انجام نخستین كار آزمایی بالینی فاویپیراویر در دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی

انجام نخستین كار آزمایی بالینی فاویپیراویر در دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی

رئیس دانشكده داروسازی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به تایید تحقیقات درباره اثرگذاری نسبی داروی فاویپیراویر بر ویروس كرونا، اظهار داشت: محققان دانشكده داروسازی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی جزو نخستین گروه هایی بودند كه دانش فنی تولید این دارو را در كشور پایه گذاری كردند.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، دکتر وحیدی ضمن تبریک روز داروساز، اظهار نمود: سال جاری روز داروساز در حالی برگزار می گردد که با شیوع ویروس کرونا، کادر درمانی سال سختی را شروع کرده و در این میان تلاش داروسازان برای عرضه خدمات بهتر به مردم و کنترل و درمان کرونا ستودنی است.
وی با اشاره به حرکت جهادی دانشجویان و اساتید دانشکده داروسازی دانشگاه‌ لوم پزشکی شهید بهشتی برای ساخت محلول های ضدعفونی کننده، تصریح کرد: با انتشار ویروس کووید ۱۹، یکی از نخستین موضوعاتی که کشور را با بحران مواجه کرد، کمبود جدی مواد شوینده و حفاظتی بود که به همت اساتید و دانشجویان دانشکده داروسازی تولید محلول های ضدعفونی کننده بر مبنای راهنماها و پروتکل های سازمان جهانی بهداشت در بالاترین سطح کیفیت تولید و در اختیار مراکز درمانی و مردم قرارگرفت.
رئیس دانشکده داروسازی با اشاره به اینکه این حرکت جهادی همچنان ادامه دارد، اظهار داشت: عرضه خدمات خودجوش اساتید و دانشجویان دانشکده داروسازی برای تهیه اقلام ضروری و ضدعفونی کننده مراکز درمانی نشان از حس همدوستی و ایثار این قشر ازجامعه برای کمک به مردم با هدف ریشه کنی کرونا دارد.
دکتر وحیدی تلاش شبانه روزی داروسازان در شرایط سخت کرونایی را خاطرنشان کرد و تاکیدکرد: در شرایطی که بحران عالم گیر کرونا تمام مشاغل را به تعطیلی کشاند کادر درمان و داروسازان شجاعانه و با روحیه ایثارگری بالا و حداکثر توان در خط مقدم مقابله با این ویروس پای کار ایستاند و در بخش های مختلف این حوزه خدمت رسانی کردند.
رئیس دانشکده داروسازی اظهار داشت: از زمان شیوع اپیدمی تا به امروز و در روزهایی که کادر درمان مشغول مقابله با کرونا بودند، حتی یک بیمارستان هم با کمبود دارو مواجه نشد و هیچگاه و حتی برای لحظه ای داروسازان کشور خدمت رسانی را رها نکردند.
به قول دکتر وحیدی داروسازان با عرضه خدمات ارزشمند اجازه ندادند که کشور با کمبود دارو مواجه شود و از سویی در تهیه گایدلاین ها و دستورالعمل های دارویی در بخش های کرونا همگام با پزشکان و کادر درمان به عرضه خدمت مشغول بودند.
وی با اشاره به اینکه یکی از درخشان ترین فعالیت ها را در این عرصه داروسازان بالینی انجام دادند، افزود: مطالعات بالینی داروهای پیشنهادی اکثرا با کمک و همت این قشر فداکار صورت پذیرفت و البته ادامه هم دارد.
وی با تاکید بر این که فرمولاسیون برخی از داروهای سفارش شده در کرونا قبل از شیوع اپیدمی کرونا در دسترس نبود توضیح داد: به سرعت فرمولاسیون داروهای موثر در درمان مبتلایان کرونایی توسط داروسازان، طراحی و به مراکز تولیدی ارسال شد.
دکتر وحیدی با بیان این که باید شرایط بگونه ای پیش برود تا خدمات پرارزش داروسازان در داروخانه و مراکز تحقیقاتی خصوصا در بحران کرونا به خوبی دیده شود، اضافه کرد: تمامی داروسازان در عرصه ها و سطوح مختلف خدمات ارزشمندی عرضه کرده اند که باید از همه این تلاشگران حوزه سلامت قدردانی شایسته ای به عمل آید.
رئیس دانشکده داروسازی با اشاره به اینکه داروخانه ها در خط مقدم مقابله با کرونا قرار دارند، یاد و خاطره داروسازانی که در راه دفاع از سلامت مردم به مقام رفیع شهادت رسیدند را گرامی داشت.
دکتر وحیدی افزود: داروخانه ها یکی از نخستین خطوط مقابله با ویروس کووید ۱۹ هستند چون که نخستین اقدام خیلی از مردم با مشاهده علایم اولیه بیماری نظیر سردرد، سرفه و سایر علامت های کرونا تهیه دارو از داروخانه هاست.
رئیس دانشکده داروسازی توضیح داد: داروی فاویپیراویر در سال های گذشته توسط یک شرکت ژاپنی سنتز و تولید می شد که بعنوان داروی درمان کننده آنفلوآنزا هم کاربرد داشت، با عنایت به نتایج حاصل در بهبود شرایط بیماران کرونایی، به سرعت با حمایت و برنامه ریزی های منسجم و منظم دکتر زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران مراحل تولید این دارو توسط محققان دانشگاه در مدت زمان کوتاه آماده و به وزارت بهداشت ارسال شد که نتیجه این اقدام موثر تولید دارو و در دسترس قرار گرفتن آن در بیمارستان ها و مراکز درمانی است.
دکتر وحیدی با تاکید بر این که فرموله شدن داروی فاویپیراویر برای نخستین بار در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی انجام شده، اظهار داشت: این دارو به صورت کاملا علمی در آزمایشگاه های معتبر با نمونه مشابه ژاپنی مقایسه شده و دانش فنی و فرمولاسیون آن تولید شده است.
وی تولید کیت های تشخیصی کرونا و مواد ضدعفونی کننده را از دیگر اقدامات محققان این دانشگاه ذکر و تصریح کرد: این دستاورد ارزشمند با همکاری شرکت های دانش بنیان محقق شده است.
بر مبنای اعلام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر وحیدی با اشاره به اقبال دانشجویان به رشته داروسازی علت آنرا تعدد حیطه های مختلف این رشته و دانش بالای اساتید آن حوزه در کشور دانست و اضافه کرد: این رشته حیطه های مختلف تولید دارو، درمان بیماران و تکنولوژی های های تک، مانند بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی را در بر می گیرد که این تنوع بالا نشان از اهمیت این حوزه دارد.1399/06/05
17:34:23
5.0 / 5
1702
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان راستابلاگ