معاون رئیس جمهور:

تحقق اقتصاد دانش بنیان مستلزم توسعه سرمایه گذاری خطرپذیر است

تحقق اقتصاد دانش بنیان مستلزم توسعه سرمایه گذاری خطرپذیر است

راستابلاگ: یزد معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان این كه تحقق اقتصاد دانش بنیان مستلزم توسعه سرمایه گذاری خطرپذیر است، ظرفیت علم و فناوری در استان یزد را فوق العاده خواند.«سورنا ستاری» عصر امروز سه شنبه ۱۴ مردادماه در آخر سفر یک روزه خود به یزد با حضور در جمع خبرنگاران این استان با بیان این که هم اکنون ۵۳۰۰ شرکت دانش بنیان در سطح کشور مشغول فعالیت هستند، اظهار نمود: ایجاد و تقویت اکوسیستم اقتصاد دانش بنیان مهمترین هدف سفرهای استانی است.

وی اضافه کرد: برای ایجاد اقتصاد دانش بنیان همه عناصر نظام باید در کنار هم کار کرده و مسیر توسعه اقتصادی کشور را از نفت به نیروهای انسانی و نخبه بومی متمرکز کنند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور فعالیت بیش از ۳۰۰ مرکز نوآوری و بیش از شش هزار استارتآپ فعال را همچون ظرفیت های نوآوری در ایران اسلامی دانست و اظهار داشت: توسعه اقتصادی در فرهنگ اقتصاد دانش بنیان مستلزم توسعه سرمایه گذاری خطر پذیر است.

ستاری ایجاد نواحی نوآوری در شهرها را از دیگر بایدهای لازم برای تحقق اقتصاد دانش بنیان عنوان و اشاره کرد: اقتصاد دانش بنیان در حقیقت اقتصاد کسانی است که سرمایه خودرا ذهن نگهداری می کنند نه در جیب.

وی در مورد خود از وضعیت کنونی استان یزد، اشاره کرد: حوزه دانشگاهی و فناوری استان یزد از سال ۹۲ تابحال پیشرفت خوب و قابل قبولی داشته و این بیان کننده ظرفیت بالای علمی و آموزشی در این استان است.

معاون رئیس جمهور با بیان این که دانشگاه‌ ا باید نسبت به خروجی خود احساس مسئولیت کنند، اظهار نمود: درس خواندن برای ایجاد اشتغال و ایجاد ارزش افزوده است.

ستاری ظرفیت علم و فناوری در استان یزد را فوق العاده دانست و بیان کرد: وضعیت فعلی یزد در حوزه فناوری بیان کننده وجود دیدگاه های قوی در حوزه اقتصاد دانش بنیان در دهه ۸۰ میلادی استان یزد است.

این مسئول اقتصاد دانش بنیان را تنها مسیر توسعه کشور در آینده عنوان نمود و اضافه کرد: توجه به ظرفیت های انسانی برای توسعه اقتصادی رمز موفقیت و توسعه کشور در آینده است.

وی تقویت و سرمایه گذاری در حوزه زیرساخت های فناوری استان یزد را ضروری دانست اشاره کرد: ظرفیت استان یزد در حوزه فناوری و نوآوری مسولیت مسئولان ارشد کشور را در قبال این استان سنگین تر کرده است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور پشتیبانی از راه اندازی کارخانه و نواحی نوآوری یزد، سرمایه گذاری در دانشگاه و توسعه صندوق پژوهش و فناوری استان را همچون برنامه های حمایتی خود از استان یزد دانست و بیان کرد: فاصله گرفتن اقتصاد دانش بنیان از بدنه دولت تضمین کننده سلامت این نظام اقتصادی در مقابل فسادهای مختلف است.

وی فساد را نتیجه نظام های اقتصادی چاق و زیرزمینی عنوان نمود و اظهار داشت: وجود قوانین مشترک و متناقض از دیگر دلیلهای وجود فساد در نظام های اقتصادیست.

این مسئول در آخر با بیان این که دولتها باید ریسک سرمایه گذاری در حوزه اقتصاد دانش بنیان را را پایین بیاورند و نه این که خودشان سرمایه گذاری کنند، تاکید کرد: اقتصاد دانش بنیان باید از رانت دولتی فاصله داشته باشد و توسعه این مهم مستلزم ریسک بخش خصوصی است.منبع:

1399/05/14
22:48:51
5.0 / 5
2166
تگهای خبر: دانشگاه‌ , سفر , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان راستابلاگ