ابتکارهای سردار حسن تمامی نداشت

ابتکارهای سردار حسن تمامی نداشت

۲۱ آبان سالروز شهادت سردار حسن طهرانی مقدم پدر صنعت موشکی کشورمان در سال ۱۳۹۰ است. طهرانی مقدم از رزمندگان دوران دفاع مقدس بود که در پرونده جهادی اش، از تأسیس یگان ادوات و توپخانه ای تا تأسیس یگان موشکی سپاه آن هم در اوج دفاع مقدس به چشم می خورد.به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، روزنامه «جوان» در ادامه نوشت: در سالگرد شهادت این سردار رشید کشورمان، یادکردی از او و خدماتش به صنعت دفاعی کشورمان را پیش رو دارید.

گروه سرود انقلاب

حسن طهرانی مقدم سال ۱۳۳۸ در تهران متولد شد. بچه محله سرچشمه تهران، از آن دست بچه های مذهبی بود که از سنین کودکی به هیئات و اماکن مذهبی رفت و آمد می کرد و همراه برادرش علی در مسجد زینب کبری (س) زیر نظر آیت الله سیدعلی لواسانی امام جماعت مسجد تعالیم دینی را می آموختند. آنها در این مسجد گروه سرودی راه انداختند که بعدها هسته اصلی گروه سرودی بود که در روز ۱۲ بهمن ۵۷ در فرودگاه مهرآباد به مناسبت آمدن حضرت امام به اجرای برنامه پرداختند.

برادر شهید

شاید کمتر کسی بداند که سردار حسن طهرانی مقدم، یک برادر شهید به نام علی دارد که از نوجوانی همراه یکدیگر وارد جریان انقلاب شدند و پس از پیروزی انقلاب هر دو به جبهه های جنگ پیوستند. علی سه سال از حسن کوچک تر بود. او سال ۱۳۴۱ مصادف با روز شهادت حضرت علی (ع) در محله سرآسیاب دولاب به دنیا آمد و ۱۸ آبان ۱۳۵۹ مصادف با ظهر عاشورا در حالیکه تنها ۱۸ سال سن داشت در جبهه سوسنگرد به شهادت رسید. شاید اگر علی در همان ماه اول جنگ به شهادت نمی رسید، حالا از او هم بیشتر یاد می شد. پیکر علی در قطعه ۲۱ گلزار شهدای بهشت زهرا (س) تهران به خاک سپرده شده است.

تأسیس یگان توپخانه

از پاییز ۱۳۶۰ در حالیکه یک سال از شروع جنگ گذشته بود، افرادی، چون شهید حسن طهرانی مقدم به این نتیجه رسیدند که باید آتش تهیه نیروهای سپاه را که آن موقع بیشتر خمپاره بود در یک مرکز هماهنگ سازی کنند. بر همین مبنا «فرماندهی آتش های پشتیبانی» یا «مرکز تطبیق های آتش» را بنیانگذاری کردند. سپس با انجام عملیات فتح المبین که تعداد قابل توجهی از توپخانه دشمن سالم به دست رزمندگان افتاد، نخستین قدم ها برای تشکیل یگان توپخانه در سپاه توسط شهیدان حسن طهرانی مقدم و حسن شفیع زاده برداشته شد. درصورتیکه سی ام فروردین ۱۳۶۱، رحیم صفوی، در پایگاه گلف اهواز (محل قرارگاه مرکزی کربلا) طی حکمی حسن طهرانی مقدم را بعنوان مسئول تطبیق آتش های توپخانه و خمپاره های سپاه به فرماندهان قرارگاه های قدس، نصر، فجر و منطقه ۸ معرفی نمود.

تشکیل یگان موشکی

در سال ۱۳۶۳ وقتی رفیق دوست به کشور سوریه سفر کرد و حافظ اسد - رئیس جمهوری سوریه - آموزش به کارگیری موشک به برخی از نیروهای ایرانی را متعهد شد و رئیس جمهور لیبی، برای تحویل تعداد محدودی موشک «اسکادبی» همراه با تجهیزاتش به جمهوری اسلامی ایران قول همکاری داد، کمتر کسی فکرش را می کرد که ایران یک روز بتواند خودش در تولید انواع موشک ها خودکفا شود، اما بعد از آنکه حسن طهرانی مقدم در مهر ۱۳۶۳ حکم تشکیل یگان موشکی سپاه را تحویل گرفت و توپخانه را به شفیع زاده سپرد، با چنان قدرتی کار را ادامه داد که حدود دو دهه بعد، ایران خویش را بعنوان یکی از قدرت های برتر موشکی منطقه معرفی نمود. کار به جایی رسید که طهرانی مقدم نخستین قدم ها برای موشک نقطه زن را برداشت هرچند شهادتش در ۲۱ آبان ۱۳۹۰ سبب شد خیلی از طرح هایش نیمه تمام بمانند، اما راهی که او با قدرت آغاز کرده بود در زمان شهادتش آنچنان نهادینه شده بود که همرزمان طهرانی مقدم بعدها خیلی از طرح های وی را جامه عمل پوشاندند؛ حالا حتی بدبین ترین دشمنان هم به قدرت موشکی ایران اذعان دارند و مقابل دانش جوانان ایرانی در این صنعت، سر تعظیم فرود می آورند.
1400/08/21
13:35:40
5.0 / 5
756
تگهای خبر: خدمات , روزنامه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱