پیام رئیس موزه هنرهای معاصر تهران برای درگذشت ایران درودی

پیام رئیس موزه هنرهای معاصر تهران برای درگذشت ایران درودی

راستابلاگ: رئیس موزه هنرهای معاصر تهران با انتشار متنی درگذشت ایران درودی هنرمند نقاش را تسلیت گفت.


به گزارش راستابلاگ به نقل از روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران، آقایی در این متن نوشته است: باآنکه ایران دَرّودی در فضای هنرهای دیداری بالید و شناخته شد ولی محدود به آن نماند. آشنایی و ارتباط گسترده ی او با ادبا و شعرای ایرانی و فرانسوی همینطور علاقه ی وافر درونیَش به عرفان؛ از وی انسانی چند ساحتی ساخته بود؛ ازاین رو مخاطب به هنگام مواجه با آثارش، در همان برخورد نخست، با اثری سوررئالیستی مواجه می شود که گویی با آنچه که از سوررئالیسم می شناخته متفاوت است؛ شاعرانگی و سکوت، مخاطب را دربرمی گیرد و آنات عرفان شرقی، خویش را می نمایاند.
رئیس موزه هنرهای معاصر تهران در ادامه این متن نوشته است: درودی با بهره مندی از معرفتی درونی، برای خود رسالتی فرهنگی و اجتماعی قائل بود که تلاقی این رسالت با توانایی هایش در هنر و ادراک ویژه اش از هستی، زندگی و مرگ همینطور ادبیات ایران و جهان در کنار باور به رسالت خود، از او انسانی "فرهنگ مند" ساخته بود. استقبال عموم مردم از او، سخنان و روش نگرشش طی سالهای اخیر که مبتنی بر جوهره ی "در فاصله ی دو نقطه" بود، نشان داد که رسالت دنیوی خویش را به نیکی به فرجام رسانده است.
بر این باورم که درک عمیق او از انسان و رسالتش در این دنیا، موجد رهیافتی شده بود که به همزیستی با مرگ نائل آمده بود و تلاش داشت این ادراک را با زبانی ساده به فهم عمومی درآورد. هرگاه در میان گفتگوها، شوقش به منظور زندگی را در عین پذیرش مرگ می دیدم، این بیت از جلال الدین محمد بلخی به ذهنم متبادر می شد:
مرگ اگر مرد است گو نزد من آی
تا در آغوشش بگیرم تنگ تنگ

روحش قرین رحمت و آرامش
منبع:

1400/08/08
09:17:34
5.0 / 5
997
تگهای خبر: زندگی , فرهنگ , گفتگو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان راستابلاگ