زمین لرزه ایران را ۶۲۰ بار لرزاند

زمین لرزه ایران را ۶۲۰ بار لرزاند

برمبنای آمار شبکه های لرزه نگاری مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در دی ماه 1400 نواحی مختلف ایران شاهد بیش از 620 زمین لرزه بوده که بزرگترین آنها در استان کرمان رخ داده است.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، شبکه های لرزه نگاری مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه‌ هران در دی ماه ۱۴۰۰ تعداد ۶۲۷ زمین لرزه را ثبت کردند. این زمین لرزه ها در نواحی مختلف ایران و نواحی مرزی رخ داده و توسط شبکه های لرزه نگاری ثبت و تعیین محل شده اند. در دی ماه ۱۴۰۰ تعداد ۱۴ زمین لرزه با بزرگی بیش از ۴.۰ در داخل کشور توسط مرکز لرزه نگاری کشوری به ثبت رسیده است که بزرگ ترین آنها در تاریخ بیست و پنجم دی ماه ۱۴۰۰ با بزرگی ۵.۱ در مقیاس امواج درونی زمین حوالی سیرچ استان کرمان رخ داده است.

از لحاظ آماری ۵۴۱ زمین لرزه با بزرگی کوچک تر از ۳، تعداد ۷۲ زمین لرزه با بزرگی بین ۳ و ۴، تعداد ۱۲ زمین لرزه با بزرگی بین ۴ و ۵ و تعداد ۲ زمین لرزه با بزرگی بین ۵ و ۶ بوده است. از این تعداد، استان خراسان رضوی با ۸۶ زمین لرزه ثبت شده بالاترین تعداد زمین لرزه را در کشور داشته است و بعد از آن استانهای کرمان با ۷۳ و اصفهان با ۵۸ زمین لرزه قرار دارند.

مرکز لرزه نگاری کشوری در دی ماه امسال تعداد ۱۱ زمین لرزه در استان تهران ثبت نمود که بزرگترین آنها حوالی ارجمند با بزرگی ۳.۵ بوده است.نقشه رومرکز زمین لرزه های ایران و نواحی مجاور در دی ماه ۱۴۰۰

1400/11/04
11:19:15
5.0 / 5
803
تگهای خبر: دانشگاه‌
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱