جهش های عامل سرطان در سلول های بنیادی انسان دیده نمی شوند

جهش های عامل سرطان در سلول های بنیادی انسان دیده نمی شوند

راستابلاگ: پژوهشگران انگلیسی در بررسی جدیدی دریافتند که امکان بروز جهش های عامل سرطان در سلول های بنیادی انسان، نزدیک به صفر است و نگرانی در این مورد وجود ندارد.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، یک پژوهش جدید، امکان دستیابی به موفقیت های اساسی را فراهم نموده است که نگرانی ها را در مورد اینکه سلول های بنیادی انسان می توانند جهش های عامل سرطان را شامل شوند، برطرف می کنند.
گروهی از دانشمندان "دانشگاه اکستر"(University of Exeter) انگلستان، در پژوهش جدید خود نشان داده اند هنگامی که سلول های بنیادی در ابتدایی ترین یا ساده ترین حالت رشد کنند، هیچ جهش سرطانی را شامل نمی شوند.
شاید پیشرفت های پیشگامانه این گروه پژوهشی بتوانند ترس های پیرامون بحث های صورت گرفته در مورد پایداری ژنتیکی سلول های بنیادی جنینی انسان را کاهش دهند.
سلول های بنیادی جنینی انسان، امید بزرگی برای پزشکی ترمیمی به شمار می روند برای اینکه این سلول ها می توانند به هر نوع سلول دیگری همچون سلول های قلب، لوزالمعده و کبد در بدن تبدیل شوند.
بنابراین، سلول های بنیادی، منبع بالقوه قابل توجهی از سلول هایی به شمار می روند که شاید بتوانند جایگزین سلول های از دست رفته در اثر لطمه یا بیماری شوند.
نگرانی بزرگی که دراین زمینه وجود داشته، این بوده است که آیا سلول های بنیادی جنینی، به جهش های عامل سرطان گرفتار می شوند یا خیر.
پژوهش های اخیر نشان داده اند که سلول های بنیادی پرتوان انسان، قابلیت افزایش فرکانس های مربوط به جهش های جدی عامل سرطان را دارند.
این پژوهش جدید که به سرپرستی دکتر "ژه گوا"(Ge Guo)، پژوهشگر دانشگاه‌ کستر انجام شده است، نشان میدهد که هیچ افزایشی در فرکانس های مربوط به جهش در ژن های در رابطه با سرطان این سلول ها وجود ندارد.
پژوهشگران با تجزیه و تحلیل داده های مربوط به توالی یابی آر. ان. ای در سلول های بنیادی پرتوان انسان دریافتند که امکان وقوع جهش های عامل سرطان، نزدیک به صفر است.
دکتر گوا اظهار داشت: پژوهش ما، به اصلاح اطلاعات غلط دراین زمینه می پردازد و ما را ترغیب می کند تا بررسی ظرفیت سلول های بنیادی را ادامه دهیم.
این پژوهش، در مجله "Cell Stem Cell" به چاپ رسید.
منبع:

1399/09/25
22:48:47
5.0 / 5
879
تگهای خبر: دانشگاه‌
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴