دستیابی محققان كشور به فناوری تولید نبات رژیمی كم كالری

دستیابی محققان كشور به فناوری تولید نبات رژیمی كم كالری

رئیس مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی از دستیابی به فناوری تولید نبات رژیمی كم كالری توسط محققان این موسسه اطلاع داد.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، دکتر قدیر رجب زاده با بیان این خبر اظهار داشت: این فناوری حاصل اجرای پروژه مشترک این موسسه با بخش خصوصی بود که با هدف دستیابی به فناوری تولید نبات با کالری کاهش یافته انجام شده است.

وی ادامه داد: به علت پیچیدگی فرآیند کریستالیزاسیون قندهای کم کالری و تفاوت آن با ساکارز، در این پروژه پس از جایگزینی کامل ساکارز با قندهای کم کالری و اصلاح فرمولاسیون، فرایند کریستالیزاسیون با قندهای انتخابی طراحی و بهینه سازی شد.

رجب زاده خاطرنشان کرد: در این پروژه برای نخستین بار کریستال بزرگ رشدیافته به هم پیوسته از قندهایی غیر از ساکارز و با کالری کاهش یافته به شکل نبات تولید شد.

رئیس مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی بیان نمود: محصول نهایی تولید شده در این پروژه قابل مصرف برای همه افراد جامعه بخصوص افراد حساس به مصرف ساکارز و قندهای پرکالری است.

در ادامه دکتر سمیرا یگانه زاد، مدیر گروه فرآوری مواد غذایی مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی و مجری این طرح تحقیقاتی بیان اینکه نبات علاوه بر ایران در آمریکا و برخی دیگر از کشورها تولید می شود، اظهار داشت: یکی از محصولات پر مصرف که امروزه به صورت صنعتی تولید می شود و در جهان و بخصوص در کشور ایران به میزان زیادی بعنوان شیرین کننده نوشیدنی هایی نظیر چای استفاده می شود، نبات است. نبات کریستال رشد یافته ساکارز است که مکان اولیه تولید آن ایران و هندوستان ذکر شده است، در فرایند تولید نبات کریستال های درشت ساکارز در اثر سردشدن محلول فوق اشباع شکر تولید می شوند.

وی بیان نمود: عوامل مختلفی نظیر دما، درجه فوق اشباعی و تلاطم در زمان فرایند، بر شکل، اندازه و ظاهر کریستال نهایی موثر است.

بر مبنای اعلام وزارت علوم، عضو هیئت علمی مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی افزود: از آنجائیکه ساکارز قند اصلی تشکیل دهنده این محصول است، مصرف آن برای خیلی از افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی، دیابت و افراد مبتلا به عارضه چاقی و اضافه وزن مضر است، این درحالی است که می توان با تولید نبات حاوی قندهای کم کالری این مشکل را برطرف کرد.

منبع:

1399/07/09
09:17:59
5.0 / 5
1850
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴