تعیین تكلیف ۱۲ طرح كلان ملی از ۴۸ طرح، واگذاری بخشی از اختیارات شورای عتف به كارگروه های استانی

تعیین تكلیف ۱۲ طرح كلان ملی از ۴۸ طرح، واگذاری بخشی از اختیارات شورای عتف به كارگروه های استانی

به گزارش راستابلاگ دبیر كل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینكه تابحال از ۲۰ طرح كلان ملی ۱۲ طرح تعیین تلكلیف شده و در حال اجرا می باشد، اظهار داشت: شیوه نامه تصویب طرح های كلان ملی برای اعضای كمیسیون دائمی شورای عتف ارسال خواهد شد تا اعضا پیشنهادات خویش را در این زمینه اعلام كنند.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، دكتر مسعود برومند در حاشیه جلسه كمیسیون دائمی شورای علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) در جمع خبرنگاران دریافت مصوبه كمیسیون دائمی شورای عتف برای واگذاری بخشی از اختیارات دبیرخانه این شورا را از موضوعات مطرح در این نشست ذكر كرد و خاطرنشان كرد: بر طبق این مصوبه بخشی از اختیارات دبیرخانه این شورا در زمینه بررسی پروژه هایی كه در قابل ماده ۵۶ قانون اساسی (اختصاص یك درصد از اعتبارات دستگاه ها به امر پژوهش) تعریف می شوند، به كارگروه های آموزش و پژوهش استان ها واگذار می شود.
وی افزود: بر طبق این مصوبه كارگروه های استانی باید نظرات خویش را در زمینه این پروژه ها در مدت ۴۸ ساعت به دبیرخانه شورای عتف عرضه كنند.
برومند با اشاره به اینكه در زمان مشخصی بخشی از اختیارات این دبیرخانه به كارگروه های آموزش و پژوهش استان ها واگذار می شود، اظهار نمود: این اقدام علاوه بر آنكه تصویب طرح ها را كوتاه تر می كند، در زمینه واگذاری اختیارات فرهنگ سازی خواهد شد و كارها با سهولت بیشتری صورت می گیرد ضمن آنكه دبیرخانه نظارت های دقیق تری خواهد داشت.
دبیر كل شورای عتف، بررسی آخرین وضعیت بند "ط" تبصره "۹" قانون بودجه سال ۱۳۹۷ كل كشور، را از دیگر موضوعات مطرح در این نشست نام برد و اضافه كرد: هم اكنون ما در زمینه تعداد طرح هایی كه بر طبق این قانون قرار داده شده است و میزان مبالغی كه دستگاه ها واریز كرده اند مشكلاتی داریم كه در این نشست در این زمینه بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
به قول وی بر مبنای بند "ط" تبصره ۹، شركت های سود ده، بانك ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت مكلف هستند در اجرای تكالیف قانونی مربوط، حداقل ۴۰ درصد از هزینه امور پژوهشی خویش را در مقاطع سه ماهه به میزان ۲۵ درصد به حساب خاصی نزد خزانه داری كل كشور واریز نمایند تا در جهت حل مسائل و مشكلات خود از راه توافقنامه با دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و جهاد دانشگاهی و در چارچوب طرح های كاربردی، عناوین رساله های تحصیلات تكمیلی، طرح های پسادكتری و طرح های تحقیقاتی دانش آموختگان تحصیلات تكمیلی غیر شاغل به مصرف برسانند.
معاون وزیر علوم با اشاره به اینكه در این نشست همینطور در مورد شیوه نامه تصویب طرح های كلان ملی بحث و تبادل نظر شد، توضیح داد: شیوه نامه تصویب طرح های كلان ملی باید دقیق تر باشد از این رو در این نشست موضوعاتی در زمینه فرآیند اجرا و تغییرات آن مطرح و قرار شد شیوه نامه تصویب این طرح ها برای اعضای كمیسیون دائمی شورای عتف ارسال و اعضا پیشنهادات خویش را در این زمینه اعلام كنند.
وی افزود: در این نشست در مورد طرح "ذخیره سازی گاز" گزارشی عرضه شد. این پروژه كلان با شركت ملی گاز در حال اجرا و پیشرفت خوبی داشته است.
به قول معاون پژوهشی وزارت علوم برنامه های اجرایی و بودجه آن مشخص شده است و باید گزارش عملكرد آن برای تأیید نهایی به شورای عالی عتف ارسال شود.
برومند از ادامه دو طرح كلان ملی با حمایت صندوق نوآوری و شكوفایی اطلاع داد و اظهار داشت: از آنجایی كه برای دریافت حمایت های صندوق شكوفایی و نوآوری این دو طرح در چارچوب شركت های دانش بنیان فعالیت كنند از این رو پیگیری هایی صورت گرفته و گزارش آن در این نشست عرضه شد.
به قول وی ۶ طرح كلان در حوزه دفاعی تعریف شده است كه در این نشست نماینده وزارت دفاع اعلام نمود كه اعتبارات این طرح ها در بودجه سال ۹۸ این دستگاه در نظر گرفته شده است.
برومند افزود: از ۴۸ طرح كلان ملی ۲۰ طرح كلان ملی برای ادامه پیشرفت تأیید شدند كه از این تعداد ۶ طرح با حمایت وزارت دفاع در حال اجرا می باشد، ۳ طرح كلان اجرایی شده، ۲ طرح كلان مشمول حمایت VC ها خواهد شد و یك طرح از جانب شركت ملی گاز در حال اجرا می باشد.
وی خاطرنشان كرد: ۸ مورد دیگر از این ۲۰ طرح كلان ملی تأیید شده باید مورد بررسی قرار گیرند.
برومند بررسی آئین نامه ها و عملكرد مناطق ویژه علم و فناوری را آخرین دستور این جلسه ذكر كرد و افزود: مشكلاتی در عملكرد این مناطق وجود دارد كه در این نشست پیشینه و عملكرد آنها مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد در جلسه آتی كمیسیون دائمی شورای عتف كه در سال آینده برگزار می گردد در مورد تغییراتی كه در این مناطق باید صورت گیرد، بررسی های بیشتری صورت گیرد.1397/12/16
13:25:24
5.0 / 5
5065
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان راستابلاگ