انتشار فراخوان دو بخش صحنه ای و خیابانی تئاتر فجر تحت تأثیر كرونا

انتشار فراخوان دو بخش صحنه ای و خیابانی تئاتر فجر تحت تأثیر كرونا

به گزارش راستابلاگ فراخوان بخش صحنه ای و خیابانی سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر همراه با یادداشتی از حسین مسافرآستانه منتشر گردید.


به گزارش راستابلاگ به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، فراخوان بخش صحنه ای و خیابانی سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر منتشر گردید.
حسین مسافرآستانه دبیر سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر به مناسبت انتشار فراخوان این رویداد چنین نوشته است:
«سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر را در حالی پیش رو داریم که حال واحوال زمین چندان خوب نیست و انسان در همه جای این کره خاکی روزگار سختی را تجربه می کند. روزگاری که پیش از این، تاریخ معاصر کمتر به خود دیده است.
پیشتر از این بسیار شاهد بودیم که هرگاه عرصه زندگی بر انسان تنگ آمد و بشر در شداید و بحران های زندگی گرفتار شد و استیصال، یاس و افسردگی بر او چیره شد این هنر بود که با جلوه گری هرچه تمام تر امید را به ارمغان آورد و احوال جامعه را بهبود بخشید. جشنواره تئاتر آوینیون یکی از نمونه های بارزی است که جامعه مأیوس و افسرده فرانسه پس از جنگ جهانی دوم را با احیاء روحیه امید، به زندگی و تلاش برگرداند.
اهمیت و نقش هنر بخصوص تئاتر (به دلیل ارتباط رویاروی بیشتر)، در شرایط بحران زا بیشتر از هر زمان دیگری نمود پیدا می کند.
این دوره از جشنواره در حالی برگزار می گردد که مردم در شرایط سخت کرونایی زندگی می کنند، در این میان عده ای هستند که جلوه ای تاریخ ساز از شکوه انسانیت را به نمایش می گذارند. کسانی که تحت عنوان مدافعان سلامت با گذشتن از جانشان آفریننده لحظات زیبایی از انسانیت هستند.
در جشنواره سی ونهم تئاتر فجر، هنرمندان هم با تاسی از جامعه محترم پزشکان، پرستاران و دیگر عزیزان درگیر در حوزه درمان (مدافعان سلامت) در همین روزگار سخت با حضور در صحنه های تئاتر و برپایه رعایت تمام شرایط با آفرینش لحظات زیبایی از انسانیت آثاری را به نمایش خواهند گذاشت که خاطره ساز خواهد شد و در جهت ایجاد امید و حال خوب مردمان شریف این کشور، از هیچ کوششی دریغ نخواهند کرد.
طبیعی است که حال وهوای برگزاری این دوره از جشنواره تئاتر فجر نسبت به تمام دوره های پیشین متفاوت خواهد بود. شکل برگزاری (چگونه برگزار شدن) جشنواره تابعی از شرایطی است که ستاد ملی کرونا اعلام خواهد نمود.
بطور قطع بهره مندی از فضای مجازی بخشی از فعالیت ستاد برگزاری این دوره از جشنواره خواهد بود و همینطور چگونگی استفاده از فضای فیزیکی (سالن نمایش یا فضای باز) با رعایت شیوه نامه های بهداشتی مدنظر است. به هر صورت آن چه مهم می باشد این است که تئاتر در چنین شرایطی رسالت حضور موثرتر برای همراهی و همدلی و ایجاد روحیه مقاومت و نشاط را دارد و هنرمندان باوجود دشواری های پیش رو در انجام این رسالت فرهنگی و هنری همراه مردم خواهند بود.»
نمایش های صحنه ای سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر در یک بخش «رقابتی» (مسابقه بزرگ تئاتر فجر) و یک بخش «غیر رقابتی» (بخش ویژه) اجرا خواهند شد و حداکثر ظرفیت پذیرش آنها به ترتیب ۳۲ و ۲۵ اثر خواهد بود. بخش خیابانی هم با پذیرش حداکثر ۳۵ نمایش برگزار می شود.
در بخش خیابانی سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر بخشی ویژه تحت عنوان «سرباز انقلاب» در نظر گرفته شده است که در جهت ترویج فرهنگ ایثار، مقاومت و همینطور تکریم و پاسداشت مقام شامخ سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی با همکاری و حمایت بنیاد شهید و ایثارگران برگزار می شود.
پیش از این فراخوان بخش های «مسابقه نمایشنامه نویسی» و «مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر» سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر انتشار یافته بود.
سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه برگزار می گردد.
.
منبع:

1399/07/01
15:07:36
5.0 / 5
1802
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴