در هر استان یك سرای نوآوری تعریف می شود

در هر استان یك سرای نوآوری تعریف می شود

به گزارش راستابلاگ معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد با بیان این كه سراهای نوآوری، ساختاری ستادی و چابك دارند، اظهار داشت: در مجموع در هر استان با عنایت به سرای نوآوری، یك معاون فناوری استان تعریف می شود. اگر واحدی دارای ظرفیت هایی باشد كه دو سرای نوآوری نیاز داشته باشد، دو معاون فناوری خواهد داشت كه در دو حوزه مختلف فعالیت خواهند كرد.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی در جلسه وبینار راهکارهای فناورانه در سراهای نوآوری که با حضور رؤسای سراهای نوآوری سراسر کشور برگزار شد، اظهار نمود: برنامه بلندمدتی برای فعالیت سراهای نوآوری داریم. ساختار و سازوکار اجرایی برنامه های معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری در واحدهای دانشگاه‌ زاد از راه سراهای نوآوری صورت خواهد گرفت. در هر واحد حداقل یک و حداکثر سه سرای نوآوری خواهیم داشت که باتوجه به ظرفیت های خاص استان، شهر و منطقه و توانمندی های آن دانشگاه، به سراهای موردنظر مجوز داده می شود.
وی ادامه داد: بعنوان مثال برای سرای نوآوری گیاهان زینتی استان گلستان باتوجه به ظرفیت هایی که داشته، مجوز صادر گردیده است. سرای نوآوری سه بخش دارد؛ یک بخش افراد و هسته های علاقمند هستند که فعالیت استارتاپی را در حوزه تخصصی شروع می کنند. در این عرصه، بخش شتاب دهنده تخصصی حمایت ها و آموزش های لازم را با عنایت به بازار هدف انجام می دهد. در بخش تخصصی مرکز رشد، شرکت ها و هسته های نوپایی که از شتاب دهنده بیرون آمده اند، پذیرش می شوند. بخش آخر، فضایی است برای استقرار شرکت هایی که از مرکز رشد خارج و در پردیس شرکت های سرای نوآوری مستقر می شوند.
معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه مراکز رشد در چند سال آینده به شکل فعلی نخواهند بود، خاطرنشان کرد: در آینده، مرکز رشدی خواهیم داشت که با عنایت به تعریف سرای نوآوری هسته های فناورانه خواهد پذیرفت. برای مثال در نجف آباد، دو سرای نوآوری طلا و جواهر و سرای تجهیزات پزشکی وجود دارد. در دو تا سه سال آینده هسته فناوری غیر از این دو مبحث را در مرکز رشد نخواهیم پذیرفت. امکان دارد هسته خوبی باشد، ولی به خاطر فعالیت تخصصی مرکز رشد، این هسته غیرتخصصی در آن فضا پذیرفته نخواهد شد. چشم انداز ما این است که فقط سرای نوآوری و مراکز رشد تخصصی داشته باشیم.
دهقانی فیروزآبادی اظهار نمود: هم اکنون وضعیت به این گونه است که سرای نوآوری وجود دارد و امکان دارد مرکز رشد هم در کنار آن وجود داشته باشد. این هسته های فناورانه ای که هم اکنون وجود دارند، در چارچوب یک سرای نوآوری قابل تعریف هستند، واحدها باید اقدام و مجوز سرای نوآوری مربوطه را دریافت نمایند. اگر در آن قالب قابل تعریف نیستند، هسته ها باید فارغ شده و از مجموعه بیرون بروند. زمانی که سرا استقرار یافت، رئیس سرا خواهیم داشت و دیگر شورای مرکز رشد و بودجه رشد از پژوهش نخواهیم داشت. همه اینها به سرای نوآوری تخصیص خواهد یافت و شورای مدیریت فعالیتهای دانش بنیان تمام این اقدامات را برعهده خواهد گرفت.
وی افزود: در حال انتقال از نظام قدیم به نظام جدید هستیم و تا یکی دو سال آینده نظام قدیم حذف خواهد شد و برنامه ها برپایه نظام جدید تنظیم می شود. در مجموع در هر استان با عنایت به سرای نوآوری، یک معاون فناوری استان تعریف می شود. اگر واحدی دارای ظرفیت هایی باشد که دو سرای نوآوری داشته باشد، دو معاون فناوری خواهد داشت که در دو حوزه مختلف فعالیت خواهند کرد.
معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: وقتی از سرای نوآوری صحبت می شود، منظور ساختمان و فضا نیست، بلکه سرا یک مفهوم است که به مدیریت کردن این فضاها می پردازد. ساختار سرای نوآوری ستادی و چابک است که مرکز رشد تخصصی، شتابدهنده تخصصی و پردیس استقرار شرکت های دانش بنیان را مدیریت می کند.
در ادامه، دکتر احسان شیرنگی مدیرکل اقتصاد دانش بنیان و توسعه سرمایه گذاری دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی به عملکرد شورای مدیریت دانش بنیان اشاره نمود و اظهار داشت: هم اکنون ۲۷ سرای نوآوری فعال در واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی حضور دارند و اغلب این سراها گزارش عملکرد خویش را ارسال کرده اند.
وی ادامه داد: بعضی از سراها مانند سرای نوآوری گیاهان زینتی استان گلستان عملکرد بسیار خوبی داشته و به درآمدزایی رسیده اند. همینطور سرای نوآوری مواد پیشرفته کرج، هوش مصنوعی واحد قزوین و رباتیک و اتوماسیون واحد یزد هم عملکرد قابل قبولی دارند.
بر مبنای اعلام روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، در ادامه این وبینار، بعضی از رؤسای سراهای نوآوری استان ها و واحدها با عنایت به زمینه تخصصی فعالیتهای حوزه متبوع خود، به بیان نظرات و پیشنهاداتی پرداختند.
منبع:

1399/08/02
21:27:47
5.0 / 5
1172
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان راستابلاگ