جشنواره فیلم فجر آنلاین می شود؟

جشنواره فیلم فجر آنلاین می شود؟

بررسی برگزاری آنلاین پنج جشنواره مهم سازمان سینمایی در حالی در دستور كار قرار گرفته كه این سوال مطرح می شود كه آیا جشنواره ملی فیلم فجر هم، به شرط برگزاری، مقرر است آنلاین شود؟


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، روابط عمومی سازمان سینمایی در خبری اعلام نموده است دومین جلسه هماهنگی جشنواره های سینمایی با حضور حسین انتظامی - رئیس سازمان سینمایی - و دبیران پنج جشنواره ملی و جهانی فجر، حقیقت، کوتاه و کودک و نوجوان برگزار شده است.
در این خبر نام ابراهیم داروغه زاده بعنوان دبیر جشنواره ملی فجر ذکر شده که در کنار محمدمهدی عسگرپور - دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر -، علیرضا تابش - دبیر جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان -، محمد حمیدی مقدم - دبیر جشنواره سینما حقیقت - و سیدصادق موسوی - دبیر جشنواره فیلم کوتاه تهران - در جلسه حضور داشته و باتوجه به کرونا و لزوم اتخاذ سیاست ها و روش های اقتضایی مقرر شده است هر یک از دبیران در شورای سیاستگذاری خود، جنبه و میزان برگزاری آنلاین را بررسی نمایند. همین طور گزارشی از نرم افزار جشنواره جهانی ارائه و مقرر شده همه جشنواره ها از یک پلت فرم مشترک که قابلیت شخصی سازی داشته باشد استفاده کنند.
در جلسه رائد فریدزاده - دبیر شورای بین الملل سازمان سینمایی و معاون بین الملل بنیاد سینمایی فارابی - هم گزارشی را از تجربه بازار مجازی کن و حضور ایران در این جشنواره ارائه کرده است.
اما یک نکته مهم درباره بررسی آنلاین برگزار کردن جشنواره های سینمایی در این است که از شروع شیوع ویروس کرونا در کشور درباره برگزاری یا تعویق بعضی از این جشنواره ها خبرهایی متتشر شده بود، ولی درباره جشنواره ملی فجر خبرهای رسمی چندان زیاد و قابل توجه نبود جز این که ابراهیم داروغه زاده بارها تاکید کرده که دیگر علاقه ای به پذیرش مسئولیت دبیری این جشنواره ندارد، هرچند شاید باتوجه به این که پزشک است در شرایط فعلی بتواند از لحاظ اشراف به مسائل پزشکی گزینه خوبی باشد.
البته غیر از دبیری جشنواره، این مسئله را باید مدنظر قرار داد که باتوجه به ادامه شیوع ویروس کرونا در کشور که بر روند تولید فیلم ها نیز تا حدی موثر بوده و همین طور هشدارهایی که درباره وخیم شدن اوضاع در نیمه دوم سال از طرف کارشناسان مطرح گردیده است، کلیت برگزاری جشنواره فیلم فجر در هاله ای از ابهام بوده و پیگیری ایسنا حاکی از این است که هنوز وضعیت برگزاری این روایداد معین نمی باشد، ولی اگر قرار بر برگزاری باشد گویا نظر رئیس سازمان سینمایی بر ادامه حضور داروغه زاده در سمت دبیری جشنواره فجر است که خبر منتشرشده هم گویای همین نکته است.
نکته قابل توجه دیگری که در این خبر به چشم می خورد، بررسی چگونگی برگزاری جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان است که اخیرا فراخوان بخش المپیاد ان انتشار یافته و برگزاری آن در حال پیگیری است.
درباره جشنواره سینما حقیقت هم پیگیری های مدتی قبل ایسنا از دست اندرکاران مربوط به این نتیجه رسیده بود که این جشنواره حتما برگزار می شود، که البته بررسی برگزاری آنلاین آن از مدت ها قبل شروع شده بود تا اگر شرایط برگزاری فیزیکی به لحاظ همه گیری بیماری مهیا نبود، فقط آنلاین برپا شود.
برخی کارشناسان معتقدند در شرایطی که خیلی از جشنواره های سینمایی دنیا به تعویق افتاده یا برای امسال تعطیل شده اند، شاید جشنواره های فیلم کوتاه تهران و حقیقت شرایط ایده آل تری برای آنلاین برگزار شدن داشته باشند، اما برای برگزار شدن یا نشدن باقی جشنواره ها شاید نیاز باشد رویکرد دیگری را درنظر گرفت.

منبع:

1399/04/23
20:51:22
5.0 / 5
2577
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳