ترمیم بافت با كمك یك ماده سمی باكتریایی

ترمیم بافت با كمك یك ماده سمی باكتریایی

پژوهشگران آلمانی در بررسی جدید خود دریافتند كه شاید یك ماده سمی باكتریایی بتواند به كاهش التهاب پوستی و ترمیم بافت كمك نماید.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، باکتری "استافیلوکوکوس اورئوس"(Staphylococcus aureus)، از ارگانیسم های بی ضرری است که در بدن انسان یافت می شوند. معمولا یک نفر از هر چهار نفر، این باکتری را روی پوست و همین طور روی غشای مخاطی مجرای تنفسی خود دارد و از این مساله غافل است. این باکتری های بی ضرر در بعضی موارد می توانند به پاتوژن تبدیل شوند و به التهاب پوستی، عفونت ریوی و در موارد شدیدتر به سپتیسمی بیانجامند.
پروفسور "الیور ورز"(Oliver Werz)، استاد "دانشگاه فریدریش شیلر ینا"(University of Jena) در آلمان و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این شرایط هنگامی رخ می دهد که باکتری به سرعت عمل کند و سیستم ایمنی بواسطه عفونت یا زخم ضعیف شود.
ورز و همکارانش، مکانیسم دفاع مولکولی سیستم ایمنی انسان را در مقابله با عفونت ناشی از باکتری استافیلوکوکوس اورئوس بررسی کردند و به کشف شگفت آوری رسیدند. آنها دریافتند یک ماده سمی که باکتری استافیلوکوکوس اورئوس بواسطه آن می تواند سلول ها و بافت ها را از بین ببرد، اثرات مثبت نیز دارد. بررسی ها نشان داد که این ماده سمی باکتریایی، سلول های ایمنی خاصی را ترغیب می کند تا به تولید ماده پیام رسان خاصی بپردازند که به کاهش التهاب و بهبود ترمیم بافت کمک می نماید.
ورز باور دارد که این مکانیسم ناشناخته می تواند تاثیر قابل توجهی در درمان هایی داشته باشد که برای التهاب پوست و زخم های مزمن ارائه می شوند.
پژوهشگران در این پروژه، اثر ماده سمی باکتریایی موسوم به "α-Hemolysin" را بر درشت خوارهای "M2" بررسی کردند. درشت خوارهای M2، سلول های ایمنی هستند که خودرا در مراحل پایانی واکنش التهابی نشان می دهند و از بین رفتن باکتری، پاکسازی عناصر سلولی لطمه دیده و ترمیم بافت را تضمین می کنند. "پاول جردن"(Paul Jordan)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این درشت خوارها وظیفه پاکسازی ضایعات سلولی را بر عهده دارند.
پژوهشگران در این بررسی دریافتند که α-hemolysin، به پروتئین های گیرنده خاصی روی سطح درشت خوارها متصل می شود و به تولید ماده پیام رسان ضد التهابی در سلول ها می انجامد. پژوهشگران در یک نمونه حیوانی نشان دادند که این روند، به ترمیم بافت کمک می نماید.
این پژوهش، در مجله "Cell Reports" به چاپ رسید.1399/07/23
13:41:51
5.0 / 5
1253
تگهای خبر: دانشگاه‌ , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴