گفت وگو با تهیه كننده محكومین۲

پرونده های واقعی درام ندارند!

پرونده های واقعی درام ندارند!

به گزارش راستابلاگ تهیه كننده سریال «محكومین ۲» درباره تاثیر فصل اول این سریال در فرهنگ سازی مجازات جایگزین حبس اظهار داشت: ما با كارشناسان قوه قضاییه صحبت كردیم و گفتند كه پارسال میزان صدور مجازات جایگزین حبس رشد بهتری داشته اما به نظرم هنوز در گام اول هستیم و جامعه با این مساله آشنا نشده است.


بهروز مفید در گفتگو با ایسنا درباره سریال «محكومین ۲» كه به كارگردانی سید جمال سید حاتمی در حال ساخت است، اظهار داشت: این سریال در ۴۰ قسمت تولید می شود كه ۲۲ قسمت آن تصویربرداری شده است. ما در فصل اول این سریال بر مبحث مجازات جایگزین حبس متمركز بودیم و در این فصل در كنار این موضوع، بحث بحران خانواده را مطرح كردیم چونكه این سریال ۴۰ قسمتی است و ظرفیت دارد كه به هر دو مبحث پرداخته شود.
او با اشاره به مبحث بحران خانواده كه در این سریال مطرح خواهد شد، بیان كرد: ما در این فصل به كشمكش هایی كه در خانواده پیش می آید و فضای طلاق وارد می شویم. برخی از مسائلی كه منجر به طلاق شده ناهنجاری هایی است كه امكان دارد در خانواده وجود داشته باشد.
این تهیه كننده در پاسخ به این پرسش كه آیا برای داستان های این سریال از پرونده های واقعی استفاده شده است، اظهار داشت: متأسفانه پرونده های واقعی درام لازم را به قصه نمی دهد بنابراین از آنها استفاده نكردیم؛ البته بیشتر از ۲۰۰۰ پرونده برای این سریال خوانده و از متخصصانی هم استفاده شد اما وقتی پرونده ای به طلاق می انجامد به جزئیات مشكل وارد نمی گردد مگر اینكه موضوعاتی مانند اعتیاد و … باشد؛ ازاین رو این مسائل به ما درام نمی دهد. همینطور مجازات جایگزین حبس هم كه در ایران اجرا می شود شامل درختكاری و حفظ حدیث و آیه است كه به ما داستان و درام نخواهد داد. ما داستان این سریال را مبتنی بر ناهنجاری اجتماعی و همراه با تخیل نویسنده پیش بردیم.
مفید در پاسخ به این پرسش كه آیا از مشاورانی برای داستان های «محكومین ۲» بهره برده اند، بیان كرد: ما از دو یا سه مددكار اجتماعی، دو یا سه قاضی و حقوقدان برای ساخت این سریال بهره بردیم تا طرح موضوعات این سریال از بستر واقعی خارج نباشد. تلاش كردیم داستانی كه نوشتیم در قالب شرایط اجتماعی و قوانین حفظ شود.
او افزود: به علت تجربه ام در خارج از كشور بحث مجازات جایگزین حبس برایم جالب بود اما در سال ۹۰ در ایران به قانون تبدیل نشده بود ازاین رو طرح سریال من مكان و زمان نداشت. زمانی كه طرح را در سازمان صداوسیما مطرح كردم، استقبالی صورت نگرفت و دو شبكه هم طرح را رد كردند اما در نهایت شبكه یك در مقطعی كه مجازات جایگزین حبس به قانون تبدیل شد، طرح من را پذیرفت. من این برداشت را از شرایط اجتماعی خارج از كشور داشتم و تلاش كردم فرهنگ سازی شود وقتی در ایران هم قانون شد، به هدف من كمك كرد.
این تهیه كننده اظهار داشت: قوه قضائیه خوشحال شد كه این فرهنگ سازی را صداوسیما بدون سفارش انجام داده است.
او افزود: فردی كه مجازات جایگزین حبس می گیرد، پروسه دادرسی طولانی تری دارد و پرونده اش باز می ماند. همینطور باید یك مددكار بر پرونده او نظارت داشته باشد؛ البته به علت تراكم بیش از حد سیستم قضائی و عدم فرهنگ سازی، اتفاقی كه باید در این حوزه رخ می داده، عملی نشده است. قوه قضائیه بعد از پخش فصل اول سریال محكومین كتابی به همین نام منتشر نمود و فیلم نامه سریال را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. همینطور میان قضات مسابقه گذاشت كه نظرات خویش را بگویند چون قوه قضائیه تمایل زیادی به این مساله دارد.
بهروز مفید درباره تأثیر مثبت مجازات جایگزین حبس در جامعه اظهار داشت: مجازات جایگزین حبس سبب می شود كه هزینه و تعداد زندانیان در زندان كم شود و همینطور فرهنگی كه روی زندانی نورسیده می گذارد از بین برود.
تهیه كننده سریال «محكومین» افزود: تصویربرداری این سریال در اواخر خرداد ماه سال آینده تمام می شود و در هر قسمت پنج یا شش بازیگر ایفای نقش می كنند بنابراین حدود ۵۰۰ بازیگر داریم. ما مجبوریم تمام سنین را یك مرتبه دور بزنیم و سعی كردیم بازیگر تكراری نداشته باشیم كه این مساله برای ما مشكل بوجود می آورد. تنها بازیگر ثابت ما نازنین فراهانی است كه نقش مددكار را ایفا می كند.1397/12/06
14:29:11
5.0 / 5
5176
تگهای خبر: فرهنگ , كتاب , مسابقه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳