آخرین وضعیت سفر به عراق و سوریه

آخرین وضعیت سفر به عراق و سوریه

راستابلاگ: با وجود بازگشایی تدریجی مرزهای زمینی ایران و عراق، اما این مرزها همچنان به روی مسافران ایرانی بسته است.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، عراق اسفندماه ۹۸ همزمان با انتشار ویروس کرونا، مرزها زمینی مشترک با ایران را بست و بعد از آن پروازهای بین دو کشور را به حالت تعلیق درآورد. سازمان حج و زیارت ایران در فروردین ماه از تدوین دستورالعمل و پروتکل هایی برای از سرگیری اعزام زوار به این کشور، آگاهی داد اما با افزایش محدودیت های تردد در دو شهر زیارتی نجف و کربلا ادامه قرنطینه اماکن زیارتی در این شهرها، پیگیری این درخواست منتفی شد.
۱۹ خردادماه گذرگاه مرزی مهران باز شد درحالی که فعالیت آن به تردد کالا محدود شد. تردد کامیون ها از مرز مهران، آن چنان که سخنگوی گمرک ایران گفته است فقط در ایام یکشنبه و چهارشنبه امکان پذیر است.
حالا هیات گذرگاه های مرزی عراق آگاهی داده که دو کشور برای بازگشایی گذرگاه های شلمچه و سومار توافق کرده اند، هرچند هنوز با از سرگیری فعالیت مرز چذابه، مخالفت می شود.
مرزهای هوایی دو کشور نیز هنوز مسدود است. برخی ایرلاین های ایرانی مطابق جدول پروازی که در وب سایت خود قرار داده اند پیش بینی کرده اند پرواز بین ایران و عراق در مردادماه از سر گرفته شود. هرچند عراق هنوز درباره آغاز تردد مسافر بین دو کشور اظهارنظری نکرده است. در مرزهای زمینی نیز فعلا جواز تردد کالا صادر گردیده است.
ایرج مسجدی ـ سفیر ایران در عراق در آخرین اظهار نظری که داشته، گفته که در مقطع کنونی، شرایط برای سفرهای زیارتی عتبات عالیات عراق مناسب نمی باشد.
مسجدی بعد از دیداری که با وزیران امور خارجه، بهداشت و محیط زیست عراق داشته گفته است: در آن دیدارها موضوع بازگشایی تدریجی مرزها برای مبادلات تجاری دو روز در هفته، مجوز ورود کارکنان ایرانی با هماهنگی وزارت بهداشت عراق و اجرایی کردن توافقات راهبردی رؤسای دو کشور بررسی گردید.
بعد از آن، محمد آزاد ـ سرپرست معاونت عتبات سازمان حج و زیارت ـ در تایید اظهارات سفیر ایران در بغداد، اظهار داشت: به سبب شیوع ویروس کرونا و به دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا، سفرهای زیارتی به عتبات عالیات عراق و سوریه فعلا امکان پذیر نیست.
سازمان حج و زیارت که از آذرماه سال قبل به شکل محدود اعزام کاروان های زیارتی را به سوریه آغاز نموده بود، در اسفندماه بعد از بسته شدن مرزها و توقف پروازهای بین المللی، این برنامه را متوقف کرد.
این سازمان همزمان با عراق، طرح برقراری سفر زیارتی با سوریه را بیان کرد اما بحران کرونا سبب شده فعلا عراق و سوریه تصمیم جدیدی برای برقراری سفرهای زیارتی نگیرند. هرچند که رئیس سازمان حج و زیارت گفته بر طبق پروتکل سفرهای زیارتی که تهیه شده، می توان با غربالگری زوار و صدور کارت سلامت، سفر به عتبات عالیات عراق و سوریه را برقرار کرد.
منبع:

1399/03/30
12:56:44
5.0 / 5
2805
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳