روایت جنگ خانه به خانه در خرمشهر

روایت جنگ خانه به خانه در خرمشهر

به گزارش راستابلاگ شهر آبادان و خرمشهر كماكان در محاصره اند. در خرمشهر جنگ تن به تن به شدت ادامه دارد. قسمت اشغال نشده خرمشهر زیر آتش شدید توپخانه و خمپاره اندازهای دشمن قرار دارد كه بر اثر آن ۱۱ تن شهید، ۱۰۴ تن مجروح، و ۶ تن مفقود شده اند.به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، «خرمشهر در جنگ طولانی» عنوان کتابی است که توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به چاپ رسیده است. در بخشهایی از این کتاب درباره روزهای پایانی مهر ماه ۱۳۵۹ می خوانیم: از روز بیست و هشتم مهرماه تا آخر نخستین روز آبان تعدادی دیگر از برادران سپاه خرمشهر و دیگر رزمندگان با شهادت یا جراحت از صحنه نبرد خارج می شوند.

هرچه از شمار مدافعان کم می شود نفوذ مهاجمان بیشتر افزایش مییابد. گزارش های ارسالی سپاه و ارتش هم حاکی از تشدید درگیری ها، افزایش حجم آتش دشمن، پیشروی مهاجمان و تشدید فشار بر مدافعان خونین شهر است. در گزارش های واحد اطلاعات سپاه خوزستان در ایام ۲۹ و ۳۰ مهر و اول آبان آمده است که تانک های دشمن پشت پادگان دژ، اطراف راه آهن و پشت گمرک خرمشهر استقرار یافته و از آنجا روی نقاط اشغال نشده شهر آتش می ریزند.

دشمن مواضع خویش را دور تا دور شهر راه اندازی کرده و آتش شدیدی به خصوص در شب ها روی شهر اجرا می کند. خیلی از نقاط شهر همچون بازار در آتش می سوزد. نیروهایی از دشمن که لباس شخصی یا لباس سپاه برتن کرده اند و اسلحه «ژ۳ » در دست دارند به مسجد جامع نزدیک می شوند. نیروهای عراقی در خیابان چهل متری پیشروی کرده و به اطراف مسجد امام صادق(ع) رسیده اند.

جنگ خانه به خانه ادامه دارد. مدافعان باقیمانده خرمشهر فقط عده ای از نیروهای مردمی پاسدار و تکاوران نیروی دریایی ارتش هستند و دو دستگاه تانک «چیفتن» در آن سوی پل یعنی شرق کارون مستقر است. عده ای از نیروهای دشمن کشته یا زخمی شده و برخی از رزمندگان هم شهید یا مجروح شده اند.

همچنین در گزارش ستاد عملیات خوزستان در روز سی ام مهر ماه ۵۹ آمده است: «شهر آبادان و خرمشهر کماکان در محاصره اند. در خرمشهر جنگ تن به تن به شدت ادامه دارد. قسمت اشغال نشده خرمشهر زیر آتش شدید توپخانه و خمپاره اندازهای دشمن قرار دارد که بر اثر آن ۱۱ تن شهید، ۱۰۴ تن مجروح، و ۶ تن مفقود شده اند. نیروی هوایی ارتش توپخانه و انبار مهمات دشمن را در جزیره «ام الرصاص» و انبار مهمات و سوخت دشمن را در گمرک خرمشهر بمباران کرده است.»

منبع:

1399/07/30
13:28:50
5.0 / 5
1572
تگهای خبر: دستگاه , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲