شهر هوشمند در مسیر توسعه یافتگی؛

شناسایی بیش از 500 نیاز فناورانه شهرداری تهران

شناسایی بیش از 500 نیاز فناورانه شهرداری تهران

راستابلاگ: هم اکنون بیش از 500 نیاز فناورانه شهرداری تهران شناسایی شده است که 65 نیاز آن در زمینه اجرائی کردن شهر هوشمند شناسنامه دارد و مقرر است این نیازها و چالش ها که عمدتاً در زمینه ˮزیرساخت هوشمندˮ، ˮمحیط هوشمندˮ، ˮزندگی هوشمندˮ، ˮجابه جایی هوشمندˮ، ˮحکمرانی هوشمندˮ و ˮاقتصاد هوشمندˮ است، توسط شرکت های دانش بنیان پاسخ داده شود.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، شباهنگ سلیمانی، مدیر فن بازار تخصصی شهر هوشمند با اشاره به اینکه فن بازار تخصصی شهر هوشمند که از آذرماه سال ۹۸ کار خودرا رسما آغاز نموده است، اظهار نمود: این فن بازار یک همکاری مشترک میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شهرداری تهران جهت استفاده از ظرفیت های فناورانه شرکت های دانش بنیان و به کارگیری دانش و تخصص آنها برای شتاب دادن به روند توسعه شهر هوشمند است. در این همکاری مشترک، شهرداری بعنوان طرف تقاضا حضور دارد. فن بازار هم با کمک کارگزاران مورد تایید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طرف عرضه که شرکت های دانش بنیان هستند را به شهرداری متصل می کند.
وی ادامه داد: شهرداری برای انجام کارهای اجرائی خود و پیشبرد مفهوم شهر هوشمند در تهران، نیازها را با استعلام از همه ارگان های در رابطه با این دستگاه شناسایی کرده و در بستر "سامانه باهم" در اختیار متقاضیان و صاحبان ایده قرار داده است. این نیازها به تدریج شناسنامه دار شده و همه جنبه های جزئی و کلی طرح ها در این شناسنامه ها ذکر شده است و در سامانه در دسترس قرار دارد.
سلیمانی در ادامه بیان کرد: شرکت های دانش بنیان می توانند با مراجعه به این سایت و شناسایی نیازها، درصورت داشتن ایده، محصول یا خدمتی که بتواند پاسخ درستی به این نیازها باشد، طرح خودرا در سامانه ارایه کنند. این محصولات یا خدمات بعد از ارزیابی های تخصصی در صورت مورد تایید قرار گرفتن به نهاد در رابطه با نیاز مطرح شده معرفی می گردند.
مدیر فن بازار تخصصی شهر هوشمند همین طور اظهار داشت: برای سرعت دادن به این کار، رویدادهای معکوس نیز برگزار می نماییم. به این معنا که شهرداری برخی نیازهای خودرا به شکل فراخوان اعلام و شرکتها با حضور در این رویدادها توانمندی ها و راهکارهای خودرا به شهرداری اعلام نموده و با طرح های برگزیده قرارداد همکاری امضا خواهد شد.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، وی درباره طرح های ارسالی به شهرداری توسط شرکت های دانش بنیان، بیان کرد: ۴۴ درصد طرح ها به حوزه محیط هوشمند یعنی مطالبی چون صیانت از محیط زیست، حفظ تنوع زیستی، کاهش آلودگی های زیستی، مدیریت مؤثر انرژی، آب و روشنایی، فضای سبز و به کارگیری انرژی های پاک مرتبط می باشد.
بگفته سلیمانی، حوزه زندگی هوشمند در رابطه با سامانه های شهروند محور، افزایش کیفیت زندگی، مدیریت بحران، تسهیل دسترسی به امکانات رفاهی و آموزشی و ترویج مفهوم زندگی سالم به کمک آی سی تی نیز با ۲۳ درصد در رتبه دوم طرح های ارسالی قرار دارد.
منبع:

1400/11/02
15:57:23
5.0 / 5
522
تگهای خبر: تخصصی , خدمات , دستگاه , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱