تغییر كاربری ۹ بنای تاریخی گیلان برای تبدیل به هتل بوتیك

تغییر كاربری ۹ بنای تاریخی گیلان برای تبدیل به هتل بوتیك

به گزارش راستابلاگ از گیلان هتل بوتیک ها از نظر اقتصادی در صنعت توریسم اهمیت قابل توجهی دارد که موارد خیلی از جمله زمینه تاریخی و فرهنگ محلی را در نظر می گیرند؛ بنای تاریخی «قندچی» در لاهیجان، «خانه نصرت رحمانی» و بنای تاریخی «حنانی ها» و بنای تاریخی «راهنما» و پنج بنای تاریخی دیگر در داخل بافت تاریخی رشت همچون بناهایی هستند که با هدف تبدیل به هتل بوتیک، اقامتگاه سنتی، رستوران و... تغییر کاربری شدند.


«هتل بوتیک» شکل جدیدی از اقامتگاه های توریستی که بتازگی رونق پیدا کرده، از نظر اقتصادی در صنعت گردشگری اهمیت قابل توجهی دارد و در روند ساخت اقامتگاه همگام با سلیقه گردشگران حرکت می کند. برای تمامی گردشگران به ویژه توریستهای خارجی، اقامتگاه از اهمیت ویژه ای برخوردارست این هتل بوتیک ها که مورد استقبال توریستهای خارجی قرار گرفته دارای خاصیت های منحصر به فردی هستند.
راه اندازی هتل بوتیک ها با کارکردهای مختلف با رویکرد تاریخی- فرهنگی در بناهای باقی مانده از چند سده اخیر مانند خانه ها و کاروانسراها با هدف ترویج فرهنگ کشور، هدف اصلی ایجاد اینگونه اقامتگاه هاست.
رویکرد هتل بوتیک ها فرآیندی اکتشافی است که موارد خیلی از جمله زمینه تاریخی و فرهنگ محلی را در نظر می گیرند. تقابل سنت و مدرنیته خصوصاً در ایران، خیلی از ابعاد زندگی به ویژه معماری را تحت تاثیر قرار داده است. در هتل بوتیک ها توجه خاصی به معماری مدرن، فرهنگ، سنت و اقلیم می شود. همین طور باتوجه به تکنولوژی و علم روز و باتوجه به نیازهای میهمان، ارتباط و تعاملی کارساز میان فرهنگ ها ایجاد می شود.
ولی جهانی، معاون میراث فرهنگی گیلان در گفت و گو با ایسنا، در تعریف هتل بوتیک اظهار نمود: ساختمان نه چندان بزرگ، موقعیت مکانی مناسب، نمای ظاهری دلنشین و دکوراسیون مدرن، کمتر بودن قوانین دست و پاگیر، اهمیت دادن به غذا و نوشیدنی، محیط آرام و غیره از خاصیت های هتل بوتیک می تواند باشد.
وی اضافه کرد: ایجاد محیط صمیمانه، اختصاصی، شهری و مدرن که معمولا در محله های پر رفت و آمد شهری یا گاهی در ساختمان های تاریخی بازسازی شده که در امتداد جذب همزمان بازدیدکننده و میهمان صورت می پذیرد از اهداف هتل بوتیک می باشد.
معاون میراث فرهنگی گیلان درباب طراحی هتل بوتیک اظهار داشت: معماری و طراحی هتل بوتیک ها ساده با بهره گیری از مصالح بومی منطقه و البته در خانه های تاریخی با حفظ اصالت معماری بنا انجام می شود به شکلی که مرمت ساختمان بر معماری قالب گذشته آن، اثر سوء نداشته و به اصطلاح شالوده بنا حفظ شود.
جهانی افزود: بااینکه که استفاده از مصالح و وسایل مدرن در داخل ساختمان علاوه بر معماری سنتی ظاهر و نمای ساختمان تا حدود زیادی می تواند بر جذب گردشگران و میهمانان بیفزاید. سیاست اداره کل میراث فرهنگی حفظ بناهای تاریخی و تبدیل آنها(با تغییر کاربری) به موزه، مراکز سنتی گردشگری و اقامتی همچون هتل بوتیک می باشد که در این راستا علاوه بر نظارت و مشاوره به تناسب مساحت، وضعیت بنا و غیره نسبت به ارائه تسهیلات به متقاضیان و بهره برداران اقدام خواهد شد.
وی در پاسخ به این پرسش که چه تعداد هتل بوتیک در گیلان داریم؟ اشاره کرد: در استان گیلان از شروع سال قبل با بهره مندی از ظرفیت سرمایه گذاران مبادرت به احیای بناهای تاریخی با کاربری هتل بوتیک اقدام شده که در این راستا بنای تاریخی شیرازی موسوم به «خانه نصرت رحمانی» واقع در پیرسرای رشت در حال احیا و تبدیل آن به هتل بوتیک توسط مالکین است.
جهانی افزود: ساماندهی بنای مذکور، پاک سازی آن و تهیه طرح مرمت بنا و... همچون اقداماتی بوده که تا حالا انجام شده و هم اکنون حدود ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته، تسهیلات مالی برای این بنا از طرف معاونت سرمایه گذاری در نظر گرفته شده و مورد تایید قرار گرفته و روند معرفی سرمایه گذار به بانک جهت دریافت تسهیلات بانکی طی شده، زمان بندی پروژه به مدت یکسال در نظر گرفته شده که انشالله. در سالجاری به بهره برداری می رسد.
معاون میراث فرهنگی گیلان افزود: بنای تاریخی «حنانی ها» واقع در داخل بافت تاریخی رشت دومین بنای تاریخی است که احیای این بنا و تبدیل آن به هتل بوتیک توسط سرمایه گذار با مشارکت اداره کل میراث در دست اقدام بوده و تا حالا بیش از ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. پاکسازی، رفع خطر بنا، مرمت بخش های لطمه دیده و... انجام شده و کلیه کارهای مربوط به پرداخت تسهیلات بنا توسط معاونت سرمایه گذاری انجام شده و به زودی جهت دریافت تسهیلات به بانک معرفی خواهند شد، زمان بندی این پروژه تا بهره برداری به بوتیک هتل به مدت ۱۰ ماه بوده است.
وی با اعلان اینکه بنای تاریخی «قندچی» در لاهیجان همچون بناهای دیگری است که مقرر شده به هتل بوتیک تبدیل شوند، اشاره کرد: بنای تاریخی «راهنما» در رشت و پنج بنای تاریخی دیگر در داخل بافت تاریخی رشت همچون بناهایی هستند که با هدف تبدیل به هتل بوتیک، اقامتگاه سنتی، رستوران و... تغیر کاربری شدند و هرکدام از آنها ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.1400/01/08
11:56:12
5.0 / 5
1282
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳