پس از لغو پرتاب روز گذشته

استارلینك بیستم صبح سه شنبه پرتاب خواهد شد

استارلینك بیستم صبح سه شنبه پرتاب خواهد شد

یک موشک اسپیس ایکس(SpaceX) مجموعه ی دیگری از ماهواره های استارلینک(Starlink) را صبح فردا(سه شنبه) به فضا خواهد برد.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، اسپیس ایکس می گوید: موشک فالکون ۹ تنها ۹۰ ثانیه با پرتاب فاصله داشت تا ۶۰ ماهواره ی استارلینک را از مجتمع پرتاب ۳۹ پایگاه فضایی کندی در کیپ کاناورال(Cape Canaveral) فلوریدا به فضا ببرد اما به صورت خودکار این پرواز متوقف گردید.
اندی تران(Andy Tran) ناظر تولید اسپیس ایکس در طول پخش زنده ی این پرتاب اظهار داشت: به صورت کلی موشک و محموله ی همراه آن در وضعیت خوبی قرار دارند و فرصت مناسب برای پرتاب در تاریخ ۱ مارس(۱۱ اسفند) ساعت ۲۰: ۱۵ منطقه زمانی شرقی( ۴: ۴۵ دقیقه صبح سه شنبه به وقت تهران) خواهد بود.
این پرتاب را می توانید از سایت اسپیس در ساعت ۲۰ منطقه زمانی شرقی(۴: ۳۰ صبح تهران) و همینطور در سایت اسپیس ایکس به صورت زنده دنبال کنید.
لغو پرتاب روز یکشنبه آخرین تاخیری است که مأموریت استارلینک تجربه می کند. این مأموریت در ابتدا قرار بود در اوایل ماه فوریه صورت گیرد اما به علت شرایط جوی نامناسب و مشکلات نرم افزاری لغو شد.
این مأموریت با نام "استارلینک ۱۷"، بیستمین مأموریت استارلینک و ششمین پرتاب این شرکت در سال ۲۰۲۱ خواهد بود. اسپیس ایکس هم اکنون ۱۰۰۰ ماهواره استارلینک در مدار دارد و می خواهد با تشکیل یک مجموعه ماهواره در فضا، اینترنت پر سرعت جهانی به خصوص برای نقاط دور افتاده ایجاد نماید.
موشک فالکونی که استارلینک ۱۷ را به فضا می برد شامل یک تقویت کننده ی است که تابحال هفت پرواز انجام داده و مأموریت Iridium-۸ و Telstar ۱۸ ماهواره ی Vantage را بعلاوه ی پنج پرواز جداگانه ی استارلینک به سرانجام رسانده است.
این تقویت کننده بزودی سومین تقویت کننده ای خواهد بود که هشت سفر انجام داده است و اگر همه چیز به درستی پیش برود بر روی سکوی شناور در اقیانوس اطلس فرود خواهد آمد تا مجدد مورد استفاده قرار گیرد. موشک های فالکون ۹ اسپیس ایکس بگونه ای طراحی شده اند که ۱۰ پرواز انجام دهند. این مورد بخشی از برنامه ی کاهش هزینه ی شرکت برای پرتاب موشک به فضا با قابلت استفاده مجدد است.
علاوه بر بخش تقویت کننده، بخش محموله ی این موشک هم چندبار مصرف است. نیمی از موشک سومین پرواز خویش را انجام می دهد در حالیکه نیم دیگر چهارمین پرواز خویش را تجربه می کند. دو کشتی GO Searcher و GO Navigator شرکت اسپیس ایکس هم برای بازیابی این قطعات مستقر شده اند.
طبق گفته ی نیروی فضایی ایالات متحده آمریکا ۴۵th Weather Squadron، به احتمال ۷۵ درصد هوای دوشنبه شب برای پرتاب موشک اسپیس ایکس مناسب خواهد بود.منبع:

1399/12/11
15:00:50
0.0 / 5
1302
تگهای خبر: اینترنت , سایت , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵