، لایحه بودجه ۹۸،

شرایط اعطای تسهیلات ارزی بانك ها

شرایط اعطای تسهیلات ارزی بانك ها

راستابلاگ: دولت در لایحه بودجه سال آینده شرایط اعطای تسهیلات ارزی توسط بانك های عامل را تشریح كرده است.به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، در لایحه بودجه سال آینده كه امروز (چهارم دی) از جانب رئیس جمهور به مجلس تقدیم شد، به بانك های عامل اجازه داده شده از محل منابع در اختیار نسبت به اعطای تسهیلات ارزی اقدام نمایند.

بر اساس این گزارش، بانك ها می توانند نسبت به اعطای تسهیلات ارزی به سرمایه گذاران بخش های خصوصی، تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی برای طرح های توسعه ای بالا دستی نفت و گاز با اولویت میادین مشترك و جمع آوری گازهای همراه در جهت افزایش ضریب بازیافت مخازن و احیای چاه های قدیمی با داشتن ذخایر نفتی درجا و بدون انتقال مالكیت نفت و گاز موجود در مخازن و تولیدی از آنها اقدام نمایند.

طرح های توسعه ای و زیربنایی سازمان های توسعه های بخش صنعت و معدن با مشاركت حداقل ۵۱ درصدی بخش خصوصی و تعاونی با اولویت مناطق محروم و كمترتوسعه یافته بر مبنای مزیت های منطقه ای هم مشمول این تسهیلات می شوند.

سرمایه گذاران بخش های خصوصی تعاونی، نهادهای عمومی غیر دولتی برای طرح های صنایع تكمیلی و تبدیلی چغندرقند می توانند از این تسهیلات استفاده كنند.

بر اساس این لایحه همینطور به بانك های عامل اجازه داده می شود در سال ۱۳۹۸ از محل منابع در اختیار نسبت به اعطای تسهیلات ارزی به سرمایه گذاران بخش های خصوصی، تعاونی و شهرداری ها برای طرح های توسعه ای سازمان های توسعه ای و هم انواع مختلف حمل و نقل درون و برون شهری و همینطور حمل و نقل دریایی بدون انتقال مالكیت و با معرفی سازمان های توسعه ای و وزارت راه و شهرسازی و تضمین سازمان ها و شركت های تابعه و ذیربط این وزارتخانه یا وزارت كشور با تضمین سازمان امور شهرداری ها و دهیاری های كشور در قبال دریافت حق دسترسی یا فروش خدمات با استفاده كنندگان تا استهلاك اصل سرمایه و سود آن اقدام نمایند.

همچنین بانك های عامل مجازند در سال ۱۳۹۸ مبلغ ۴۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات از محل منابع در اختیار برای خرید تجهیزات صرفا تخصصی و بروزرسانی آزمایشگاه ها و كارگاه های دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی و فناوری و دانشگاه آزاد اسلامی بر مبنای لیست مورد توافق وزارتخانه ها و سازمان های ذیربط و سازمان برنامه و بودجه كشور و با تصویب هیات امنای آنها از محل توثیق اموال در اختیار پرداخت كنند كه تضمین این تسهیلات بعد از تصویب هیات امنا بر عهده مراكز فوق الذكر بوده و بعد از تنفس دو ساله از محل درآمد اختصاصی آنها و متناسب با میزان دریافتی و مبتنی بر زمانبندی مورد تفاهم با بانك ها بازپرداخت می گردد.

تجهیزات تخصصی آزمایشگاه های تحقیقاتی مبحث این بند فقط در مواردی كه بنا به اعلام معاونت علمی و فناوری رییس جمهور یا وزارت خانه تخصصی مربوط مشابه داخلی ندارند، از شركت خارجی تامین می گردد.

آیین نامه اجرایی این بند به پیشنهاد سازمان برنامه و بوجه كشور و با همكاری بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران، وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشكی بعد از ابلاغ این قانون به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

به دولت اجازه داده می شود بعد از عقد قرارداد با تامین كننده مالی خارجی اقدامات قانونی لازم را نسبت به تامین سهم ۱۵ درصد تسهیلات مالی خارجی (فاینانس) برای طرح های ریلی و طرح های صنعت آب و برق از محل صندوق توسعه ملی به عمل آورد.
1397/10/04
14:42:30
5.0 / 5
4424
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱