ماموریت مریخی اسپیس ایكس 2 سال به تعویق افتاد

ماموریت مریخی اسپیس ایكس 2 سال به تعویق افتاد

راستابلاگ ماموریت مریخی اسپیس ایكس 2 سال به تعویق افتاد


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، "ایلان ماسک" بنیانگذار و مدیر عامل شرکت فضایی خصوصی "اسپیس ایکس" در حال عقب انداختن ارزیابی و برآورد خود از زمان انجام ماموریت مریخی این شرکت است که در ابتدا برای سال ۲۰۲۲ برنامه ریزی شده بود، اما او اخیرا اعلام نموده است که حدس می زند فضاپیمای نسل بعدی "استارشیپ"(Starship) برای پنجره پرتاب بعدی در سال ۲۰۲۴ آماده شود.
"ایلان ماسک" بعنوان مشتاق ترین فرد جهان در ترک زمین، قصد داشت طی یک ماموریت رباتیک را در سال ۲۰۲۲ به مریخ بفرستد و یک سفر سرنشین دار را نیز برای سال ۲۰۲۴ در نظر گرفته بود. اما در یک مصاحبه اخیر در کنفرانس مجازی "انجمن مریخ"، این جدول زمانی را به تعویق انداخت و اظهار داشت که فکر می کند فضاپیمای نسل بعدی اسپیس ایکس موسوم به استارشیپ در سال ۲۰۲۳ آماده شود و در پنجره پرتابی سال ۲۰۲۴ پرتاب شود.
مدارهای گردش مریخ و زمین به دور خورشید، حدودا هر دو سال یک دفعه این دو سیاره را به نزدیکترین فاصله نسبت به یکدیگر می رسانند. بنا بر این است که سه ماموریت رباتیک مریخی همچون مریخ نورد "استقامت"(Perseverance) ناسا طی هفته های متوالی در ماه ژوئیه امسال روانه سیاره سرخ شدند.
"ماسک" در مورد پرتاب در سال ۲۰۲۴ اظهار داشت که فکر می کند یک فرصت برای مبارزه پیدا کرده اند، اما برای انجام این کار، تیم وی در اسپیس ایکس باید سریع تر حرکت نماید و "ماسک" اصطلاحا از شکستن چند تخم مرغ برای رسیدن به هدف خود نمی ترسد. چونکه وی هنگام صحبت درباره توسعه فضاپیمای استارشیپ که مقرر است دهها نفر را طی یک سفر به مریخ ببرد، اظهار داشت: ما احتمالاً چند فضاپیما را[در این راه] از دست خواهیم داد.
تا حالا نمونه های اولیه استارشیپ پروازهای های کوتاه و کم ارتفاعی را از مرکز آزمایش اسپیس ایکس مستقر در تگزاس تجربه کرده اند. "ماسک" می خواهد مدلهای اولیه برای نخستین بار در سال ۲۰۲۱ به مدار زمین بروند. وی همینطور فکر می کند که این شرکت باید در سال ۲۰۲۲ یک نسخه آزمایشی برای سوخت گیری در مدار آماده و سپس یک سفر چند روزه به ماه را محقق کند.
با این وجود، هنوز چیزی قطعی نشده است و "ماسک" هنگام تماس با "روبرت زوبرین" رئیس انجمن مریخ اظهار داشت: این ها فقط حدس هستند.
"ماسک" در مورد اینکه چه کسی می خواهد نخستین بار توسط اسپیس ایکس به مریخ برود، اظهار داشت که تاسیس یک شهر در مریخ زمانی پایدار خواهد بود که یک میلیون نفر هم بخواهند و هم بتوانند از پس هزینه های سفر به سیاره سرخ برآیند. به عبارت دیگر، بدین سبب نخستین مریخی ها احتمالاً از ثروتمندترین افراد زمین خواهند بود.
هنگامی که آنها به آنجا برسند، نخستین کار، ایجاد یک کارخانه تولید نیروی محرکه خواهد بود. "ماسک" همین طور در مورد ارسال ربات ها به سطح مریخ صحبت کرده است، بدین سبب افرادی که نمی توانند به مریخ بروند، می توانند ازراه دور با سیاره چهارم از خورشید ارتباط برقرار کنند.
"ماسک" در مورد احتمال ارسال یک فضاپیمای دیگر به سیاره زهره که اخیراً کشف ترکیبات مبتنی بر وجود احتمالی حیات در جو آن بسیار سر و صدا کرده است نیز صحبت کرد. همین طور امکان بازدید از سیارک های بزرگ، قمرهای مشتری و شاید حتی کمربند کوئیپر و مکان های فراتر از منظومه شمسی را بعید ندانست.
منبع:

1399/07/29
23:38:25
5.0 / 5
1217
تگهای خبر: سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱