ترکیه و افزایش کوشش برای جذب دانشجویان خارجی

ترکیه و افزایش کوشش برای جذب دانشجویان خارجی

راستابلاگ: مقامات دانشگاه های ترکیه اعلام نمودند که قصد دارند دانشجویان آفریقایی را جذب دانشگاه های این کشور کنند.


به گزارش راستابلاگ به نقل از یودیبلونیوز، دولت ترکیه از سومین اجلاس اخیر ترکیه و آفریقا بعنوان سکوی پرشی برای جذب دانشجویان آفریقایی استفاده می نماید و در کنار سایر اقدامات، "ارول اوزوار" رییس شورای آموزش عالی ترکیه اعلام نموده است که ترکیه دانشجویان آفریقایی را از شرکت در آزمون پذیرش نیز معاف می کند، به جز افرادی که برای دوره های مهندسی، پزشکی و حقوق درخواست می دهند.
وی افزود: ما گام مهمی در جهت اهداف بین المللی خود برداشته ایم، در این راستا آزمون پذیرش دانشجوی بین المللی برای ترکیه از سال ۲۰۲۳ میلادی ازطریق یک مرکز منتخب اجرا خواهد شد.
"ارول اوزوار" اضافه کرد: نتایج این آزمون که YOS نام دارد، برای پذیرش دانشجو در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، حقوق، تدریس و مهندسی استفاده می شود و افرادی که دارای نمره پایه TR-YOS هستند، می توانند در این رشته ها شرکت نمایند. برای سایر رشته ها، امکان پذیرش دانشجو بوسیله معیارهایی مانند آزمون های سراسری کشورها و نمرات دیپلم دبیرستان وجود خواهد داشت.
رییس شورای آموزش عالی ترکیه ابراز امیدواری کرد که اجلاس سران مشارکت ترکیه و آفریقا که از ۱۶ تا ۱۸ دسامبر برگزار شد، پیوند بین کشورهای ما را در حوزه آموزش عالی بیشتر تقویت کند و انگیزه ای برای همکاری بین دانشگاه‌ ای ما باشد.
وی ادامه داد: این شورا تفاهم نامه هایی را برای همکاری در آموزش عالی با ۲۱ کشور آفریقایی در سطح وزیران امضا نموده است که زمینه را برای کارهایی همچون تبادل دانشجو و اساتید و تحقیقات مشترک بین دانشگاه ها فراهم نموده است.
به گفته ی ایشان، به سبب "همجواری مذهبی و فرهنگی" خیلی از کشورهای آفریقایی با ترکیه، گرایش دانشجویان آفریقایی به دانشگاه های ترکیه آسان است.
"اوزوار" اعلام نمود که حدود ۴۰ هزار دانشجوی آفریقایی از ۵۴ کشور در ترکیه تحصیل می کنند که یک سوم آنها زن هستند و ۲۰ درصد این دانشجویان خارجی در مقطع کارشناسی ارشد ثبت نام کرده اند.
"رجب طیب اردوغان"، رییس جمهور ترکیه در جریان نشست دسامبر با سران کشورهای آفریقایی اعلام نمود که ترکیه ۱۴ هزار بورسیه تحصیلی به دانشجویان آفریقایی اعطا کرده و نزدیک به ۲۵۰ دیپلمات آفریقایی را آموزش داده است.
"ارول اوزوار" نیز دراین زمینه اظهار داشت: ترکیه حالا به یک مرکز مهم برای دانشجویان بین المللی تبدیل گشته است. از سال ۲۰۲۱، ما ۲۶ هزار دانشجوی بین المللی از ۱۸۲ کشور داریم.
منبع:

1400/11/01
12:29:01
5.0 / 5
456
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴