حسین انتظامی پاسخ داد

کدام سازمان ها اطلاعاتشان را آزادتر در دسترس قرار داده اند؟

کدام سازمان ها اطلاعاتشان را آزادتر در دسترس قرار داده اند؟

به گزارش راستابلاگ دبیر کمیسیون قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در تازه ترین توئیت خود در فضای مجازی نوشت: نهاد ریاست جمهوری و همین طور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بهترین عملکرد را در سامانه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات داشته اند.
به گزارش راستابلاگ به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی با انتشار آخرین جدول مقایسه ای آذرماه ماه ۱۴۰۰ عملکرد دستگاه های عضو سامانه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات نوشت: وزارتخانه های کشور و جهاد کشاورزی بیشترین درخواست ها را داشته اند.
قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در۶ فصل ۲۳ ماده ای، سه بخشنامه اجرائی و ۹ شیوه نامه موضوعی شرایط را برای پاسخگویی و دسترسی به اطلاعات موسسات مشمول فراهم نموده است. اخیراً بخشنامه اجرائی ماده ۸ این قانون به روزرسانی و برای تصویب به هیأت وزیران ارائه شد.
در این سامانه گزارش وضعیت پاسخگویی، بالاترین موسسات، گزارش جامع درخواست های مردمی، قانون، بخشنامه های اجرائی، شیوه نامه های موضوعی، گزارشات عملکرد دستگاه عمومی و... برای عموم مردم در صفحه اصلی سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات قابل دسترسی است.
به استناد بخشنامه ماده ۸ قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، هر شخص حقیقی یا حقوقی ایرانی می تواند ‏درخواست خود برای دسترسی به اطلاعات را بصورت برخط بوسیله درگاه الکترونیک حقیقی با ثبت نام در سامانه ‎و ایجاد حساب کاربری، پیشخوان دولت الکترونیک، پست یا مراجعه حضوری به واحد ‏اطلاع رسانیِ مؤسسه درخواست شونده، تسلیم کند.‎
موسسات عمومی علاوه بر پاسخگویی درسامانه، تعداد قابل توجهی از بخشنامه ها، دستورالعمل ها و قوانین و مقررات مرتبط را برای دسترسی مردم در این سامانه برای عموم منتشر نموده اند. مردم می توانند با مراجعه به بخش اسناد انتشار یافته در این سامانه به هزاران سند که توسط دستگاهها منتشر شده دسترسی داشته باشند.
همه شهروندان با مراجعه به سامانه و ثبت نام می توانند از دستگاه های فعال سامانه که با رنگ آبی مشخص شده اند درخواست اطلاعات کنند و موسسات بعد از دریافت درخواست حداکثر تا ۱۰ روز زمان دارند با رعایت مقررات قانون به درخواست شهروندان در همین سامانه پاسخ دهند.

منبع:

1400/10/20
23:58:34
5.0 / 5
576
تگهای خبر: دستگاه , سازمان , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳