جلوگیری از عفونت با پانسمان هوشمند ابداعی دانشمند ایرانی

جلوگیری از عفونت با پانسمان هوشمند ابداعی دانشمند ایرانی

به لطف تلاش دکتر ˮمحمد معین صفاییˮ دانشمند ایرانی دانشگاه ˮرود آیلندˮ یک ˮپانسمان هوشمندˮ جدید تولید شده است که می تواند در لحظه از مبتلاشدن به عفونت های مضر جلوگیری کند و با نانولوله های کربن می تواند وضعیت عفونت در زخم ها را پیگیری کند.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، همه می دانند که پانسمان یا اصطلاحا "چسب زخم" برای پوشاندن و بهبود زخم های پوستی چقدر عالی است، اما تا حالا به پتانسیل این پانسمان ها در تشخیص عفونت ها توجه نشده است.
باتوجه به مطالعه اخیر انتشار یافته در مجله Advanced Functional Materials، پژوهشگران با بهره گیری از نانوحسگرهای جاسازی شده در الیاف پانسمان، ابزاری کاربردی و غیرتهاجمی را برای شناسایی و نظارت بر عفونت رخ داده در محل زخم به وجود آورده اند.
"دانیل راکسبری" از دانشگاه‌ رود آیلند"(URI) می گوید: نانولوله های کربنی تک جداره درون این پانسمان با تشخیص غلظت "هیدروژن پروکسید" قادر به شناسایی عفونت در محل زخم هستند.
"راکسبری" می گوید: تا حالا در استفاده از نانولوله ها در برنامه هایی از این دست با چالش مواجه بودیم تا هم زیست سازگار باشند و هم نسبت به محیط اطرافشان حساس باقی بمانند.
وی ادامه داد: میکروفیبرها یا ریزالیافی که نانولوله های کربنی را در خود جای می دهند، هر دوی این کارها را انجام می دهند. این نانولوله ها به "هیدروژن پروکسید" درون زخم ها حساس هستند.
یک دستگاه پوشیدنی کوچک، این پانسمان هوشمند را کنترل کرده و به صورت بی سیم(از طریق ارتباط نوری) سیگنال های نانولوله های کربنی تعبیه شده در پانسمان را تشخیص می دهد. سپس این سیگنال می تواند به دستگاهی مانند تلفن هوشمند منتقل شود که توانایی ارسال هشدارهای خودکار به بیماران یا ارائه دهندگان خدمات بهداشتی را دارد.
"راکسبری" می گوید: این دستگاه فقط برای اهداف تشخیصی استفاده خواهد شد. امید است که این دستگاه در مراحل اولیه عفونت را تشخیص دهد و استفاده از آنتی بیوتیک ها را کم کند و از اقدامات ناخوشایند مانند قطع اندام جلوگیری کند.
وی ادامه داد: ما فکر می نماییم که این پانسمان هوشمند خصوصاً در مبتلایان به دیابت که مدیریت زخم ها در آنها حیاتی می باشد، بسیار مفید باشد.
علاوه بر "راکسبری"، "محمد معین صفایی" و "میشل گراولی" نیز در ساخت این "پانسمان هوشمند" مشارکت داشته اند.
"صفایی" می گوید: پروفسور "راکسبری" از ایده طراحی فناوری های پوشیدنی مبتنی بر نانولوله های کربنی بسیار حمایت کرد و من از انجام این پروژه بسیار هیجان زده شدم.
"صفایی" برای ایجاد این پانسمان جدید از فناوری های پیشرفته بی شماری بهره برد.
وی اظهار داشت: ما یک پروسه تولید میکروفابریک را طراحی و بهینه کردیم تا دقیقاً نانوحسگرها را درون الیاف منسوج قرار دهیم. ما از میکروسکوپ های پیشرفته برای مطالعه ساختار موادی که تولید کردیم، استفاده کردیم. من همین طور از یک طیف سنج خانگی و نزدیک به مادون قرمز برای بهینه سازی خاصیت های نوری این پانسمان استفاده کردم.
"راکسبری" اظهار داشت: سلول هایی که ما برای آزمایش این پانسمان استفاده کردیم، بعنوان فیبروبلاست و میکروفاژ(گلبول های سفید خون) شناخته می شوند که در حضور باکتری های بیماری زا هیدروژن پروکسید تولید می کنند. اگر همه چیز خوب جلو برود، ما به آزمایش روی موش ها خواهیم پرداخت.
این پانسمان هوشمند مجهز به نانولوله های کربنی می تواند متخصصان مراقبت های بهداشتی را از وضعیت بیمار باخبر سازد که به نوبه خود موجب صرفه جویی در زمان درمان می شود.1399/11/07
23:36:07
0.0 / 5
918
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴