عینك مانع از انتقال كووید-19 می شود!

عینك مانع از انتقال كووید-19 می شود!

راستابلاگ: یك مطالعه كه در چین انجام شده است، ادعا می كند كه زدن عینك در مقابل انتقال بیماری كووید-19 از افراد محافظت می كند.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، همانطور که خیلی از استفاده کنندگان از عینک گواهی می دهند، بیماری کرونا یک چالش بسیار خاص برای آنها با خود به همراه آورده است و آن، بخار گرفتن عینک ها هنگام استفاده از ماسک و تنفس درون آن است.
اما یک مطالعه جدید که توسط پژوهشگران چینی انجام شده است، نشان میدهد که استفاده از عینک به رغم سختی هایی که دارد در این ایام می تواند یک مزیت بزرگ نسبت به دیگران باشد، چونکه عینک می تواند از افراد در مقابل انتقال کووید-۱۹ محافظت کند!
این مطالعه می گوید که استفاده از عینک برای بیش از ۸ ساعت در روز ممکنست به محافظت در مقابل انتقال "سندرم تنفسی حاد کرونا ویروس ۲"(SARS-CoV-۲) کمک نماید.
این مطالعه که در مجله JAMA Ophthalmology انتشار یافته است، تحلیلی از اینکه آیا بین استفاده از عینک و خطر مبتلاشدن به کووید-۱۹ ارتباطی وجود دارد، عرضه کرده است.
کروناویروس جدید با نام علمی "SARS-CoV-۲" ویروس بسیار مسری و عفونی است که عامل بیماری کووید-۱۹ شناخته می شود و مشخص شده است که بوسیله قطرات تنفسی که به بینی، دهان و چشم می رسند، منتقل می شود.
در چین بیش از ۸۰ درصد از مردم مبتلا به نزدیک بینی هستند که یک اختلال بینایی است و بعنوان کوته بینی نیز شناخته می شود. این بیماری سبب تار دیدن اشیای دور می شود و بطور معمول با زدن یک عینک طبی اصلاح می شود. از طرفی از زمان ظهور کووید-۱۹ در چین، مشاهده شده است که تعداد بیماران کرونایی که در بیمارستان بستری شده اند، در مقایسه با سایر کشورها بسیار کمتر است که یکی از دلیلهای آن می تواند به سبب استفاده جمعیت کثیری از مردم چین از عینک باشد.
این مطالعه در مجموع ۲۷۶ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است که همه آنها از ۲۷ ژانویه تا ۱۳ مارس ۲۰۲۰ در بیمارستان سوئیژو زنگدو چین بستری شده اند.
در این تحقیق میانگین سنی شرکت کنندگان ۵۱ سال بود که حدود ۵۶ درصد آنها مرد بودند. تقریباً ۵ درصد بیماران در این مطالعه به نسخه شدیدی از کووید-۱۹ مبتلا بودند.
پژوهشگران افرادی را که بیش از ۸ ساعت در روز عینک می زدند، بعنوان استفاده کنندگان عادی در نظر گرفتند که بطور معمول عینک خودرا در فضای باز و در موقعیت های اجتماعی روی چشم دارند.
مشاهدات پژوهشگران نشان داد که در سوئیژوی چین، نسبت جمعیتی که نزدیک بینی دارند و از عینک استفاده می نمایند (۳۱.۵ درصد) بسیار بیشتر از بیماران بستری شده بر اثر مبتلاشدن به کووید-۱۹ است که نزدیک بینی دارند (۵.۸٪).
این نشان میدهد کسانی که از عینک استفاده می نمایند ممکنست تا حدی در مقابل انتقال کووید-۱۹ محافظت شوند و حتی ممکنست ۵ برابر کمتر از کسانی که از عینک استفاده نمی کنند، در معرض خطر آلودگی باشند.
پژوهشگران به این واقعیت اشاره می کنند که شواهد نشان میدهد افرادی که عینک نمی زنند در هر ساعت حدود ده بار چشم های خودرا لمس می کنند. بدین سبب استفاده از عینک ممکنست افراد را از لمس چشمانشان دور کند و این امر منجر به کاهش احتمال انتقال ویروس بوسیله چشم می شود.
البته که رعایت سفارش های معمول که شامل شستن مرتب دست ها، زدن ماسک و لمس نکردن سایر قسمت های صورت است، هنوز برای همه افراد بسیار حیاتیست.
منبع:

1399/07/03
22:56:35
5.0 / 5
1505
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴