از نوزدهمین جشن تصویر سال چه خبر؟

از نوزدهمین جشن تصویر سال چه خبر؟

نوزدهمین دوره جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر از ششم تا بیست و ششم اسفندماه ۱۴۰۰ همچون دوره های گذشته در رشته های عکاسی، گرافیک، کاریکاتور و فیلم با همراهی خانه هنرمندان ایران برگزار می گردد.


به گزارش راستابلاگ به نقل از سایت این رویداد، آیین پایانی و اهدای جوایز جوانان زیر ۲۵ سال و هم معرفی برندگان بخش های ویژه نوزدهمین جشن تصویرسال بیستم اسفندماه ۱۴۰۰ خواهد بود.
نمایشگاه بزرگ تصویر سال در همه بخش های نمایشگاهی با هماهنگی های صورت گرفته با خانه هنرمندان ایران در فروردین ماه ۱۴۰۱ برپا خواهد بود. بدیهی ست سال جاری هم با عنایت به ادامه شرایط خاص پاندمی کرونا، برگزاری نمایشگاه تصویر سال و نمایش فیلمهای جشنواره فیلم تصویر با رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی خواهد بود.

بخش ویژه:
«افغانستان در چهل سال گذشته»
این بخش ویژه که با همراهی و مشارکت کمسیون ملی یونسکو در ایران با نوزدهمین دوره جشن تصویرسال برگزار می شود، مروری ست بر چهار دهه عکاسی از زندگی و جنگ در افغانستان و مهاجران افغان در ایران و جهان.
شرکت در این بخش، بدون شرط سنی است و تعداد تصاویر ارسالی دوربینی و موبایلی، حداکثر ۱۰ تک عکس و هم یک مجموعه ۴ تا ۱۰ عکس در نظر گرفته شده است، در این بخش از جانب هیات داوران به ده عکاس منتخب، تندیس ویژه، دیپلم افتخار و جایزه نقدی اهدا می شود.
مبلغ ورودیه ی بخش ویژه افغانستان در چهل سال گذشته، ۳۰ هزار تومان است که بعد از پرداخت اینترنتی وجه میتوان آثار مورد نظر خویش را در دو مرحله* آپلود کرد.

مسابقه جوانان زیر ۲۵ سال (جایزه محسن رسول اف)
در نوزدهمین دوره ی جشن تصویر سال و در ادامه رویکرد ویژه به جوانان، جایزه جوانان زیر ۲۵ سال که ازدوازده سال قبل به یاد و نام «محسن رسول اف» هنرمند جوانی که در چهار رشته عکاسی، گرافیک، کاریکاتور و فیلم فعالیت داشت و در شهریورماه سال ۱۳۸۷ در سانحه سقوط هواپیما درگذشت، از راه آرای هیات داوری خاص هر رشته، اهدا خواهد شد.
در این بخش، به منظور شناسایی و تشویق استعدادهای جوان کشور، در رشته عکاسی (خبری، مستند اجتماعی، ورزشی، هنر و هنرمندان، نگاهی دیگر) و دو رشته کاریکاتور و پوستر و هم جشنواره فیلم تصویر (فیلم های زیر ۱۵ دقیقه و بالای ۱۵ دقیقه) برای هر بخش، یک تندیس ویژه، دو دیپلم افتخار و جوایز نقدی در نظر گرفته شده است که همچون دوره های گذشته، ازسوی «بنیاد فرهنگی هنری محسن رسول اف» اهدا می شود.

عکاس مطبوعاتی سال از نگاه جشن تصویر سال
«جایزه وحید ابد»
پنجمین «جایزه وحید ابد» برای عکاس منتخب مطبوعاتی سال که نقش و فعالیت ویژه ای را در رویدادهای مهم ایران و جهان داشته است، در نوزدهمین دوره ی جشن تصویر سال اهدا می شود.
عکاس منتخب از میان شرکت کنندگان این دوره در بخش عکاسی (جوان و آزاد) ازسوی هیات داوران تصویر سال انتخاب و اعلام خواهد شد.
برنده این جایزه بعنوان عکاس سال از نگاه تصویر سال ۱۴۰۰ مبلغ سه میلیون تومان نقد، همراه با تندیس «وحید ابد» از جانب خانواده زنده یاد «وحید سهرابی ابد» دریافت می کند.
وحید سهرابی ابد متولد سال ۱۳۶۸ همدان از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۲ بعنوان عکاس با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) همکاری می کرد و در سال ۱۳۸۸ برنده ی جایزه نخست و تندیس بخش «عکس های ورزشی» از جشن تصویر سال شد.

بخش عکس
در رشته عکس (بخش آزاد و جوانان زیر ۲۵ سال) که شامل بخش های مستند اجتماعی، خبری، ورزشی، نگاهی دیگر و هنر و هنرمندان است، (به جز بخش نگاهی دیگر) عکس ها می بایست در فاصله زمانی نیمه دوم سال ۱۳۹۹ و سال ۱۴۰۰ گرفته شده باشند.
مبلغ ورودیه جمعا ۵۰ هزار تومان برای همه رشته های پنجگانه عکس است که بعد از پرداخت اینترنتی وجه میتوان آثار مورد نظر خویش را آپلود کرد.
جهت شرکت در نوزدهمین جشن تصویر سال، تصاویر آثار می بایست در دو مرحله به صورت آپلود مستقیم (در دو مرحله*) از راه سایت تصویر صورت گیرد و نیازی به ارسال سی دی یا دی ودی برای بخش های عکس، گرافیک و کاریکاتور نیست.
ارائه آثار در این بخش هم می بایست همراه با ثبت نام متقاضی در سایت تصویر به صورت آپلود تصاویر با حجمی معادل حداکثر۱۰۰ کیلوبایت (در مرحله اول برای داوری) و در ادامه برای چاپ نمایشگاهی، آپلود آثار در طول ۶۰ سانتی متر و در صورت مربع بودن کادر عکس در طول ۵۰ سانتی متر با دی پی آی ۱۵۰ و حجمی معادل حداکثر پنج مگابایت صورت گیرد.
درصورتیکه عکس آپلود شده در مرحله دوم با ابعاد اعلام شده با رزولوشن ۱۵۰ بیشتر از پنج مگابایت شد می توانید روزلوشن را تا ۱۲۰ دی پی آی پایین بیاورید.
تعداد آثار ارسالی برای هر بخش حداکثر پنج اثر است.
توجه: درصورت ثبت نام و آپلود تصاویر در حجم ۱۰۰ کیلوبایت (در مرحله اول) از آنجائیکه تصاویر با سایز ۱۰۰ کیلو بایت در دسترس داوران قرار خواهد گرفت، ضروری ست فقط همان تصاویربا همان تعداد در مرحله ی دوم آپلود شوند.

مسابقه عکس «ایران ما»
به روال هفت سال گذشته، بخش مسابقه عکس «ایران ما» با مبحث های زیر برگزار می شود:
• طبیعت، خصوصیت های اقلیمی و جاذبه های گردشگری ایران
• مردم نگاری اقوام و خانواده ی ایرانی
• میراث فرهنگی و بناهای تاریخی و مذهبی ایران
• آیین ها، مراسم و رویدادهای ملی و مذهبی ایران
• رخدادها و چهره های شاخص فرهنگی، هنری ایران
• رخدادهای مهم سیاسی، ورزشی، علمی و صنعتی ایران
• تصاویر قدیمی از آلبوم های خانوادگی
تعداد تصاویر ارسالی در بخش مسابقه «ایران ما» حداکثر ۱۰ تک عکس در نظر گرفته شده است.
ارائه آثار در این بخش هم می بایست همراه با ثبت نام متقاضی در سایت تصویر به صورت آپلود تصاویر با حجمی معادل حداکثر۱۰۰ کیلوبایت (در مرحله اول برای داوری) و در ادامه برای چاپ نمایشگاهی، آپلود آثار در طول ۶۰ سانتی متر و در صورت مربع بودن کادر عکس در طول ۵۰ سانتی متر با دی پی آی ۱۵۰ و حجمی معادل حداکثر پنج مگابایت صورت گیرد.
درصورتیکه عکس آپلود شده در مرحله دوم با ابعاد اعلام شده با رزولوشن ۱۵۰ بیشتر از پنج مگابایت شد می توانید روزلوشن را تا ۱۲۰ دی پی آی پایین بیاورید.
آپلود عکس در ابعاد اعلام شده الزامی است.
شرکت در این بخش برای عموم آزاد است و شرط سنی و زمان عکس برداری ندارد.
در این بخش از جانب هیات داوران به هفت اثر برگزیده، دیپلم افتخار و جایزه نقدی و به سه اثر، تقدیرنامه و جایزه نقدی اهدا می شود.
مبلغ ورودیه ی بخش ویژه عکس «ایران ما» ۴۰ هزار تومان است که بعد از پرداخت اینترنتی وجه میتوان آثار مورد نظر خویش را آپلود کرد.

مسابقه و نمایشگاه «عکس های موبایلی»
تصاویر موبایلی با مبحث آزاد در نظر گرفته شده و شرط سنی و زمان عکس برداری ندارد. تعداد تصاویر ارسال شده در بخش مسابقه تصاویر موبایلی حداکثر ۱۰ تک عکس در نظر گرفته شده است.
در این بخش از جانب هیات داوران به هفت اثر برگزیده، دیپلم افتخار و جایزه نقدی و به سه اثر، تقدیرنامه و جایزه نقدی اهدا می شود.
مبلغ ورودیه ی بخش ویژه تصاویر موبایلی ۳۰ هزار تومان است که بعد از پرداخت اینترنتی وجه میتوان آثار مورد نظر خویش را در دو مرحله* آپلود کرد.
تصاویر آپلود شده برای چاپ نمایشگاهی بخش موبایلی باید با طول ۳۰ سانتی متر و دی پی آی ۱۵۰ و حجمی معادل حداکثر پنج مگابایت باشد.

بخش گرافیک و کاریکاتور
دو بخش گرافیک (پوستر) و کاریکاتور، همچون سالهای گذشته با مبحث آزاد برگزار می گردد. آثار بخش آزاد و جوانان زیر ۲۵ سال با نظر هیات داوری معرفی شده از جانب انجمن طراحان گرافیک ایران و گروههای آزاد کاریکاتور انتخاب و به نمایشگاه راه خواهند یافت.
ارائه آثار در این بخش هم می بایست همراه با ثبت نام متقاضی در سایت تصویر به صورت آپلود تصاویر با حجمی معادل حداکثر ۱۰۰ کیلوبایت (در مرحله اول برای داوری) و در ادامه، برای چاپ نمایشگاهی آپلود اصل آثار در طول ۶۰ سانتی متر با ۱۵۰ دی پی آی و حجمی معادل حداکثر پنج مگابایت صورت گیرد.
تعداد آثار ارسالی برای هربخش حداکثر پنج اثر است.
مبلغ ورودیه برای شرکت کنندگان بخش گرافیک و کاریکاتور (آزاد و جوان) ۳۰ هزار تومان درنظر گرفته شده است که بعد از پرداخت اینترنتی وجه میتوان آثار مورد نظر خویش را آپلود کنند.

جشنواره فیلم تصویر
به روال گذشته، جشنواره فیلم تصویر، همزمان با جشن تصویر سال در خانه هنرمندان ایران برگزار می گردد. همه ی فیلمهای غیرتجاری شامل فیلمهای مستند، کوتاه داستانی، تجربی، انیمیشن، ویدئوآرت و موبایلی که از خلاقیت هنری برخوردار باشند، در دو بخش زیر ۱۵ دقیقه و بالای ۱۵ دقیقه این جشنواره عرضه خواهند شد.
فیلمهای منتخب در مدت برگزاری جشن تصویر سال، همه روزه در خانه ی هنرمندان ایران به نمایش در می آیند.

شرایط فنی آثار:
تمامی آثار ارسالی باید در قالبDVD و به صورت دیتا (Data) و با هریک از فرمت های:
MOV (H.264) / MP4 (H.264) / MPEG2 همراه با کد ره گیری دریافت شده از راه ثبت نام در سایت تصویر، به دبیرخانه جشنواره عرضه شوند.
فیلم هایی که به صورت VOB ارسال شده باشند، پذیرفته نخواهند شد.

فیلم سازان فقط یک مرتبه می توانند فیلم خویش را به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند و فرصت اصلاح و ارسال مجدد وجود ندارد و با عنایت به تک مرحله ای بودن دریافت آثار، در صورت راه یابی هر فیلم به جشنواره، فایل عرضه شده توسط فیلم ساز مستقیماً به نمایش در خواهد آمد، ازاین رو ضروری ست فیلم سازان از ابتدا نسخه نهایی اثر را باکیفیت مناسب به دبیرخانه جشنواره عرضه کنند.
مبلغ ورودیه برای شرکت کنندگان بخش فیلم (آزاد و جوان) ۵۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است که بعد از پرداخت اینترنتی وجه میتوان اطلاعات و عکس در ارتباط با فیلم را در سایت تصویر آپلود کرد.

جشنواره جشنواره ها
بخش «جشنواره جشنواره ها» همچون گذشته با همراهی سازمان سینمایی کشور، فیلمهای برنده در جشنواره های فیلم برگزار شده در طول سال ۱۳۹۹ ایران بعنوان بخش جنبی جشنواره فیلم تصویر نمایش داده می شوند.
سال جاری هم فیلمهای برنده و برگزیده ی جشنواره سینما حقیقت، جشنواره فیلم کوتاه تهران، از ششم تا بیست و ششم اسفندماه ۱۴۰۰ در تالار ناصری خانه هنرمندان ایران به نمایش در می آیند.

مهلت ارسال آثار
مهلت پایانی ارسال آثار تا ۳۰ دیماه ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است.
هنرمندان علاقه مند به شرکت در نوزدهمین جشن تصویر سال می بایست از راه ثبت نام و آپلود در سایت تصویر اقدام نمایند.
دبیرخانه تصویر سال واقع در تهران، خردمند جنوبی، کوچه وفایی ورمزآبادی (فرشاد ۱) پلاک ۳ کد پستی ۱۵۸۴۸۴۶۹۱۱ تنها آثار بخش جشنواره فیلم تصویر را به صورت دی وی دی می پذیرد.

شماره تماس دبیرخانه تصویر سال:
با عنایت به تغییر مکان دبیرخانه تصویر متعاقبا اعلام می شود

* آپلود اصل تصاویر از راه سایت تصویر ضروریست و به هیچ عنوان در رشته های عکس، گرافیک و کاریکاتور ارسال سی دی یا دی وی دی به دبیرخانه تصویر پذیرفته نخواهد شد.
درصورتیکه عکس ارسالی شما با ابعاد اعلام شده با رزولوشن ۱۵۰ بیشتر از ۵ مگابایت شد می توانید روزلوشن را تا ۱۲۰ دی پی آی پایین بیاورید.
دبیرخانه تصویر سال تنها آثار بخش جشنواره فیلم تصویر را به صورت فیزیکی (به صورت دی وی دی) دریافت می کند. سایر بخش ها تنها از راه آپلود در سایت پذیرفته می شوند.
یک مرتبه پرداخت وجه در هر بخش (فیلم، عکس، پوستر و کاریکاتور) شامل کلیه رشته های آن بخش خواهد بود:
برای مثال: در بخش عکاسی با یک مرتبه پرداخت می توانید آثار خویش را در تمامی رشته های پنج گانه آپلود کنید.
برای بخش مسابقه «ایران ما» و «عکس های موبایلی» می بایست به صورت جداگانه هم هزینه ورودیه پرداخت گردد.
دبیرخانه جشنواره، هیچگونه مسئولیتی در برابر صدمه های ناشی از ارسال نامطلوب آثار از طرف شرکت کننده را نمی پذیرد.

عناوین و شرایط شرکت در دیگر بخش های ویژه نوزدهمین جشن تصویر سال متعاقبا اعلام خواهد شد.
منبع:

1400/10/19
22:07:49
5.0 / 5
859
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴