به بهبود حافظه، تمرکز و توانایی های شناختی عمومی، بخصوص استیل کولین عصبی کمک می نماید، اظهار داشت: گالانتامین بازدارنده رقابتی و برگشت پذیر فعالیت آنزیم استیل کولین استراز بوده و در پیشگیری و درمان دمانس خفیف تا متوسط در بیماران آلزایمری موثر میباشد.
ممتاز با اشاره به اینکه هم اکنون درمان قطعی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد و داروهای تجویز شده تنها باعث بهبود علائمی میشوند که غالباً با آلزایمر همراه می باشد همچون بی خوابی، سرگردانی، اضطراب، بیقراری و افسردگی، تصریح کرد: در بیماران آلزایمری، این گیاه توانایی شناسایی و دریافت کنندگی گیرنده های نیکوتینیک را برای استیل کولین بهبود بخشیده و سطح استیل کولین را در هیپوکامپ و انتهای فیبرهای کولینرژیک بالا می برد. همینطور از آستانه تاثیر این ماده در درمان آلزایمر با گذشت زمان کاسته نمی گردد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، وی خاطرنشان کرد: این ماده می تواند به سادگی از سد خونی – مغزی عبور کرده و سنتز گیرنده های نیکوتینیک را افزایش دهد و با تحریک این گیرنده ها، از تشکیل آمیلوئید در بافت عصبی جلوگیری نماید. همینطور این ماده می تواند سطح دیگر میانجی های عصبی چون گلوتامات، سروتونین و GABA را هم در مغز افزایش دهد.
عضو هیات علمی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی تصریح کرد: مصرف این گیاه با عوارض جانبی همراه بوده و تداخلات دارویی گوناگونی دارد، بنابراین مشورت با پزشک متخصص در این حوزه ضروری می باشد.1400/11/22
11:13:06
5.0 / 5
348
تگهای خبر: دانشگاه‌
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲