هواپیماهای مسافربری در معرض خطر تشعشع كیهانی قرار دارند

هواپیماهای مسافربری در معرض خطر تشعشع كیهانی قرار دارند

پژوهشگران می گویند، قرار گرفتن هواپیماها در ارتفاعات می تواند مکانی خطرناک برای انسان ها باشد.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک مطالعه جدید انتشار یافته در مجله Eos نشان میدهد که مردم برای قرار گرفتن در معرض سطوح خطرناکی از تابش کیهانی، لازم نیست حتما جو زمین را ترک کنند، بلکه هوای خطرناک فضایی می تواند حتی هنگام پرواز با هواپیماهای مسافربری نیز آنها را در معرض خطر قرار دهد.
پژوهشگران تأثیر تابش کیهانی را در مسافرت هوایی شبیه سازی کردند و تمرکز اصلی آنها بر مسیرهای شلوغ اقیانوس اطلس شمالی بود. شبیه سازی آنها مسیرهای واقعی را دنبال می کند که هواپیماها در آنها پرواز می کنند و تخمین زدند که دوزهای تابشی که در صورت برخورد با طوفان شدید تشعشع جوی روی هواپیما تجمع می یابد، بسیار زیاد است.
پژوهشگران می گویند: این شبیه سازی مقالات قبلی را تأیید می کند و نشان میدهد که طوفان های شدید تشعشعی می توانند مسافران و خدمه هواپیما را در معرض دوزهای تشعشع بالاتر از حد توافق شده و مجاز بین المللی قرار دهند.
پژوهشگران این طوفان های کیهانی را ذرات انرژی خورشیدی خواندند و دریافتند که طی این طوفان ها، مسافران در معرض تابش کیهانی خطرناک قرار می گیرند.
ذکر این نکته لازم است که بدن انسان هر روز اشعه های مختلف را به خود جذب می کند، اما با این وجود، هنگام مسافرت در ارتفاعات، انسان در معرض سطح بالاتری از اشعه قرار می گیرد، چونکه جو نمی تواند آنرا مسدود کند. البته تا زمانی که رویداد شدید آب و هوایی و طوفان خورشیدی شدیدی وجود نداشته باشد، احیانا قرار گرفتن در معرض آن ناچیز است.
با این وجود این مطالعه یک شاخص مهم را برای توسعه دهندگان هواپیماها و جت ها در هنگام مهندسی هواپیماهای خود برجسته می کند تا برای اطمینان از ایمنی مسافران و تجهیزات الکترونیکی در حوادث شدید آب و هوایی اقدامات لازم را انجام دهند.1400/03/03
20:51:17
5.0 / 5
1123
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳