رونمایی از بزرگترین موتور موشك چاپ ۳ بعدی دنیا

رونمایی از بزرگترین موتور موشك چاپ ۳ بعدی دنیا

راستابلاگ: فناوری چاپ سه بعدی بعنوان یك تكنولوژی جدید كه با برطرف نمودن نقایص و ضعف جوشكاری سبب بهبود عملكرد قطعات و دستگاه ها می شود، اخیرا برای ساخت بزرگترین موشك راكت دنیا استفاده شده است.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، بنظر می رسد شركت های بزرگی همچون اسپیس ایكس و بلو اوریجین هنوز راه زیادی جهت استفاده از فناوری چاپ سه بعدی در محصولات خود دارند، در حالیكه یك شركت استارتاپی بریتانیایی موسوم به "اوربس"(Orbex) اعتماد به نفس كافی برای این كار را داشته است.
این شركت مرحله دوم یك راكت را با فناوری چاپ سه بعدی ساخته است كه از قضا بزرگترین موتور موشك جهان است.
سوخت بزرگترین موتور موشك سه بعدی جهان زیست پروپان است كه یك منبع سوخت تجدیدپذیر است.
خود این موشك از فیبر كربن و كامپوزیت آلومینیوم ساخته شده است كه ۳۰ درصد از هر وسیله نقلیه دیگر در رده خود سبك تر است.
بدین سبب این موشك با چنین وزن سبكی مقرر است چه چیزی همراه خود به فضا ببرد؟ "اوربكس" می خواهد اولین پرتاب خودرا در سال ۲۰۲۱ از اسكاتلند به انجام برساند و با یك شركت سوئیسی برای پرتاب ۱۰ نانوماهواره در سال ۲۰۲۳ برای احداث شبكه جهانی اینترنت اشیا قرارداد امضا نموده است.
مقرر است این نانوماهواره ها راهی مدار خورشیدآهنگ یا همان مدار قطبی شوند. البته امكان دارد این امر در سال ۲۰۲۳ محقق نشود و با یكی دو سال تأخیر صورت گیرد.


مدار خورشیدآهنگ یك نوع مدار قطبی به مركزیت زمین یا سیارات دیگر است كه همواره نسبت به زمین (سیاره میزبان) در یك ساعت خاص قرار دارد. به عبارت دیگر، نقاط زیر ماهواره در نیمی از مدار در هر لحظه در یك ساعت مشخص از شبانه روز هستند (مثلاً ساعت ۱۰: ۰۰) و در نیمه دیگر یا ۱۲ ساعت اختلاف، همچنان در یك ساعت مشخص دیگر از شبانه روز قرار دارند (مثلاً ساعت ۲۲: ۰۰).
این مدار برای ماهواره هایی استفاده می شود كه برای انجام ماموریتشان نیازمند یك وضعیت نوردهی مشخص هستند یا مطابق ماموریتشان باید از بالای قطب های زمین گذر نمایند. این مدار معمولاً برای ماهواره های مشاهدات زمینی و نقشه برداری و سنجش از دور كاربرد دارد و می توان ماهواره های Envisat، ERS-1 و ERS-2 را مثال زد.
مدار خورشیدآهنگ، یك مدار قطبی معمولاً كم ارتفاع با زاویه میل ۹۵ تا ۹۸ درجه و دوره تناوب ۹۶ تا ۱۰۰ دقیقه است كه می تواند دایره ای یا بیضوی باشد. اگر مدار به صورت بیضوی باشد، معمولاً نقطه حضیض مداری آن برای گذر در زمان مشخص، تنظیم می شود.
خاصیت مهمی كه در مدار خورشیدآهنگ پدید می آید، این است كه زاویه تابش نور خورشید با صفحه مداری، همیشه ثابت می ماند.1397/11/20
22:41:23
5.0 / 5
5314
تگهای خبر: رونمایی , شركت , ماهواره , نانو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵