آیین تودیع و معارفه معاون پژوهشی وزارت علوم برگزار گردید

آیین تودیع و معارفه معاون پژوهشی وزارت علوم برگزار گردید

به گزارش راستابلاگ آیین تودیع و معارفه معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، امروز (سه شنبه، 3 تیر) با حضور دكتر منصور غلامی، معاونان، مشاوران و مدیران كل این وزارت و بعضی از روسای دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارك های علم و فناوری برگزار گردید.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، دکتر برومند، معاون سابق پژوهش و فناوری وزارت علوم در این آیین اظهار نمود: چاره بیشتر مسائل و معضلات کشور با اعتلای علوم انسانی انجام می شود و همگی باید در ارتقاء و اعتلای علوم انسانی بیشتر از پیش کوشا باشیم.
وی با اشاره به اینکه مجموعه وزارت علوم، دانشگاه‌ ا و مراکز پژوهشی با فعالیت ۲۵ هزار مدیر و یک میلیون کارشناس، توانایی فعالیت ها و تحولات عظیمی در سطح کشور دارند، اظهار داشت: حالا زمان ارتقای کیفی هر چه بیشتر در آموزش عالی کشور است و در این راستا باید به انتظارات ذی نفعان پاسخ داده شود و در این میان مردم، مهم ترین ذی نفعان این ارتقای کیفیت هستند که پاسخ شان را باید در زندگی شان و حل مشکلات شان در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مشاهده و لمس کنند.
وی با اشاره به اینکه توسعه همگن و پایدار در کشور دو فرایند آموزش و پژوهش را می طلبد، اظهار داشت: در این راستا لازم است که بخش آموزش دانشگاه ها متحول شود و ما فارغ التحصیلانی داشته باشیم که نوآور، خلاق و کارآفرین بوده و همگی با منابع انسانی، فرهنگ و معضلات جامعه آشنا باشند به صورتی که متخصصان حوزه های علوم انسانی همچون اقتصاد و جامعه شناسی هم باید با چگونگی عملکرد و استفاده از فناوری های مختلف آشنا باشند.
برومند در بخش دیگری از سخنان خود، درمورد تحول در بخش پژوهش اظهار نمود: فرایند پژوهش باید باکیفیت باشد و بتواند مشکلات کشور را حل کند. حل مشکلات امروز را نباید فقط در حوزه های فنی و مهندسی جست وجو کرد، بلکه علوم انسانی در این فرآیند بسیار مهم می باشد و خیلی از چاره معضلات کشور را باید با ارتقای علوم انسانی، در استفاده از همین علوم جستجو کرد.
وی با اشاره به اینکه در راه اعتلاء و تحول آموزش و پژوهش باید صبور باشیم تا به سرانجام برسد، اضافه کرد: دانشگاه ها علاوه بر اینکه در راه توسعه علمی حرکت می کنند، باید انعطاف پذیر هم باشند. مانند فعالیت این مراکز علمی در دوران شیوع کرونا که واقعاً باعث افتخار کشور بود و یکی از موارد انعطاف دانشگاه ها در فعالیتهای شان محسوب می شد.
معاون سابق پژوهش و فناوری وزارت علوم در انتهای سخنان خود با اشاره به اینکه اگر در انجام امور، اصول انسانی را در نظر بگیریم و با عشق و علاقه و همدلی کار نماییم، به موفقیت های بزرگی دست می یابیم، از همه کسانی که در مدت مسئولیتش با وی همکاری کرده بودند، تشکر و قدردانی کرد.
دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم هم در این مراسم اظهار نمود: از خصوصیات بارز دکتر برومند بلند نظری ایشان است که اعتلای کشور و سربلندی میهن همیشه مدنظر شان است و کارنامه بسیار موفقی هم از خود به جا گذاشتند و پیشرفت کشور را از مجرای کار علمی ممکن می دانستند و در اینجا برای دکتر رحیمی هم در ادامه این مسیر آرزوی توفیق روز افزون دارم.
سپس دکتر حسین میرزایی، رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، ضمن تشکر و قدردانی از زحمات دکتر برومند اظهار داشت: مجمع پژوهشگاه های کشور از سال ۱۳۹۴ تشکیل شده و از سال ۱۳۹۶ به همت دکتر برومند به شکل رسمی فعالیت خویش را شروع کرد که از ۱۵ سازمان و پژوهشگاه بزرگ اعضای این مجمع را می سازند و از باب فعالیتهایی که در حوزه پژوهش و فناوری انجام می شود، این مجمع عصاره فناوری و پژوهش کشور است.
وی در ادامه اظهار داشت: دکتر برومند دارای خصوصیت های خاص اخلاقی بودند همچون خلاقیت بی نظیر و تعامل پذیری وی که با تمام مشغله های کاری که داشتند در جلسات ماهیانه مجمع شرکت و از ایده های جدید حمایت می کردند و اعتقاد به گفتگو و تعامل داشتند. نگاه ایشان بسیار کلان نگر بود به صورتی که هرگاه چالشی را خدمت وی مطرح می کردیم تمام تلاش خویش را به کار می بستند تا مشکل را حل کنند و البته دکتر رحیمی هم با کوهی از تجربه مطمئناً قادر هستند گام های بزرگی در عرصه پژوهش و فناوری کشور بردارند.
دکتر محمد رحیمیان، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تهران هم به خصوصیات و خصوصیت های دکتر برومند اشاره نمود و اظهار داشت: وی در مسائل پژوهشی، فناوری، صنعتی و تجاری سازی آگاهی کامل داشت و یک خصوصیت بارز ایشان تواضع و فروتنی در رفتار با دیگران است که تعامل و ارتباط بسیار خوبی با دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و دستگاه های اجرایی داشتند و البته دکتر رحیمی هم که از مدیران باسابقه آموزش عالی کشور هستند که با کوله باری از تجربه منشا خیر خواهند بود.
دکتر سید احمد معتمدی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با قدردانی از حسن خلق و اقدامات موثر دکتر برومند اظهار داشت: یکی از مهم ترین خصلت های دکتر برومند، خوش فکری و خلاقیت و تلاش بی وقفه ایشان است که در زمان تصدی پست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر هم در بحث نوآوری و فناوری دانشگاه به پیشرفت های بسیار مثبتی رسید و امروزه در سطح وزارت علوم هم در این عرصه شاهد یک جهش بزرگ هستیم.
دکتر دهبیدی پور، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف هم با اشاره به سابقه شناخت خود از دکتر برومند اظهار داشت: دکتر برومند چند کار بسیار مهم در حوزه پژوهش و فناوری انجام دادند همچون بحث جوان گرایی در میان روسای پارک های علم و فناوری و همینطور افزایش بودجه پارک ها که در دوران ایشان حدود ۷۰ درصد افزایش بودجه را شاهد بودیم.
بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، به قول وی، تعامل نزدیک با نهادها و سازمان ها و کاهش چالش ها، تصویب آئین نامه اجرایی پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان، افزایش ارتباط میان دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری، بحث اشتغال و رصد فارغ التحصیلان و کمک به مهارت افزایی آنها، بازبینی اساسنامه پارک های علم و فناوری و کمک به هیئت امنایی شدن پارک ها همه از فعالیتهای بارز دوران تصدی دکتر برومند به حساب می آید و من از سوی همه خانواده دانشگاه صنعتی شریف از تلاشهای ایشان قدردانی و برای دکتر رحیمی آرزوی توفیق و موفقیت دارم.1399/04/03
23:12:35
5.0 / 5
2403
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳