پیام نویسنده اقتصاد سیاسی جهانی به فارسی زبانان

پیام نویسنده اقتصاد سیاسی جهانی به فارسی زبانان

راستابلاگ: نویسنده کتاب «اقتصاد سیاسی جهانی» از انتشار ترجمه فارسی این اثر ابراز خرسندی کرد و گفت در این کتاب سعی شده است تا بدون تحمیل هیچ رویکرد نظری خاصی، نظریات جایگزین به مخاطب معرفی شود.


به گزارش راستابلاگ به نقل از روابط عمومی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، جان رونهیل، استاد دانشگاه‌ اترلو در پیامی ویدئویی که در اختیار این سازمان قرار داده، اظهار نمود: «سلام گرم خویش را از شهر واترلو به شما می فرستم.»
نویسنده کتاب «اقتصاد سیاسی جهانی» در این پیام ضمن قدردانی از الهه نوری و محمدعلی موسوی بابت ترجمه این کتاب، از قرار گرفتن اثرش در اختیار مخاطبان فارسی زبان ابراز خرسندی کرد.
او افزود: ۲۰ سال پیش بود که من برای نخستین بار با انتشارات دانشگاه آکسفورد درباره گردآوری این کتاب صحبت کردم. تابحال شش ویراست از این کتاب انتشار یافته و این اثر پیشتر به زبان های چینی، یونانی، ایتالیایی و لهستانی هم ترجمه شده است که فکر می کنم از محبوبیت کلی آن حکایت دارد.
رونهیل در تشریح اهداف تدوین این کتاب اشاره کرد: هدف اول عبارت بود از گرد هم آوردن تعدادی از محققان که همگی چهره هایی مطرح در حوزه های مربوطه‌ی خودشان هستند. آنها فصل هایی را بطور اختصاصی برای این کتاب نوشتند. بخش اعظم کتاب های ویراستاری شده در حوزه‌ی ما، شامل مقالاتی بود که قبلا به چاپ رسیده اند اما بر خلاف این روند، این کتاب محتوایی کاملاً اصیل دارد که منحصراً در امتداد هدف کتاب طراحی شده است.
او اضافه کرد: ما تولید کتابی را آغاز کردیم که برای دانشجویان چالش برانگیز باشد؛ کتابی که نه فقط اطلاعات اساسی و محوری درباره حوزه های مختلف اقتصاد سیاسی جهانی را فراهم آورد، بلکه رویکردهای نظری معاصر را به آنان معرفی نماید. با این وجود، هیچ تلاشی به عمل نیامد که یک رویکرد نظری مشخص تحمیل شود. می خواستیم نظریات جایگزین را به دانشجویان معرفی نماییم و آنان را به چالش بکشیم تا یک یا چند موردی را انتخاب کنند که از نظرشان قانع کننده ترین هستند.
این استاد اقتصاد سیاسی بیان کرد: برای مثال می خواستیم دانشجویان را به تفکر در این زمینه واداریم که چرا تعدادی از گروه ها از منظر داخلی از آزادسازی اقتصادی طرفداری می کنند و برخی دیگر خواستار حمایت گرایی هستند؟ چرا نظام مالی بیش ازپیش در معرض بحران های بدهی قرار گرفت؟
رونهیل اشاره کرد: کتاب حول مضمون جهانی شدن سازماندهی شده است. ثابت شده که این مضمون، موضوعی پایسته است و موضوعیت داشتن آن امروز به همان اندازه ای است که قبلاً زمانی که برای نخستین بار در کتاب عنوان شد، بود. در سالهای اخیر شاهد عکس العمل شدید ضدجهانی شدن همراه با رشد پوپولیسم بوده ایم؛ همان گونه که در دولت ترامپ در ایالات متحده و در تصمیم بریتانیا برای خروج از اتحادیه‌ی اروپا مشاهده شد.
او بیان کرد: در خیلی از نقاط جهان، بیماری همه گیر کووید-۱۹ باعث شده است که دولت ها امنیت اقتصادی ملی را در اولویت قرار دهند. هنوز نمی دانیم که آیا این امر به معکوس سازی جهانی شدن منجر می شود؛ مسأله ای که برای مثال بوسیله مشارکت کل تجارت بین الملل در اقتصادهای ملی سنجیده می شود. مسلماً بنظر می رسد که این امر منجر به تضعیف تعهد در قبال قوانین بین المللی تجارت شده باشد.
نویسنده کتاب «اقتصاد سیاسی جهانی» در آخر اظهار داشت: این کتاب درصدد است تا این موضوعات را بطور عمیق پوشش دهد و در نتیجه، کتابی حجیم با ۱۴ فصل است. ترجمه کردن کتابی با این حجم یک کار عظیم است بنابراین اجازه دهید صحبت هایم را با قدردانی مجدد از همه زحمات الهه نوری و محمدعلی موسوی به انتها ببرم.
ترجمه فارسی «اقتصاد سیاسی جهانی» نوشته جان رونهیل بتازگی روانه بازار نشر شده است. این کتاب در ۱۰۱۲ صفحه، قطع وزیری و با قیمت ۲۰۰ هزار تومان توسط سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی انتشار یافته است. علاقه مندان برای تهیه این اثر می توانند به فروشگاه سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی به آدرس تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان فلسطین و چهارراه ولیعصر (عج)، کتاب فروشی شانزده و همین طور سایر فروشگاه های این سازمان مراجعه کنند یا با شماره تلفن ۰۲۱۶۶۴۸۷۶۲۵ تماس بگیرند.
منبع:

1400/01/18
23:44:30
5.0 / 5
1176
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱