قالیباف:

صنعت خودروسازی کشور نتیجه تفکر و مدیریت غلط است

صنعت خودروسازی کشور نتیجه تفکر و مدیریت غلط است

به گزارش راستابلاگ رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نتیجه تفکر و مدیریت مبتنی بر سنت الهی، تکنولوژی و علوم مهندسی در صنعت هوا فضای کشور شده است و در مقابل نتیجه تفکر و مدیریت غلط، صنعت خودروسازی کشور می باشد.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف در افتتاحیه ششمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی و پنجمین دوره جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی بیان نمود: خوشحال هستم امروز توفیق حضور در افتتاحیه این کنگره با اهمیت را دارم. جمعی که در این کنگره حضور داشته و در ایام آینده هم در دانشگاه‌ ا گرد هم می آیند کارشان نظریه پردازی در قلمرو علوم انسانی اسلامی است ولی بنده بعنوان یک خدمتگزار در جمهوری اسلامی بعنوان یک مدیر در سیاستگذاری و حکمرانی نقش آفرینی می کنم و الان می خواهم به چندین نکته ضمن اشاره به تجربه ۴۰ ساله خود که از نزدیک در صحنه عمل موضوعات حکمرانی را رصد کرده، اشاره کنم.
وی در ادامه اظهار نمود: همه ما باور داریم که بدون شک مبنای تحول جوامع و ملت ها قبل از آنکه علم و تجربه باشد تفکر و اندیشه است، بخصوص در حوزه علوم انسانی که یک علم انسان ساز است. تمام نهادها و سایر بخش های علمی بدون شک تحت تأثیر این حوزه هستند. اگر بخواهیم تحول جدی و بنیادی در جامعه رقم زده و اهداف انقلاب اسلامی و مکتب سیاسی امام را محقق نماییم و یک نظام دینی و ولایی را ایجاد نماییم بطور قطع توجه به این نکته ضروریست.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: ما نیازمند هستیم که به حوزه علوم انسانی اسلامی به صورت هوشمند و سازمان یافته دقت نماییم. ما شاهد بودیم که انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام (ره) که جز در راه خدا گامی بر نداشت و با حرکت عظیم مردمی برخاسته از فرهنگ دینی و مکتب قرآن شکل گرفت و درست در زمانی که دین و اسلام و معنویت در چنبره مکاتب انسان ساخت و مادی محاصره شده بود و کسی فکر نمی کرد دین بتواند چنین حرکتی را انجام دهد به پیروزی رسید و در انقلاب تفکر اسلامی و عقلانیت متصل وحی چنین حرکتی را رقم زد. انقلاب اسلامی با این نگاه توانست بروز و ظهور کرده و به پیروزی برق آسا برسد.
وی در ادامه تصریح کرد: حالا بر ما واجب است که دقت کنیم چه عناصر ذهنی و فکری در انقلاب عزیز موثر بود، در اوج قدرتی که هیچ جنبنده ای جرأت حرکت نداشت انقلاب ما با این تفکر پیروز شد. دوران دفاع مقدس هم یک نمونه دیگر از این مورد است و نشان داده است زمانی که علوم انسانی اسلامی و تربیت اسلامی با نگاه مدیریتی اسلامی و یک روانشناسی و طراحی اسلامی رقم خورده و تصمیم گیری مبتنی بر عقلانیت متصل به وحی شکل می گیرد، پیروزی از آن ماست. در دوران دفاع مقدس یک انقلاب نوپا که با عوامل فشار داخلی و خارجی روبرو بود با این رویکرد و عقلانیت مبتنی بر وحی به پیروزی رسید. متاسفانه ما آنطور که باید به این موضوعات توجه نداشته ایم.
قالیباف اضافه کرد: بنده در ۲۵ سال قبل در هر کجا که فرصتی پیش آمده تاکید کردم که اگر ما به باورهای دینی خود اعتقاد داریم و می خواهیم ایرانی سربلند رقم بزنیم باید همه دست به دست هم دهیم تا کارآمدی دین در اداره جامعه رقم بخورد. هدفگذاری ما باید این مورد بوده و باید مرتبا این مسیر رصد شود و حتی اگر می خواهیم امتیازی دهیم، باید با عنایت به تحقق این اصل مهم باشد. متاسفانه در حوزه علم هر چه زمان می گذرد ما شاهد می باشیم که گاها بین حکمرانی کشور در سطوح مختلف با نهاد علم نه تنها هم افزایی به وجود نیامده بلکه در بعضی از جاها هم واگرایی هم داشته ایم. به طور خاص در حوزه علوم انسانی هم این مورد دیده می شود.
وی افزود: در حوزه نظریه پردازی و تولید علم، در حوزه علوم انسانی اسلامی هم باید به این لزوم اجتناب ناپذیر دقت نماییم. نگاه ما باید مساله محور بوده و به دنبال حل مسائل از راه این همگرایی باشیم. اگر ما بتوانیم برای اقتصاد، مدیریت، روانشناسی، جامعه شناسی، سیاست و مسائل روز کشور راهکار ها و پاسخ های علمی پیدا نماییم و حکمرانی ما با علم همپوشانی داشته باشد دیگر گرفتار این مشکل ها نخواهیم شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به نگاه به مسائل اقتصادی در طول ۵۰ سال قبل خاطرنشان کرد: اگر ما شیوه تصمیم گیری برای حل مشکلات اقتصادی را در ۵۰ سال قبل رصد نماییم، همیشه تکراری و غلط در ادامه غلط بوده است. آیا امروز اولویت ما در حوزه علوم انسانی مساله یابی نیست؟ حکمرانی نوین امروز در اولویت است. امروز دین در مرکز قدرت قرار دارد و ما باید به دنبال راهکارهای علمی برای پاسخ به مسائل جامعه و دنبال کردن نگاه مساله محور باشیم. متاسفانه مقصر اصلی در این عرصه مدیران در بخش های مختلف از سطوح حکمرانی هستند. این حوزه علوم انسانی اسلامی است که تفکر و اندیشه افراد را می سازد تا در علوم مختلف نقش آفرینی کند.
وی در ادامه تصریح کرد: امروز علوم انسانی که از غرب می آید، مبانی جهان بینی و انسانی آنها از اساس مادی است و بنابراین تشخیص مساله و چاره آنها هم مادی خواهد بود. انقلاب اسلامی که برخاسته از دین و باورهای دینی است با این علوم موفق نخواهد شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی نظام اداری و اجرایی ما مبتنی بر یک ساختار سیاسی و سازمانی و یک سیستم بروکراسی بود و متاسفانه نظام اداری و اجرایی در این ظرف که از قبل باقی مانده بود پیش برده شد و بخش عمده ای از ناکارآمدی های موجود به این مورد بر می گردد. در دوران دفاع مقدس در ۸ ماه اول که تفکر بنی صدر و مدیریت او دنبال می شد شاهد وضعیت مطلوبی نبودیم. چون که این تفکر هم برخاسته از اندیشه مادی بود اما با رفتن او و روی کار آمدن تفکر مبتنی بر سنت های الهی و عقلانیت متصل به وحی، پیروزی های عظیم رقم خورد. در نظام اداری و اجرایی کشور متاسفانه تفکر مبتنی بر سنت های الهی هنوز محقق نشده و همچنان همان مبنای سازمانی و سیاسی که از گذشته باقی بود ادامه یافته و سیستم بروکراسی را رقم زدند.
وی در ادامه ضمن اشاره به خصوصیت های نظام حکمرانی مطلوب بیان نمود: نظام حکمرانی مطلوب باید مبتنی بر نگاه اجتماعی و نهادی باشد. ما باید مبنای پیشرفت و عدالت را در نظر گرفته و به عناصر اجتماعی دقت نماییم. افراد جامعه سرمایه اصلی هستند. اساس تربیت و برنامه ریزی باید با در نظر گرفتن تک تک این افراد باشد. متاسفانه از بعد دوران دفاع مقدس ما مردم را از صحنه تصمیم گیری و اداره حکمرانی کم کم خارج کردیم و از باورها و سنت های الهی فاصله گرفتیم که به اینجا رسیدیم. ما در عمل نشان دادیم که ربا در سیستم اقتصاد جنگ با خدا نیست. ما امروز نیازمند یک نوآوری اجتماعی هستیم. همان کاری که انقلاب را به پیروزی رساند.
رئیس مجلس افزود: ما باید فرهنگ دفاع مقدس را که مبتنی بر سنت های الهی بود پیش بگیریم و اندیشه مادی را کنار بگذاریم. نتیجه تفکر و مدیریت مبتنی بر سنت الهی، تکنولوژی و علوم مهندسی در صنعت هوا فضای کشور شده است و در مقابل نتیجه تفکر و مدیریت غلط صنعت خودروسازی کشور می باشد. اینها مصداق عینی است که نتیجه نوع نگاه مدیریتی و تفکری در کشور است. باید در نظریه پردازی ها به نوآوری اجتماعی دقت کنیم.
وی در ادامه ضمن اشاره به لزوم توجه به نوآوری اجتماعی بیان نمود: باید با نوآوری اجتماعی راهکارهای نو را پیدا کرده و برای مسائل و پدیده های نو راهکار بیابیم. اگر این گونه نگاه نماییم می توانیم یک تغییر بنیادی ایجاد نماییم. هم در حوزه ساختارها و هم در مسائل هنجاری و فرهنگی توجه به نوآوری اجتماعی ضروری می باشد، اما فناوری ابزار نوآوری می باشد و در بستر فناوری اجتماعی نوآوری اجتماعی هم رقم خواهد خورد. با عنایت به فناوری اجتماعی می توانیم در حکمرانی نوین همه ظرفیت های خویش را بسیج کرده و ساختارهایی منسجم را ایجاد نماییم. امروز کشورهایی در دنیا که دارای قدرت بوده و به دنبال قلدری هستند با استفاده از تکنولوژی های نوین فناوری اجتماعی را به طور جدی دنبال می کنند.
قالیباف خاطرنشان کرد: بعنوان مثال FATF که یک مبحث سیاسی است یک بسته فناوری می باشد. آنها یک فناوری در چارچوب FATF بوجود آورده و تمام سطوح جهانی، منطقه ای، محلی و فردی در حوزه اقتصاد، تجارت، واردات و بانکها را تحت سلطه خود درآوردند و در اقصا نقاط کشورها اقتصاد را دنبال کرده و به شکلی با نهادسازی به دنبال تحقق اهداف خود هستند. ما باید در حکمرانی نوین با رویکرد حضور مردم در صحنه حرکت نماییم و سازمان های ما باید به یک نهاد تبدیل گردد. در گام دوم انقلاب در حوزه علوم انسانی و اسلامی باید تمرکز ما بر کارآمدی دین در اداره جامعه باشد. بدینگونه دیگر نیازی به تبلیغ دین در تریبون و منبر هم نداریم. چون که ما در زندگی مادی و معنوی مردم یک ساماندهی مبتنی بر کارآمدی دین را رقم زده و جامعه ای ایده آل به منظور زندگی فراهم می نماییم که در راس آن دین قرار دارد. این بزرگترین تبلیغ برای دین است اما ما در این عرصه گرفتار ضعف هستیم.
وی در انتها بیان نمود: مجلس یکی از مهم ترین ارکان برای تحقق تحول در حکمرانی با قانونگذاری، سیاست گذاری و نظارت است. به تازگی در مرکز پژوهش های مجلس اصلاحات ساختاری انجام داده و در هیات امنای آن معاونت جدیدی در ارتباط با حکمرانی و مدیریت نوین بوجود آورده ایم. ما در آنجا در خدمت همه بزرگواران هستیم تا از نزدیک با نگاه مساله محور این مورد را دنبال کرده و صدمه شناسی لازم صورت گیرد. بدین ترتیب در گام دوم انقلاب شاهد تحقق حکمرانی نوین مبتنی بر دین خواهیم بود که زندگی مردم را از وضعیت موجود بهبود داده و خیلی از مشکلاتی که امروز مردم با آن روبرو هستند را می تواند حل کند.
منبع:

1400/09/28
12:18:30
5.0 / 5
746
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱