ایده نوین محققان ژاپنی برای كاهش آلودگی های پلاستیكی

ایده نوین محققان ژاپنی برای كاهش آلودگی های پلاستیكی

به گزارش راستابلاگ محققان شركت چند ملیتی فناوری اطلاعات ˮان ای سیˮ(NEC) ژاپن در مطالعه اخیرشان موفق به تولید بیوپلاستیك های مبتنی بر گیاه شده اند كه می تواند ظرف چهار سال تجزیه شود.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، بیوپلاستیک ها(Bioplastics) مواد پلاستیکی هستند که از منابع زیست توده تجدیدپذیر، مانند روغن ها و چربی های گیاهی، نشاسته ذرت، کاه، خرده چوب، خاک اره، ضایعات مواد غذایی بازیافت شده و غیره تولید می شوند. بیوپلاستیک را می توان از محصولات جانبی کشاورزی و همینطور از بطری های پلاستیکی استفاده شده و سایر ظروف با استفاده از میکروارگانیسم ها تهیه کرد. محققان ژاپنی با در نظر داشتن اثرات مخرب آلودگی پلاستیک در جهان موفق به تولید بیوپلاستیک هایی مبتنی بر گیاه شدند که این بیوپلاستیک ها در حدود چهار سال بعد از قرار گرفتن در محیط تجزیه می شوند.
استفاده از پلاستیک ها در دنیای مدرن بسیار زیاد شده است و از پلاستیک در اشیا مختلفی مانند کیسه های مواد غذایی، مسواک و بطری نوشابه و... استفاده می شود. اما سال ها طول می کشد تا این پلاستیک ها در محیط زیست تجزیه شوند و این یک مشکل اساسی به حساب می آید حالا محققان ژاپنی چاره نوینی برای این مشکل ابداع نموده اند.
پلاستیک ها جزو ماندگارترین دست سازهای بشری است که برای سالیان متوالی در طبیعت مانده و در کوتاه مدت قابل تجزیه نیست. هزار سال طول می کشد تا یک قوطی پلاستیکی تجزیه شود. کیسه های پلاستیکی که در طبیعت رها می شوند، علاوه بر ایجاد نازیبایی در چهره طبیعت و تخریب آن، با آزاد کردن مواد شیمیایی سبب آلودگی خاک هم خواهند شد. همینطور برخی از حیوانات اهلی و وحشی با خوردن این مواد پلاستیکی صدمه جدی دیده و در بعضی مواقع سبب مرگ آنها و به خطر افتادن محیط زیست و حیات وحش می شود.
بیوپلاستیک هایی که محققان ژاپنی توسعه داده اند، "نِسایکل"(NeCycle ) نام دارد و تقریباً ۵۰ درصد آن از سلولز گیاهان غیرخوراکی مانند چوب و نی ساخته شده است و درست مانند پلاستیک های معمولی قابل استفاده می باشد. عملکرد این بیوپلاستک ها دقیقا مانند پلاستیک های معمولی است اما تفاوتی که این بیوپلاستیک ها دارند این است که مانند پلاستیک های معمولی تجزیه آنها سالیان طولانی طول نمی کشد و تنها طی چهار سال تجزیه می شوند. پژوهشگران در حال تولید انبوه این بیو پلاستیک ها هستند و امیدوارند این بیوپلاستیک ها در سال مالی ۲۰۲۵ با قیمت ۵ میلیارد ین(حدود ۴۶ میلیون دلار آمریکا) به فروش برسند.1399/04/09
13:52:47
5.0 / 5
2721
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳