در مطالعات جدید بررسی شد

تاثیر داروی ضدانگل برای جلوگیری از عفونت ریوی كووید-۱۹

تاثیر داروی ضدانگل برای جلوگیری از عفونت ریوی كووید-۱۹

برمبنای مطالعات جدید، یک داروی ضد انگلی که بطور معمول برای درمان بیماران مبتلا به کرم نواری (بیماری آلوده شدن لوله گوارش با کرم نواری ) مورد استفاده قرار می گیرد، ممکنست بتواند از ایجاد آسیب ریوی در اثر کووید-19 جلوگیری کند.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، پژوهشگران تحت حمایت بنیاد قلب بریتانیا با بهره گیری از فناوری رباتیک، بیش از سه هزار داروی تایید شده را برای مقابله با کروناویروس جدید بررسی کردند.
کووید-۱۹ از نوعی پروتئین برای ادغام سلول های آلوده با سایر سلول ها استفاده می نماید. پژوهشگران دریافتند داروی نیکلوزاماید می تواند راه این پروتئین را مسدود کند و همین طور موجب کاهش مرگ سلول ها شود.
پژوهشگران حالا قصد دارند تا آزمایش انسانی این دارو را انجام دهند تا فواید محافظتی این دارو برای درمان بیماران واقعی مشخص شود.
متین آوکران(Metin Avkiran) مدیر حوزه پزشکی و قلب شناس مولکولی در بنیاد قلب بریتانیا می گوید: افرادی که گرفتار بیماریهای قلبی و عروقی هستند بیشتر در معرض مبتلاشدن به نوع شدید کووید-۱۹ هستند. او اضافه کرد: ما متعهد شدیم که از محققانمان برای یافتن روش های درمانی جدید حمایت نماییم.
در این تحقیقات نه فقط فرایندی که با آن ویروس سلول های ریه را تخریب می کند مشخص شد بلکه راهی برای توقف این پروسه نیز یافت شده است.
تحقیقات بیشتری لازم است تا فواید این دارو برای درمان بیماران کووید-۱۹ مشخص شود و اینکه آیا این درمان می تواند فرایندهای خطرناک دیگری که در سایر سلول ها رخ می دهد و موجب ایجاد لخته ی خون می شود را متوقف نماید یا خیر. این اتفاق معمولا در نوع شدید کووید-۱۹ رخ می دهد.
در مطالعات قبلی پژوهشگران کالج کینگ لندن (King's College London) ریه ۴۱ فردی که در اثر این بیماری جان خودرا از دست داده بودند بررسی کردند.
آنها متوجه شدند در ۹۰ درصد موارد سلول های ریه از حد طبیعی خود بزرگ تر هستند در حقیقت سلول ها با یکدیگر ادغام شده بودند و تشکیل یک سلول بزرگ آلوده داده بودند.
حالا مائورو گیاجا (Mauro Giacca)، متخصص قلب و عروق کالج کینگ لندن و همکارانش دریافتند که این ادغام سلولی مخرب توسط یک پروتئین سنبله که بر روی سطح خارجی اجزاء سارس-کوو-۲ قرار دارد رخ می دهد.
ویروس با اتصال پروتئین سنبله خود به گیرنده ی ACE-۲ سلول که برای ورود به سلول استفاده می شود به آن حمله می کند.
سلول بعد از آلوده شدن آغاز به تولید پروتئین هایی مشابه ویروس روی سطح خود می کند و پروتئینی به نام "TMEM۱۶" را فعال می کند که موجب اتصال سلول آلوده به سلول های دیگر در نزدیکی آن می شود.
این مکانیسم زمانی کشف شد که پژوهشگران سه هزار داروی موجود را برای کاهش ادغام سلولی بررسی می کردند و دریافتند نیکلوزامید که می تواند "TMEM۱۶" را مسدود کند می تواند به کاهش ادغام سلولی کمک نماید و همین طور موجب کاهش از میان رفتن سلول ها در اثر بیماری شود.
نتیجه ی این تحقیقات در مجله ی Nature به چاپ رسیده است.1400/01/19
22:57:56
5.0 / 5
984
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان راستابلاگ